Új értelmet kap a cégek mobil adatvédelme (mobile data protection, MDP) a felhő alapú rendszerek és a saját eszközök munkahelyi használatával. Ennek megfelelően az eddigi hagyományos MDP-megoldások, melyek célja a hardveren tárolt adatokhoz való illetéktelen hozzáférés megakadályozása volt, a jövőben egyre inkább kiterjednek az azonosítás- és hozzáférés-menedzsmentre, a nem kívánatos adatmozgások csökkentésére, az adatvesztések megakadályozására is – emeli ki a mobil adatvédelemmel kapcsolatban nemrégiben kiadott bűvös négyzetében a Gartner.
Kevés az EMM-védelmi megoldással is rendelkező MDP-szállító
A piackutató megjegyzi, hogy az MDP-bizniszben résztvevő cégek bevételének a legnagyobb része a windows operációs rendszerű notebookokra eladott megoldásokból ered. Külön piaci szegmenst alkotnak a nem munkaállomás alapú operációs rendszerrel céges környezetben működő okostelefonok és táblagépek, ezek speciális védelmét hívjuk manapság enterprise mobility managementnek (EMM). Utóbbi csak részleges adatvédelmet nyújt.
A Gartner által vizsgált MDP-vendorok között idén összesen három olyan szállító, a Microsoft a Sophos és a Kaspersky Lab található, amely EMM-képességgel is bír. A többieknek is érdemes ezt a területet fontolóra venni, mert mint az elemzők megjegyzik, a felhasználók már a kombinált megoldásokat keresik a kedvezőbb árazás miatt.
A nemrégiben összeállított MDP bűvös négyzet szereplőit a Gartner még a korábbi feltételrendszere alapján osztályozta, de a hasonló jövőbeni elemzések már az új elvárásokat is figyelembe kívánják majd venni.
Vezetők és kihívók, melyik a túlárazott?
Az MDP bűvös négyzetének vezetői közé az elemzők három céget sorolnak az Intel Securityt, a Check Pointot és a Sophost.
Az Intel Security kapcsán kiemelik, hogy a McAfee termékek integrációjával sikerült az egyik legkeresettebb MDP menedzsment architektúrát létrehozni. A platform a windows 7-től a 10-ig mindegyik microsoftos operációs rendszert támogatja, de jó a Mac OS-es oprendszerekre is. Az okostelefonokra a cég külön terméket, a McAfee Enterprise Mobility Managementet ajánlja. A gyengeségei között említik, hogy nem teljes mértékben támogatja a drag and drop műveleteket. A felhasználók összezavarodhatnak, hogyan kell megnyitni és menteni az állományokat. Az USB meghajtók szoftveres védelme windowsos rendszereken kezdeti aktiválást is igényel.
A Gartner friss, MDP-témában készített bűvös négyzete
A vezetők közé tartozik a Check Point, a cég 2007 óta kínál MDP-termékeket, a Pointsec felvásárlásával megszerzett technológiára alapozva. A Pointsec a kilencvenes évek óta meghatározó szereplője volt az MDP-piacnak. A platform nemcsak a frissebb microsoftos oprendszereket és a Mac OS-t támogatja, hanem az elterjedtebb linuxos rendszereket is, beleértve a Fedorát és a Red Hat Enterprise Linuxot, valamint a SUSE-t.
A cég megoldásának erősségei között említik, hogy a védelem kiterjed a külső szerverekre küldött adatokra is, beleértve a népszerű EFSS platformokat, azokra a mobil eszközökre, amelyek az új Capsule terméket használják, valamint a Capsule Cloudot használó felhő alapú szolgáltatásokra is. A hátrányai közé sorolják ugyanakkor, hogy a cég termékei a többi MDP ajánlathoz képest jelentősen túlárazottak.
A vezetők közé tartozó Sophos SafeGuard Encryption megoldása ugyancsak egy korábbi felvásárlás, az Utimaco révén került a céghez. A platform a többiekhez hasonlóan támogatja a legújabb windowsos és maces operációs rendszereket. A Sophos Mobile Control és a Sophos Secure Workspace pedig támogatja az okostelefonok és a táblagépek védelmét.
A Gartner egyedüli kihívóként a Microsoftot állítja szembe a korábban felsorolt piacvezetőkkel, kiemelve megoldását a Microsoft BitLocker Administration and Monitoringot, amely azon cégek számára elérhető, akik megvásárolták a cég desktopoptimalizáló csomagját, az MDOP-t.
Ma még niche-játékos, de gyors reagálású a Kaspersky
A régió és azon belül Magyarország szempontjából a bűvös négyzetből még egy cég tűnik érdekesnek: az orosz Kaspersky Lab, amely a Gartner szerint globálisan ugyanakkor még a niche játékosok közé sorolható. A cég MDP-terméke 2013-ban került a piacra, a platform viszont már magában foglal egy EMM-megoldást az iOS, az Android és a Samsung Knox okostelefonokra és tabletekre. A cég erősségei között említi a Gartner, hogy gyorsan reagál a különféle biztonsági eseményekre és kódjainak szinte mindegyike saját fejlesztés. Megoldásai között egyaránt vannak kis- és középvállalatoknak, illetve nagyvállalatoknak szólók. Termékei az európai nyelvek széles körét, beleértve a kelet-európaiakat is támogatják.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak