Tavaly a robotikai kutatások is elképesztő lendületet kaptak. De nem csak a kutatások. Amint arról a Bitport is hírt adott, hamarosan megindul a termelés az Adidas németországi high-tech gyárában, ahol a munkafolyamatok túlnyomó többségét robotokra bízzák. De az egyelőre munkáskézben nem szűkölködő Kínában is egyre másra cserélik le munkásaikat robotokra a gyárak.
A robotok alkalmazása elképesztő mértékben meg tudja dobni a termelékenységet. A mobiltelefonos alkatrészeket gyártó Changying Precision Technology Company gyárában 650 munkást cseréltek le 60 robotra, melyek munkáját további 60 dolgozó felügyeli. Ezzel a termelékenységet sikerült háromszorosára emelni.
De nem csak a gyártóüzemekben, hanem akár az építkezéseken is lehet használni robotokat – kőművesek helyett. A Construction Robotics kőműves robotja sokkal gyorsabb és speciális érzékelőinek köszönhetően jóval pontosabb, mint egy szakképzett kőműves.
A robotéletnek is vannak nehézségei
A robotikai kutatások egy része viszont arra irányul, hogy olyan robotokat készítsenek, melyek extrém körülmények között segíthetik az emberek munkáját. A DARPA-nak van is egy versenye ilyen segítő célú robotoknak. A The Robotics Challenge-re olyan robotokat várnak a versenyző csapatoktól, melyek például katasztrófahelyzetekben vagy nehéz körülmények között ki tudják váltani az emberi munkát. Maga a verseny olyan, mint egy sportesemény: a robotoknak egy akadálypályát kell leküzdeniük időre, például lépcsőn felmenni, roncsok között haladni, autóból kiszállni stb.
Egy tavalyi videóból azonban kiderül, hogy a robotéletnek is vannak árnyoldalai. A Robotics Challenge nyári döntőjéről készült egy videós összefoglaló, amely felveszi a versenyt bármely bakivideóval. Itt azonban nem emberek esnek-kelnek viccesen, hanem humanoid robotok. Hogy értékeljük a feladat nehézségeit és a verseny összetettségét, érdemes megnézni a győztes dél-koreai Team Kaist robotját verseny közben.
És akkor jöhetnek a bakik is. Jó szórakozást.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak