Az utóbbi évek egyik legérdekesebb üzleti koncepciója a moduláris telefonokhoz kötődik. Ennek a tervnek az egyik legfőbb zászlóvivője a Google, amely korábban azzal kalkulált, hogy az idén már szűk körben, de megkezdődhet a készülékek gyártása és azok tesztüzem jellegű piacra dobása. Ebből azonban nem lesz semmi.
Nem akkor és nem ott
Eredetileg az volt a terv, hogy a Project Ara néven futó fejlesztést még idén sikerül gyakorlati fázisba tolni. Már a piaci tesztelésre is megvolt a helyszín: Puerto Rico. Múlt héten aztán újraszámolták a költségeket, és mégis elvetették a karibi országot. Most azonban már azt lehet olvasni a projekt Twitter oldalán, hogy a tesztüzem sem kezdődik el idén, hanem jövőre tolódik, a munka pedig az Egyesült Államokban zajlik majd.
A Project Ara eredetileg a Motorola ötleteként indult, majd az amerikai gyártó megvásárlása, illetve később eladása után a Google ATAP (Advanced Technology and Projects) csoportjánál kötött ki. A moduláris felépítésű készülék ötlete folyamatosan fejlődött, és a Google is abban bízott, hogy idén már tesztüzemben piacra is kerülhetnek az első darabok. Ennek ellenére a fejlesztők megnyugtatták az érdeklődőket: nem mennek sehova, dolgoznak tovább, csak éppen kis késésbe kerültek.
Erőlködő versenytársak
A felhasználók kénye-kedve szerint, alkatrészenként összeválogatható mobilokban természetesen nem csak a keresőóriás lát potenciált. Ezért nem is mindegy, hogy ki lesz az a szereplő, aki elsőként tud a piacra lépni egy életképes koncepcióval. Igaz, a startup jellegű próbálkozóknak eddig nem sok babér termett.
Szűk egy évvel ezelőtt például egy volt nokiás szakember közreműködésével elindult egy titokzatos, felső kategóriát célzó projekt, amely a Vsenn nevet kapta. A terv láthatóan nem vált be, mert néhány héttel ezelőtt a csapat közölte, hogy a Vsenn megszűnik brandként funkcionálni, technológiájukat pedig egy másik cégnek adják át licencszerződés keretében.
Ennél is gyorsabban kimúlt az ellenkező irányból, azaz az olcsó ár felől támadó Fonkraft. A bécsi székhelyű vállalkozás a moduláris mobil elkészítéséhez szükséges pénzt közösségi finanszírozásból akarta előteremteni. A megcélzott 50 ezer dolláros szintet el is érték mindössze három nap alatt, ám máig tisztázatlan okokból az Indiegogo felhasználók érdekeit védő részlege leállította a projektet. Így a sógorok hoppon, de legfőképpen pénz nélkül maradtak.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak