Az IDC és a Gartner is várakozásokon felüli eredményeket közöl a PC-piac negyedik negyedévéről. Bár a szegmens a legjobb esetben is stagnál, de az világos, hogy temetni még nagyon korai lenne.

Mindkét nagy IT-s piackutató cég előállt a napokban a személyi számítógépek piacának legfrissebb elemzésével. Az IDC és a Gartner is várakozásokon felüli eredményeket közölt a PC-k 2014-es utolsó negyedévi teljesítményéről. Bár éves szinten még ez is csak nagyjából stagnálásra volt elég (az is csak az optimistább Gartnernél), de temetni azért nem kell az utóbbi időben sokszor lesajnált termékkategóriát.

Jó évzárás

A Gartner adatai szerint 2014 utolsó negyedévében közel 84 millió darab számítógép talált gazdára, ami az előző év hasonló időszakéhoz képest enyhe, 1 százalékos emelkedésnek felel meg. Az egész tavalyi év tekintetében közel 316 millió PC-t értékesítettek, ami mindössze félmillióval maradt el a 2013-as eredménytől, így gyakorlatilag stagnáló állapotról beszélhetünk.

Az IDC-nél némileg másként alakultak az eredmények, de abban megegyeznek a kutatók, hogy a korábbinál vártnál jobban alakult az év végi hajrá. Az IDC 80,7 millió eladást regisztált az utolsó negyedévben, ez viszont 2,4 százalékkal gyengébb, mint az egy évvel ezelőtti teljesítmény. Náluk 2014-ben is folytatódott a piac eróziója: éves szinten 308,6 millió darabos eladásról számolnak be, ez pedig bő 2 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban.

Nyerésben a nagyok

Ami a gyártókat illeti, itt nem sokat változott az élboly. A kínai Lenovo egyre magabiztosabban ül a trónon, miután másfél évvel ezelőtt letaszította onnan a HP-t. Az utóbbinál sincs ok panaszra, hiszen a körülbelül 9 százalékos éves növekedés bőven túlszárnyalta a világpiac teljesítményét. A dobogó harmadik fokán a Dell áll: az amerikai vállalat 10 százalékkal erősített tavaly. A nagyok között az egyedüli kakukktojás az Acer. Náluk mindkét piackutató 1,6 százalékos visszaesést mért.

A legérdekesebb viszont a Top 5 legutolsó pozíciója, hiszen az IDC-nél itt az Apple-t találjuk majd' 20 millió eladott géppel, míg a Gartnernél az Asus az ötödik a maga 22,8 millió darabos forgalmával. A komoly különbség oka a két kutatócég eltérő metodikájában keresendő. Például a különböző hibrid és kettő az egyben gépek miatt egyre nehezebb egyértelműen eldönteni, hogy mi számít PC-nek, és mit érdemesebb külön kezelve, például a táblagépeknél feltüntetni.

Az viszont mindkét helyen egyértelműen látszik, hogy az elmúlt időszakban a nagyok nagyot nyertek a kicsik kárára. Az egyéb kalapba sorolt kisebb szállítók az IDC-nél 15, a Gartnernél 12 százalékkal múlták alul a piaci átlagot, miközben a legjobb ötös többsége kétszámjegyű, vagy ahhoz közeli növekedésnek örülhetett.

Piaci hírek

Megerősítette a Fehér Ház, nem elírás a 245 százalékos kínai importvám

A dolog ezen a szinten már régen értelmét vesztette, de az kétségtelen, hogy az értelmetlen rekordok is rekordok.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.