Komoly felvásárlásra készül az izraeli Check Point egy. Az izraeli biztonsági cég a CyberArkra vetett szemet – állítja egy izraeli üzleti lap.
A jelenleg mintegy 450 alkalmazottal dolgozó CyberArkot 1999-ben alapították. Felhasználói köre sem megvetendő, hiszen a több mint másfél ezer ügyfele között ott van a világ 2000 legnagyobb vállalatának 15 százaléka és a Fortune 100-as lista közel harmada.
Termékportfóliójának gerincét a privilegizált, azaz a vállalati rendszerek fölött nagy befolyással bíró felhasználókkal kapcsolatos megoldások adják. Olyan eszközökkel is rendelkezik, amely például a privilegizált hozzáféréssel rendelkező felhasználók viselkedésének elemzése alapján próbálja csökkenteni a belső kockázatokat.
A vállalat szekere a korszerű termékkínálat ellenére nem megy igazán jól, legalábbis a tőzsdei szereplése az utóbbi fél évben meglehetősen gyászos volt. Míg tavaly június közepén még 74 dollárhoz közelített részvényeinek az árfolyama, az utóbbi napokban már 40 dollár alatt kereskedtek a papírokkal.
Pedig a saját piacán nagyon jó pozíciókat foglalt el, az IDC például a privilegizált jogosultságú felhasználók hozzáférés-menedzsmentjében abszolút piacvezetőnek jelölte meg a vállalatot.
Hiányt pótolna a Check Point
A felvásárlással a Check Point alapvetően jól járna, hiszen most valószínűleg jó áron tudna hozzájutni új termékekhez és azokkal akár új ügyfelekhez is. Az izraeli vállalat, amely annak ellenére megmaradt tel-avivi központú vállalanak, hogy tőzsdei cégként a Nasdaqon forognak a papírjai, kiterjedt portfólióval rendelkezik, főleg a hálózatbiztonság területén. Emellett erős például a mobil adatvédelemben, sőt olyan platformot is indított két éve, amely a fenyegetésekkel kapcsolatos adatok egyfajta piactereként működik. Partnerei innen érhetik el a kibertámadásokkal szemben védelemhez nélkülözhetetlen információkat.
Ugyanakkor a kifejezetten a privilegizált felhasználókkal kapcsolatos védelem eddig kisebb hangsúlyt kapott a vállalatnál. Pedig a biztonsági piac egyre inkább abba az irányba halad, hogy a hagyományos védelmi eszközök mellett a felhasználók szabadságfokának növelése mellett egyfajta proaktív kontrollt lehessen alkalmazni. Ennek fontosságát jól mutatta a Balabit egy közelmúltban publikált ad hoc kutatásának az eredménye.
Ha létrejön a megállapodás, a CyberArk termékei jól beilleszthetők lesznek a Check Point portfóliójába.
Van rá pénze
A közel háromezer alkalmazottal dolgozó Check Point piaci kapitalizációja jelenleg 14,2 milliárd dollár, és jelentős készpénztartalékkal is rendelkezik, azaz egy ilyen volumenű felvásárlást is könnyedén tud finanszírozni. A mértekülönbségek és az eltérő portfólió miatta két szervezet összefésülése sem lenne drámai feladat.
A Check Point amúgy már tavaly intenzívebb felvásárlásokba kezdett. Februárban egy CPU-alapú védelmi technológiát fejlesztő izraeli startupot, a Hyperwise-t vette meg, amely olyan CPU-alapú védelmi eljárást fejlesztett, amely a fenyegetettségek elemzését kitolja egy igen korai stádiumba.
Áprilisban a Lacoon következett. A szintén izraeli vállalat, amelyet állítólag 80 millió dollárért sikerült felvásárolnia, proaktív védelmet fejlesztett mobil eszközökhöz.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak