Az adatközponti infrastruktúramenedzsment eszközökkel folyamatosan újraoptimalizálható a szerverközpont energiafelhasználása, a hűtés és a terület elosztása. Kinek és mikor éri meg használni?

Egy adatközpont bizonyos tekintetben olyan, mint egy családi ház kertje: kiépítettsége sosem ér végső fázisba, olyan állapotba, amikor már nem kell hozzányúlni. Szerverek, megrendelők jönnek-mennek, de – még ha stabil is az eszközpark – a terhelés sosem lesz állandó. Érdemes tehát folyamatosan újratervezni a kiszolgálóeszközök elhelyezését, energiellátásuk biztosítását és hűtési megoldásaik működését. Ezzel ugyanis mind a befektetés, mind az üzemeltetés tekintetében jelentős megtakarítások érhetők el.

Adatgyűjtés és -elemzés

A megoldásoknak valós időben kell felmérniük az energiafelhasználást és képesnek kell lenniük a hőmérséklet és a környezet megfigyelésére. Emellett támogatniuk kell az erőforrás-menedzsmentet, ami a Gartner értelmezésében több, mint a tipikus IT-eszközmenedzsment: az adott eszköz lokációjának ismerete mellett a köztük levő összefüggéseket; csatlakozásokat, kihasználtságukatés a használt erőforrások típusát is tudniuk kell ahhoz, hogy optimális legyen a kapacitás- és elhelyezés-tervezés.

Természetesen rendelkezniük kell jelentéskészítő és megjelentő képességekkel, hogy az összegyűjtött adatokat különböző szempontok szerint ki lehessen elemezni. Emellett olyan funkcionalitással is bírhatnak, mint prediktív analitika, modellezés és szimuláció, légáramlat- és nyomásmegfigyelés, munkafolyamat-menedzsment és így tovább.

Korántsem mindegy azonban, milyen eszközzel történik az optimalizálás. Még ha nincs is egy ideális választás, amely minden érintett számára megfelelő eredményt hoz, vannak azért olyan trendek a DCIM-piacon (DCIM – Data Center Infrastructure Management), melyeket érdemes figyelembe venni a kiválasztás előtt.

Kik használják?

A Gartner legutolsó, a témában kiadott Magic Quadrantja szerint az adatközponti infrastruktúramenedzsment előnyeit egyre inkább megismerik és megértik az ügyfelek, ennek eredményeként pedig növekedik a DCIM-et érintő befektetések összege. Ugyanakkor alkalmazásuk szintje mérhető eltéréseket mutat szervezeti méret és földrajzi eloszlás szerinti vizsgálat esetén. Nem meglepő módon a nagyméretű vállalatok adják a DCIM-bevezetések zömét, hiszen rájuk gyakorolja a leginkább pozitív hatást az erőforrás-felhasználás, az adatközponti tervezés és a beruházásokon való megtakarítások tekintetében. Emellett a közép-kelet európai régióban az is problémát jelent, hogy a DCIM rendszerekkel elérhető megtakarítást csak bizonyos előnyök figyelembe vételével számolják. Ezáltal a megtérülés lassabbnak tűnik a valós értékeknél, így nehezebben igazolható egy bevezetés jogosultsága.

Földrajzi eloszlás szerint az észak-amerikai és a multinacionális vállalatok jelentik a jelenlegi és a közeljövőbeli adatközponti infrastruktúramenedzsment piacának fő hajtóerejét. Ugyanakkor az ázsiai és csendes-óceáni régió egyre jelentősebbé válik: napjainkban már felülmúlja a nyugat-európai régió fejlődését, elsősorban utóbbi gazdasági gyengélkedése miatt.

A DCIM-piac a Gartner Magic Quadrant szerint 2015-ben


 

Kelet-Európa, a Közel-Kelet és Afrika, illetve Latin-Amerika jelenleg még nem számít elég érett régiónak ebben a tekintetben. Ahol ezekben a régiókban szóba kerül az alkalmazás, ott jellemzően a moduláris és alacsony árú megoldásokra esik döntően a választás. A fő cél ugyanis ezen piacokon a költségek alacsonyan tartása, a teljes körű DCIM kínálta szélesebb előnyök kiaknázása – egyelőre – másodlagos.

