Miközben a PC-eladásokat mostanság leginkább a Windows XP támogatásának korábbi leállítása tartja lélegeztetőgépen, jövőre ezt a feladatot a Windows 10 érkezése láthatja el. A szállítók reményei szerint ráadásul sokkal intenzívebb formában.
600 millió nyugdíjas
Az Intel elnöke nagyon bízik benne, hogy a világon körülbelül 600 milliósra becsült 4 éves vagy idősebb géppark jó részénél fogja megadni az utolsó lökést a cserére az új operációs rendszer. Renee James egy tegnapi konferencián beszélt arról, hogy a Windows 10 érkezése mellett az alacsony árszínvonal és a sok helyen éledezés jeleit mutató gazdasági környezet kiváló együttállást biztosít. Az elnök további pozitívumként kiemelte, hogy a Microsoft (ezúttal) nagyon figyel a felhasználói visszajelzésekre.
A rivális AMD-nél is lázasan készülnek a valamikor jövő év közepén érkező új generációs Windowsra. A Carrizo kódnevű új processzor fejlesztésénél már kiemelt fontosságú, hogy az kihasználja a 10-es oprendszerben rejlő lehetőségeket. Ezekről egy-két hónapon belül érkezhet részletesebb tájékoztatás az AMD-től.
Tanultak a hibákból
A korai reakciók mind a felhasználók, mind az együttműködő partnerek, PC-gyártók között többségében pozitívak. A Dell egyik alelnöke például a Windows 8-ban megtalálható használhatósági problémák felszámolását emelte ki, aminek köszönhetően a Windows 10 sokkal stabilabb, jobb felhasználói élményt képes nyújtani. Az új változatban például már gond nélkül lehet ugyanazt a programot mobilon, tableten és PC-n is futtatni, ami sok alkalmazásnál bizony gondot okozott a 8-at futtatva.
Bár apróságnak tűnik, de a tradicionális Start gomb visszakerülése is sokat javíthat az operációs rendszer megítélésén. Ezt a Windows 8-ból "eretnek módon" simán kidobta a Microsoft, ami miatt fokozatosan zúdult a cégre a negatív kritika. Szintén nem sorolják a szerencsés döntések közé, hogy a desktopos és tabletes megjelenés különbözött egymástól.
7-ről a 10-re
A PC-gyártók azt remélik, hogy a 8-at köszönettel nem kérő felhasználók a 10 megjelenésével már elég ösztönzést kapnak arra, hogy az alapvetően nagyon sikeresnek tartott Windows 7-et el tudják engedni. Kicsit hasonló a helyzet, mint annak idején a Vistával, amely változatot szinte közmegegyezésszerűen a valaha volt legrosszabb operációs rendszernek tartanak. Az azt váltó Windows 7 azért is lehetett annyira sikeres, mert elődje teljesen csődöt mondott.
Mivel még sok részletet, többek között az árazási politikát is homály fedi, ezért a várható hatásokról is nagyon óvatosan nyilatkoznak az iparági elemzők. Az IDC szakértője annyiban azonban hűtötte a szállítók felfokozott várakozásait, hogy meglátása szerint ezúttal nem lesz akkora robbanás, mint 2009-ben a Windows 7 megjelenését követően. Állítását arra alapozza, hogy egyrészt a Windows 8 nem akkora fiaskó, mint a Vista volt, másrészt öt éve még nem kellett a táblagépekkel és okostelefonokkal harcolni a PC-knek, azaz a keresleti oldalon sem jelentkezik majd akkora nyomás.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak