Az új típusú mobil eszközök és a felhőszolgáltatások védelmét is integráló megoldásokat vár a piac a jövőben a mobil adatvédelemmel foglalkozó cégektől – emeli ki a Gartner egyik legutóbbi elemzése.

Új értelmet kap a cégek mobil adatvédelme (mobile data protection, MDP) a felhő alapú rendszerek és a saját eszközök munkahelyi használatával. Ennek megfelelően az eddigi hagyományos MDP-megoldások, melyek célja a hardveren tárolt adatokhoz való illetéktelen hozzáférés megakadályozása volt, a jövőben egyre inkább kiterjednek az azonosítás- és hozzáférés-menedzsmentre, a nem kívánatos adatmozgások csökkentésére, az adatvesztések megakadályozására is – emeli ki a mobil adatvédelemmel kapcsolatban nemrégiben kiadott bűvös négyzetében a Gartner.

Kevés az EMM-védelmi megoldással is rendelkező MDP-szállító

A piackutató megjegyzi, hogy az MDP-bizniszben résztvevő cégek bevételének a legnagyobb része a windows operációs rendszerű notebookokra eladott megoldásokból ered. Külön piaci szegmenst alkotnak a nem munkaállomás alapú operációs rendszerrel céges környezetben működő okostelefonok és táblagépek, ezek speciális védelmét hívjuk manapság enterprise mobility managementnek (EMM). Utóbbi csak részleges adatvédelmet nyújt.

A Gartner által vizsgált MDP-vendorok között idén összesen három olyan szállító, a Microsoft a Sophos és a Kaspersky Lab található, amely EMM-képességgel is bír. A többieknek is érdemes ezt a területet fontolóra venni, mert mint az elemzők megjegyzik, a felhasználók már a kombinált megoldásokat keresik a kedvezőbb árazás miatt.

A nemrégiben összeállított MDP bűvös négyzet szereplőit a Gartner még a korábbi feltételrendszere alapján osztályozta, de a hasonló jövőbeni elemzések már az új elvárásokat is figyelembe kívánják majd venni.

Vezetők és kihívók, melyik a túlárazott?

Az MDP bűvös négyzetének vezetői közé az elemzők három céget sorolnak az Intel Securityt, a Check Pointot és a Sophost.
Az Intel Security kapcsán kiemelik, hogy a McAfee termékek integrációjával sikerült az egyik legkeresettebb MDP menedzsment architektúrát létrehozni. A platform a windows 7-től a 10-ig mindegyik microsoftos operációs rendszert támogatja, de jó a Mac OS-es oprendszerekre is. Az okostelefonokra a cég külön terméket, a McAfee Enterprise Mobility Managementet ajánlja. A gyengeségei között említik, hogy nem teljes mértékben támogatja a drag and drop műveleteket. A felhasználók összezavarodhatnak, hogyan kell megnyitni és menteni az állományokat. Az USB meghajtók szoftveres védelme windowsos rendszereken kezdeti aktiválást is igényel.
 

A Gartner friss, MDP-témában készített bűvös négyzete


A vezetők közé tartozik a Check Point, a cég 2007 óta kínál MDP-termékeket, a Pointsec felvásárlásával megszerzett technológiára alapozva. A Pointsec a kilencvenes évek óta meghatározó szereplője volt az MDP-piacnak. A platform nemcsak a frissebb microsoftos oprendszereket és a Mac OS-t támogatja, hanem az elterjedtebb linuxos rendszereket is, beleértve a Fedorát és a Red Hat Enterprise Linuxot, valamint a SUSE-t.

A cég megoldásának erősségei között említik, hogy a védelem kiterjed a külső szerverekre küldött adatokra is, beleértve a népszerű EFSS platformokat, azokra a mobil eszközökre, amelyek az új Capsule terméket használják, valamint a Capsule Cloudot használó felhő alapú szolgáltatásokra is. A hátrányai közé sorolják ugyanakkor, hogy a cég termékei a többi MDP ajánlathoz képest jelentősen túlárazottak.

A vezetők közé tartozó Sophos SafeGuard Encryption megoldása ugyancsak egy korábbi felvásárlás, az Utimaco révén került a céghez. A platform a többiekhez hasonlóan támogatja a legújabb windowsos és maces operációs rendszereket. A Sophos Mobile Control és a Sophos Secure Workspace pedig támogatja az okostelefonok és a táblagépek védelmét.

A Gartner egyedüli kihívóként a Microsoftot állítja szembe a korábban felsorolt piacvezetőkkel, kiemelve megoldását a Microsoft BitLocker Administration and Monitoringot, amely azon cégek számára elérhető, akik megvásárolták a cég desktopoptimalizáló csomagját, az MDOP-t.

Ma még niche-játékos, de gyors reagálású a Kaspersky

A régió és azon belül Magyarország szempontjából a bűvös négyzetből még egy cég tűnik érdekesnek: az orosz Kaspersky Lab, amely a Gartner szerint globálisan ugyanakkor még a niche játékosok közé sorolható. A cég MDP-terméke 2013-ban került a piacra, a platform viszont már magában foglal egy EMM-megoldást az iOS, az Android és a Samsung Knox okostelefonokra és tabletekre. A cég erősségei között említi a Gartner, hogy gyorsan reagál a különféle biztonsági eseményekre és kódjainak szinte mindegyike saját fejlesztés. Megoldásai között egyaránt vannak kis- és középvállalatoknak, illetve nagyvállalatoknak szólók. Termékei az európai nyelvek széles körét, beleértve a kelet-európaiakat is támogatják.

Biztonság

Már az emberek álmaiba is beszivárgott a mesterséges intelligencia

Tudtuk, hogy az MI az élet minden területén megjelenik, de így is elég vadul hangzik, ami az Amerisleep márciusi felmérésében olvasható.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.