A másodlagos E-Ink kijelzővel szerelt orosz YotaPhone és a finnek Jolla készüléke még idén a boltokba kerül.

Közeledik az év vége, és a hangulat egyre csak fokozódik – a mobilpiacon is. A nagy gyártók sorra jelentik be az új modelleket. Az időzítés rendkívül fontos, hiszen senki sem szeretné elszalasztani a nagy karácsonyi vásárlási lázat. Ez azonban igaz a kisebb fejlesztésekre, a kevésbé ismert gyártókra is.

Az orosz rulett mobil verziója

Itt van például az orosz fejlesztésű YotaPhone, aminek februári bemutatásakor nem is nagyon reméltük, hogy valaha is valódi, megvásárolható termék lesz belőle. A cég elsőként 2012 végén mutatta be formabontó elképzelését, év elején pedig már működő prototípusokkal járták végig a legfontosabb szakmai kiállításokat. A CES-en, illetve barcelonai MWC-n is vendégeskedő YotaPhone különlegessége, hogy két kijelzővel rendelkezik, amelyek közül az egyik az e-bookoknál használatos E-Ink panel.

A mobil ezt a körülményt leszámítva egy teljesen átlagos, alsó középkategóriás készüléknek mondható, aminek frontján egy 4,3 colos, 720p felbontású kijelző található. A műveletek elvégzéséért egy kétmagos, 1,7 GHz-es processzor felel, amit 2 GB RAM egészít ki. A készülék LTE-képes, kapott egy 13 megapixeles kamerát, és minden olyan egyéb tulajdonsággal bír (WiFi, Bluetooth, GPS), ami egy androidos készüléknél megszokott.

YotaPhone: LCD kontra E-Ink

Az igazi látványosság a hátlapon, megtalálható, szintén 4,3 colos, 360 × 640 képpont felbontású, 16 szürkeárnyalatos E-Ink panel, ami önmagában is megállja a helyét, de a termék alapötlete szerint ez a felület akkor nyújt segítséget, amikor az akku már lemerült, de a másik kijelző még így is képes információkkal szolgálni. Az LCD oldalról át lehet küldeni a megjeleníteni kívánt infókat (emlékeztetők, üzenetet, hívásinfók, időjárás) az E-Inkre, bizonyos alkalmazások, fájlok (e-könyvek) pedig eleve ott nyílnak meg.

A Jolla is megmutathatja, mit tud

A TechCrunchhoz eljuttatott információk szerint a cégnek sikerült gyártó partnert találnia: a szingapúri Hi-P gyártosorán készülnek majd a mobilok. Így már semmi sem akadályozhatja meg a karácsony előtti nemzetközi forgalmazás megkezdését. Ez a gyakorlatban valószínűleg a novembert jelenti, azt azonban még mindig nem lehet tudni, hogy mennyibe fog kerülni (egyes pletykák 500 dollárról szólnak), ahogy azt sem, hogy pontosan mely országokban kerül a boltokba.

A Jolla a finn DNA szolgáltató kínálatában lesz először kapható

Hasonló a történet az ex-nokiások által összehozott Jolla mobillal kapcsolatban is, aminek már pontos megjelenési dátuma is van: november 27. A szép emlékű MeeGo alapjait használó Sailfish OS-sel készült telefon még a YotaPhone-nál is szerényebb képességek jutottak, ami egy 960 × 540-es kijelzőt, LTE-támogatást, 8 megapixeles kamerát, 16 GB-os tárhelyet jelent. A Jolla 400 eurós (kb. 120 ezer Ft) árral nyit első körben, ami kifejezetten magas árnak tűnik, bár a gyártó elsősorban a hazai, finn közönség rokonszenvére és támogatására számít.

Mobilitás

Nonprofit kontroll alatt marad az OpenAI

A felemás szerkezetű startupnál az ígéretek szerint a nyereség hajszolása mellett egyéb szempontokat is figyelembe vesznek majd a mesterséges általános intelligencia elérését célzó úton.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.