Eredetileg december elsejére ígérték, végül március 1-én reggel indult el a megújult Kormányzati Portál próbaüzeme, amely az információnk szerint egybként március 25-ig tart. A fejlesztést több mint 4,86 milliárd forintból a Kopint-Datorg Infokommunikációs Zrt., a beruházást teljes egészében európai uniós forrásból finanszírozták.
A délelőtti órákban ismét elérhetetlenné vált az oldal, és sokáig egy csak egy rövid közlemény volt olvasható az oldalon. A Kopint-Datorg negyed 4-kor kiadott sajtóközleménye szerint az új portál éles próbaüzeme során fellépett, az egyik alapszoftver nem várt működéséből adódó hiba vizsgálatát és javítását az üzemeltető gyártói támogatással megkezdte
Vizsgálatot indítottak | Az üzemeltető - a működtető Miniszterelnöki Hivatal jóváhagyásával - a hiba javítását követően dönt az új portálra történő átállás új időpontjáról, amely a hétvégi tesztek eredményei alapján már csak néhány órás leállást jelent majd a felhasználók számára (ennek a várható időpontja a Bitport információja szerint a következő hétvége lehet). A 189-es számon elérhető Kormányzati Ügyféltájékoztató Központ az elkövetkező napokban és az új Portál indulását követően megerősített ügyfélszolgálattal üzemel - hangsúlyozta a Kopint-Datorg.
A műszaki vizsgálattal párhuzamosan a kormányzati informatikai biztonsági felügyelő azonnali vizsgálatot indított. Dedinszky Ferenc a Bitport kérdésére megerősítette: megkezdte a vizsgálatot az esettel kapcsolatban, amelyről később tud részletesen nyilatkozni. Hozzátette: az új rendszerben több, a felhasználók számára zavaró hiba lépett fel, emiatt döntött az üzemeltető a korábbi honlap átmeneti visszaállításáról.
Már az indulásnál megbukott? | Nyitrai Zsolt, a Fidesz informatikai és telekommunikációs munkacsoportjának vezetője délután nyilatkozatot tett közzé honlapján, amely szerint a már hosszú ideje beharangozott Ügyfélkapu 2 zökkenőmentes üzembeállítása nem sikerült az informatikai kormányzatnak. Mint fogalmazott, az Ügyfélkapu működési zavarai, folyamatos leállásai után az Ügyfélkapu 2 már elindulni sem tudott.
"Ami ma történt, az a kormány infokommunikációs tevékenységének szimbóluma: fejlesztések több milliárdért, majd teljes működésképtelenség. Az elmúlt hét év informatikai fejetlenségének következtében Magyarországon megszűnt a digitális közbizalom a központi rendszerek irányába" - fogalmazott Nyitrai Zsolt, aki szerint a következő kormány fontos feladata lesz a megtépázott digitális közbizalom helyreállítása, a szolgáltató jelleg, a valós és működő e-közszolgáltatások beindítása, üzemeltetése, az e-demokrácia erősítése.
Egyszerűbb ügyintézést ígérnek | Az "Ügyfélkapu 2" projekt keretében javítják a a szolgáltatások minőségét, új szolgáltatásokat fejlesztenek ki, növelik az üzembiztonságot és egységesítik a szolgáltatásfejlesztési környezetet.
Az új portál önálló, saját internetcímmel és színkódolással ellátott oldalakból álló lapcsalád lesz. Az átalakítás célja, hogy az oldal egyszerűbb, áttekinthetőbb formában biztosítsa az elektronikus ügyintézés lehetőségét a több mint 850 ezer regisztrált ügyfél és a további látogatók számára - derül ki a portálon találató leírásból.
A fejlesztés eredményeként átalakul a hivatali ügyintézést lehetővé tévő Ügyfélkapu is: a belépés után a felhasználó személyes ügyfélkapujában találja magát. A korábban a portál különböző felületein megtalálható tárhely- és dokumentumkezeléssel kapcsolatos szolgáltatások, ezután egy helyen találhatók meg.
Az Ügyfélkapu regisztráció után a felhasználók belépve egy helyen tekinthetik át elküldött és fogadott dokumentumaikat, indíthatnak ügyeket vagy összegyűjthetik a portál számukra fontos szolgáltatásait. A tartóstárba helyezett dokumentumok rendszerezését, keresését a címkézés segíti.
Az új portál tökéletes működéséhez legalább a Java 6-os verziójának 14-es frissítése lesz szükséges (a jelenleg elérhető legújabb, 18-as frissítés innen letölthető). A portálon egy részletes ismertető videót is közzétettek, amelyben elmagyarázzák az oldalak fő funkcióit.
Minden szép lesz | Az országyűlési választások közeledtével szaporodnak az e-kormányzati beruházásokkal kapcsolatos bejelentések: a kormány múlt pénteken rendelte el a Nemzeti Digitális Közmű megvalósítását, ami várhatóan 100 milliárd forint nagyságrendű összegbe kerül majd. A Nemzeti Digitális Közmű projekt keretében valamennyi hazai település főutcáján keresztül vezetik a szélessávú optikai hálózatot, így minden településen 6-10 megabit/s sebességű internetszolgáltatás lesz elérhető.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak