Hiába volt viszonylag pozitív az elmúlt esztendő a PC-gyártók szempontjából, idén újra vaskos mínuszokkal fog zsugorodni a piac. Legalábbis ezt állítja az IDC, ugyanis korábbi, mérsékelt recessziót előrevetítő jóslatát erőteljesen lefelé módosította.
Mindig van lejjebb
Az amerikai piackutató néhány hónapja még 3,3 százalékos éves visszaesést prognosztizált az eladott darabszámban, ami nem sokkal maradt volna el a tavalyi 2,2 százalékos csökkenési ütemtől. Márpedig a 2014-es eredmény gyakorlatilag átütő sikernek számított a korábbi évek, nem ritkán kétszámjegyű zuhanásával összehasonlítva (sőt egy másik piackutató, a Gartner szerint gyakorlatilag stagnálás volt). A szakértők most kicsit lehűtik a kedélyeket azzal, hogy 2015-re immár mégis komolyabb, 4,9 százalékos visszaesést látnak reálisnak.
Ironikus módon most az a legnagyobb gond a piacon, hogy a tavalyi év viszonylag szépre sikeredett. Ez több faktornak volt köszönhető, amelyek idén már nem, vagy csak korlátozottan érvényesülnek. 2014-ben többek között az tartotta magasabban az eladási számokat, hogy a nyugdíjba vonult Windows XP miatt sokan végre cserére szánták el magukat, de jól jött az üzleti szegmens elmúlt időszakban mutatott spórolása is, hiszen a vállalati géppark annyira előregedett, hogy sok helyen tavaly már tarthatatlanná vált a helyzet.
Ami az idei kilátásokat illeti, az első félévben nagyon borús a kép, hiszen a cégek többsége pénzügyi okokból hagyományosan inkább az utolsó negyedévben költ ilyen beruházásokra, azaz a tavaszra tervezett vásárlásokat már letudták tavaly, ha volt rá keret. Nagy reményeket fűznek a Windows 10 keresletélénkítő hatásához, ám a Microsoft új operációs rendszere csak majd valamikor ősszel érkezik, így maximum az év végi hajrában lehet majd ezzel a faktorral számolni.
Később jobb lesz
Akad azért pozitív eleme is az IDC friss előrejelzésének: az elkövetkező évek teljesítményét egy hajszálnyival jobbnak látják, mint korábban. Az idén 293 milliósra becsült piac öt év múlva is nagyjából ennyi eladott gépre lehet képes. Igaz ugyanakkor, hogy az általános árszint középtávú csökkenés miatt 2019-ben az összérték már csak 175 milliárdra rúghat, szemben az idénre várt 187 milliárddal.
Ha régiós bontásban vizsgáljuk a területet, akkor szinte két teljesen eltérő képet látunk. A fejlett országokban lassú, de folyamatos visszaesés várható, míg a gazdasági bizonytalanság miatt a jelenleg is súlyos mínuszokat elkönyvelő fejlődő régiók a későbbiekben kicsit erősödhetnek. Ez utóbbi biztosítja azt, hogy az eladott darabszám a közeljövőben nagyjából stabil marad.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak