A legendás és az informatika történetében ősöregnek számító Pongot játszotta a Petri-csészében tenyésztett "mesterséges intelligencia".

Laboratóriumi körülmények között (in vitro, azaz Petri-csészében) tenyésztett biológiai neuronhálózatot tanítottak meg videójátékot játszani. Egy a napokban publikált tanulmány szerint a melbourne-i székhelyű Cortical Labs biotechnológiai startup létrehozta embrionális rágcsáló és humán eredetű ún. pluripotens őssejtekből a DishBrainnek nevezett valós idejű tanulásra képes biológiai neuronhálózatot, amely a maga nemében az első a világon. (Az eddigi eredményeket összegző tanulmány a Neuron folyóiratban jelent meg.)

A tanulmány szerint a DishBrain képes kihasználni a biológiai neurális hálózatok (biological neuronal networks, BNN) azon tulajdonságát, hogy az elektromos aktivitás "nyelvét" használva összekapcsolódjanak a szilíciumalapúakkal elektrofiziológiai stimuláció segítségével.

Egyre jobban játszotta a Pongot

A kutatók abból indultak ki, hogy az agy sok szempontból hasonlít a számítógéphez (vagy fordítva: a számítógép az agyhoz): mindkettő elektromos jeleket használ az üzenetek küldéséhez. Kísérleteik tétje az volt, hogy vajon a mesterséges biológiai ideghálózat is képes-e arra, mint az agy, azaz megváltoztatja-e a tevékenységét, hogy alkalmazkodjon a környezetéhez, és hatékonyabb legyen.

A kísérletben az in vitro neuronokat kapcsolták össze egy számítógéppel, amelyen a Pong futott. A neuronok voltak az egyik játékos, és nem csak stimulálták őket elektromos impulzusokkal, hanem a számítógéptől visszajelzést is kaptak arról, hogy ütőjük eltalálta-e a játékbeli labdát. A neuronok "játéktudása" folyamatosan javult a visszajelzések hatására. A neuronok lényegében valós időben, célorientáltan tudtak alkalmazkodni a környezethez. (Az ingerrel stimulált, de visszacsatolást nem tartalmazó rendszerek nem mutatták a fejlődés – azaz tanulás – jeleit.)

A kutatók a kísérletükhöz nem csak azért választották a Pongot, mert egyszerű (és ráadásul nagyon ismert), hanem azért is, mert az egyik első olyan játék volt, amelyet a gépi tanulás kutatásában felhasználták, nyilatkozta a kutatási eredményekről kiadott közleményben Brett Kagan, a Cortical Labs tudományos igazgatója, aki egyben a Neuronban megjelent tanulmány egyik szerzője is. A közlemény szerint a kísérletek egyértelműen bizonyították, hogy in vitro agysejtek is képesek olyan belső intelligenciát mutatni, ami idővel módosítja viselkedésüket, azaz tanulnak.

Idegrendszeri betegségek gyógyításában is segíthet

Ilyen kísérletek korábban is voltak, hívja fel a figyelmet beszámolójában a Vice. Az azonban újdonság, hogy véletlenszerű összevisszaságban elhelyezkedő neuronokat rábírtak arra, hogy adaptív belső folyamatok révén reagáljanak ingerekre.

A DishBrain ígéretes kezdete lehet az öntanuló szintetikus biológiai rendszereknek, de a kutatók szerint segítheti az agy, a tanulás és az intelligencia működésének mélyebb megismerését, sőt olyan betegségek hatékony kezelését is, mint az epilepszia vagy a demencia.

Piaci hírek

Mégsem annyira önálló a Sora videógenerátor, mint ahogy azt gondolnánk

Az egyik népszerű Sora-klip kapcsán újra kiderült, hogy a mesterséges intelligencia sosem annyira penge, mint ahogy azt a fejlesztők el akarják hitetni a közönséggel.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.