Szép is, jó is, de...

Továbbra is az ár, a telepítés és a használat bonyolultsága jelentik a legnagyobb visszatartó erőt az ügyfelek irányából a DCIM-szolgáltató és -termék kiválasztásakor, így többnyire ez a három tényező valamelyike vezet gyakran a bevezetés elnapolásához is.

Felismerték ezt az adatközponti infrastruktúra menedzsment piac fő szereplői is, többek között ennek köszönhetően csökkenteték általánosságban a DCIM-megoldások árait az elmúlt három évben. Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy a DCIM-ek ára korábban is csak kis hatást gyakorolt az adatközpont teljes TCO-jára, így további jelentős árcsökkentés már nem várható.

A fejlesztőknek tehát most a kezdeti implementációs tapasztalatok és a használattal kapcsolatos általános ügyféloldali élmény fejlesztésére kell koncentrálniuk, állítja a Gartner.

Az iparban dolgozók szerint

Bizonyos tekintetben nincsen akkora eltérés az IT-piac más szegmenseihez képest; a DCIM-eszközöket fejlesztők között is sok kis, egyedi szoftvereket készítő vállalat található. A piaci koncentráció azonban itt is beindult már: Szarka Attila, a Schneider Electric adatközpont megoldásokért felelős üzletfejlesztési vezetője szerint a nagy, komplex rendszerek fogják uralni a piacot.

Ennek oka, hogy a nagyobb szereplők nem csupán egy-egy részfeladatot tudnak az ügyfelek által elvárt szinten megoldani, hanem komplett csomagot biztosítanak. Másrészt ezek a vállalatok rendelkeznek akkora erőforrásokkal, hogy olyan fejlesztőgárdát tarthassanak fenn, ami biztosíték a továbbfejlődésre – azaz jövőt álló megoldásokat kínálhatnak, emellett rugalmasak a fejlesztés terén.

Szarka Attila szerint jól megfigyelhetően összefonódások, szövetségek alakulnak a piacon, melynek köszönhetően összetettebb DCIM-csomagok jelenhetnek meg. A Schneider Electric már két olyan modult kínál ügyfeleinek, melyek külső cég együttműködésével jöhettek létre.

Az adatközponti infrastruktúra menedzsment megoldások kezdeti fejlődése a szakember szerint alapvetően aszerint alakult, hogy az adott cég az IT-világból érkezett – például hálózatmenedzsment-megoldást kínált –, vagy az infrastruktúra piacáról lépett be ebbe a szegmensbe. A kisebb vállalatoknál ugyanakkor elsősorban a látvány, a vizualitás fejlesztése dominál, szemben a nagyok funkcionalitásnövelő erőfeszítéseivel. Létezik olyan DCIM-megoldás, amely egészen részletes, 3D-ben megjelenített adatközponti ábrán képes a megrendelő előtt demonstrálni a szerverpark kialakítását. Igaz, a vizualitás előtérbe helyezése okozhat gondokat is egy nagyobb telepítésnél, hiszen a részletes modell kezeléséhez nem csak komoly hardver, de nagy humán erőforrás is kell. Így a nagyobb fenntartási költség mellett már nem feltétlenül tükrözi pontosan a valóságot a digitális séma.

Szarka Attila szerint a jövő a menedzsment megoldások terén is az automatizálás felé mutat. Példának szoftver oldalon a DCIM és a virtuális világ integrációját, hardver oldalon az RFID-t hozta fel a szakember: habár ma még drága minden eszközre kiterjedő használata, széles körű alkalmazásának lehetősége napjainkban is elérhető, amennyiben az ügyfél meg akarja fizetni a többletköltségeket.

Cloud & big data

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.