A drónok terjedésével a velük kapcsolatos problémák is sokasodnak. A használatukkal összefüggő szabályozási kérdések mellett az is állandó téma, hogy egy-egy elszabadult légi jármű milyen potenciális veszélyeket rejt magában. A ParaZero nevű vállalkozás egy másodperc törtrésze alatt aktiválódó, mini ejtőernyő rendszerrel oldaná meg a problémakört.
Biztonságos földetérés
SafeAir Pyrotechnic Parachute Recovery Solution elnevezésű megoldás akkor lép működésbe, amikor a beépített chip szabadesést érzékel. A drónok irányítási rendszere, szoftvere rendszerint több olyan védelmet is tartalmaz, ami megakadályozza a hirtelen zuhanást, de a lakott területekre, autópályákra becsapódó drónok híre azt mutatja, hogy ezek nem minden esetben látják el feladatukat.
A ParaZero ejtőernyői a 2 kg-ostól egészen a több száz kilogrammot nyomó, emberi irányítású drónokon is használható – minden esetben utólag rögzítve. Az előbb említett chip, illetve automatizmus a könnyebb szerkezetű járművek esetében akár a felszíntől számított 2-3 méteren belül is képes megakadályozni a zuhanást, a nagyobb drónok esetében pedig 6-10 méter a kritikus távolság.
Azonnali reakciók
Az ernyő rendszerhez tartozik egy szoftveres irányítási lehetőség, amivel a drón vezérlője beállíthatja, hogy milyen esetekben aktiválódhat a SafeAir. Ezzel elkerülhető az az eset, amikor a tulajdonos által kivitelezett akrobatikus mozdulatok miatt nyíljon ki az ernyő. Amennyiben ez végül a széndioxid alapú robbanó patronok segítségével megtörténik, a drón 3, illetve 6 méter/másodperc sebességgel „szállingózik” le a földre.
A 2010-es alapítású izraeli vállalkozás technológiájával a felhasználók csak a gyártókon keresztül fognak találkozni a piacon. A ParaZero vezetőségének az a célja, hogy a gyártókkal alakítsanak ki együttműködéseket, és az egyes drónok már eleve úgy kerüljenek a piacra, hogy rendelkeznek ezzel a védelemmel. A cég szakemberei szoros kapcsolatban állnak a helyi hatóságokkal, hogy a szabályozási kérdésekben is segítséget tudjanak nyújtani. A SafeAir ernyői egyébként nem egyszer használatosak, egy-egy aktiválás után újra bevethetőek.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak