A Kickstarter közösségi finanszírozási oldal 3 legtöbb pénzt termelő projektje közül kettő egy e-ink kijelzős, szíjjal ellátott óra, ami Pebble névre hallgat. Az első kiadás még 2012-ben indult és a 10 millió dollárt meghaladó támogatási összeggel sokáig rekordernek számított. Ezt a címet átmenetileg elvesztette, de csak idén márciusig, amikor jött a Pebble Time, ami minden korábbi rekordot megdöntött.
Minden pénzt megér nekik
20 338 986 ezer dollár, azaz 5 és fél milliárd forint: ennyi pénzt adott ki közel 80 ezer támogató azért, hogy legyen egy immáron színes kijelzős, Android és iOS alapú mobileszközökkel együtt használható okosórája. Elképesztő összegről van szó, pedig az óra a korábbi modellhez képest nem, sok eget rengető újdonságot kínál: színes e-ink panel, megújított, egy idővonalat képező kezelőfelület, átszabott külső, igényesebb anyagok.
A piac többi szereplője is aktívan keresi az utat az okosórák között és ebben meg is fogható a Pebble sikerének titka. A Pebble 2012 óta már nem keresi, hanem megtalálta a stratégiát és az is hatalmas előnyt ad a terméknek, hogy ez volt az első olyan óra, ami mögött elképzelés, közösség és ötlet húzódott meg. A cég tudatosan építi kezdetektől fogva a fejlesztői tábort, már az első, hardveresen nem túl kifinomult kiadás is rövid időn belül kapott egy komplett szoftverboltot, ami szintén sokat dobott a népszerűségen.
Mindezeken túl a Pebble hordoz egy alternatív, a fősodortól, gigacégektől egyértelműen megkülönböztető attitűdöt, plusz az sem elhanyagolható körülmény, a vásárlók elérhető áron kapnak valami hasznosat, ami nem merül le egy nap alatt. A másik, technológiai vetületű momentum a smartstrap bevezetése, ami a lehetővé teszi a Pebble-t a jövőben külső hardverek, és szolgáltatások támogassák.
Őket szereti a közösség
A 20 millió dollár nem csak a Pebble, hanem a közösségi finanszírozás sikere is, mivel ennél jobb reklám nem létezik a mozgalom népszerűsítésére. A Kickstarter csúcstartója eddig a bolondos, poénos, sok extra funkcióval megbolondított és most második helyre csúszott hűtőtáska volt (13,2 millió dollár), a negyedik helyen pedig az Oatmeal és egyéb játékfejlesztők által kitalált kártyajáték van, ami Exploding Kittens (azaz Felrobbanó Cicák) néven szedett össze 8,7 millió USD-t. A harmadik helyet továbbra is őrzi az első Pebble, a top 5-be pedig befért még az általunk is tesztelt, androidos játékkonzol, az OUYA.
A másik nagy, ismert közösségi finanszírozási oldal, az Indiegogo rekorderei 10 millió dollár alatt maradnak. A legtöbb pénzt (7,6 milliónál jár most) összehozó és még 7 napig aktív projektnek például semmi köze a technológiához, mivel a mézgyűjtés egy új módszeréhez toboroz támogatókat. A harmadik helyezett egy elektromos kerékpáré, és az első 10-ben több filmes, és webes kampány is megtalálható.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak