A Google abban a szerencsés és irigylésre méltó helyzetben van, hogy jóformán bármelyik termékkategóriában lehetősége van az újításra. Ennek megfelelően kalandozik, vásárol, fejleszt is rendesen, most azonban egy olyan területet nézett ki magának, ami a lehető legközelebb áll a céghez.
Friss forma, új megközelítés
A vezeték nélküli routerekkel kapcsolatban valószínűleg minden olvasónak van valamilyen horror sztorija, és a Google is azt gondolja, hogy itt az ideje átgondolni, mivel lehet javítani ezeken az eszközökön. A megoldás a TP-Linkkel közösen létrehozott OnHub személyében érkezik, ami nemcsak formájában, a benne lévő hardverekben, hanem a hozzá kötődő szoftveres elképzelésekben is alaposan eltér az átlagtól.
Ha rápillantunk a nyitóképre, akkor talán fel sem tűnik, hogy ott egy router is van, mivel leginkább egy vázára, vagy egyéb berendezési tárgyra (illetve az Amazon Echora) hasonlít. Ennek az az oka, hogy a lehető legjobb vétel biztosítása érdekében a 13 darab antennát (hat 2,4GHz-es, hat 5 GHz-es) körkörösen helyezték el benne, illetve nyilvánvalóan az is szempont lehetett, hogy ne úgy nézzen ki, mint egy hagyományos router. A megszokott megoldásoktól való elszakadást jelzi az is, hogy elhagyták a klasszikus LED sorokat, amit egy állítható erősségű, felül körbefutó fénycsík helyettesít.
Az OnHub a Google szerint abban nem tud segíteni, hogy a szolgáltató rossz minőségű netkapcsolatát feljavítsa, de abban igen, hogy a lakáson, házon belül a lehető legjobb minőségű hálózatot hozza létre. Ehhez a repertoárban ott van a 802.11.a/b/g/n/ac szabványok (AC1900) támogatása, a 2,4 és 5GHz-es antennák elhelyezése, a 4 GB-os belső tárhely, a külső hangszóró, a Bluetooth, valamint a hengeres kialakításból adódó, az átlagosnál sokkal hatékonyabb hűtési lehetőségek.
Erre is van egy app - nyilván
A berögzült, túlhaladott megoldások száműzése jegyében a router kezelése is teljesen másként történik, mint általában. Az OnHub a Google On nevű, iOS, illetve Android alkalmazással kezelhető, vagyis nincs szükség az eszköz alján elhelyezett, lehetetlen jelszavak beolvasására, vagy a router netes kezelőfelületén való kalandozásra. Az említett app átlátható menürendszerrel, automatizált folyamatokkal segít a hálózat biztonsági és egyéb beállításaiban.
Ilyen például a távoli elérés, illetve menedzselés, vagy a jelszó másokkal való, titkosított, de egyszerű megosztása. A Google folyamatos és automatikusan megérkező frissítésekkel tervezi karban tartani a routert (ezért is volt szükség a méretes belső tárhelyre), de az is a tervek között szerepel, hogy a későbbiekben új, főleg az okos otthonhoz kötődő funkciókkal látja majd el a rendszert.
Az OnHub 200 dollárért (kb. 56 ezer Ft) lesz megvásárolható a későbbiekben, mivel jelenleg ez előrendelési időszakban vagyunk. A termék weboldalán található infók alapján a Google saját (de hazánkból nem elérhető) webshopján kívül a Walmart, az Amazon, vagy maga a TP-Link is felveszi a kínálatába, a szállítás pedig augusztus 31-én kezdődik meg.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak