Több hónapos csúszással, hétfőn hajnalban indult el a több mint 4,8 milliárd forintból átalakított kormányzati portál próbaüzeme, amelyen a korábbinál egyszerűbb ügyintézést ígérnek. Néhány óra működés után hétfőn délelőtt elérhetetlenné vált a szolgáltatás, majd délután a régi oldalt állították vissza.

Eredetileg december elsejére ígérték, végül március 1-én reggel indult el a megújult Kormányzati Portál próbaüzeme, amely az információnk szerint egybként március 25-ig tart. A fejlesztést több mint 4,86 milliárd forintból a Kopint-Datorg Infokommunikációs Zrt., a beruházást teljes egészében európai uniós forrásból finanszírozták.

A délelőtti órákban ismét elérhetetlenné vált az oldal, és sokáig egy csak egy rövid közlemény volt olvasható az oldalon. A Kopint-Datorg negyed 4-kor kiadott sajtóközleménye szerint az új portál éles próbaüzeme során fellépett, az egyik alapszoftver nem várt működéséből adódó hiba vizsgálatát és javítását az üzemeltető gyártói támogatással megkezdte

Vizsgálatot indítottak | Az üzemeltető - a működtető Miniszterelnöki Hivatal jóváhagyásával - a hiba javítását követően dönt az új portálra történő átállás új időpontjáról, amely a hétvégi tesztek eredményei alapján már csak néhány órás leállást jelent majd a felhasználók számára (ennek a várható időpontja a Bitport információja szerint a következő hétvége lehet). A 189-es számon elérhető Kormányzati Ügyféltájékoztató Központ az elkövetkező napokban és az új Portál indulását követően megerősített ügyfélszolgálattal üzemel - hangsúlyozta a Kopint-Datorg.

A műszaki vizsgálattal párhuzamosan a kormányzati informatikai biztonsági felügyelő azonnali vizsgálatot indított. Dedinszky Ferenc a Bitport kérdésére megerősítette: megkezdte a vizsgálatot az esettel kapcsolatban, amelyről később tud részletesen nyilatkozni. Hozzátette: az új rendszerben több, a felhasználók számára zavaró hiba lépett fel, emiatt döntött az üzemeltető a korábbi honlap átmeneti visszaállításáról.

Már az indulásnál megbukott? | Nyitrai Zsolt, a Fidesz informatikai és telekommunikációs munkacsoportjának vezetője délután nyilatkozatot tett közzé honlapján, amely szerint a már hosszú ideje beharangozott Ügyfélkapu 2 zökkenőmentes üzembeállítása nem sikerült az informatikai kormányzatnak. Mint fogalmazott, az Ügyfélkapu működési zavarai, folyamatos leállásai után az Ügyfélkapu 2 már elindulni sem tudott.

"Ami ma történt, az a kormány infokommunikációs tevékenységének szimbóluma: fejlesztések több milliárdért, majd teljes működésképtelenség. Az elmúlt hét év informatikai fejetlenségének következtében Magyarországon megszűnt a digitális közbizalom a központi rendszerek irányába" - fogalmazott Nyitrai Zsolt, aki szerint a következő kormány fontos feladata lesz a megtépázott digitális közbizalom helyreállítása, a szolgáltató jelleg, a valós és működő e-közszolgáltatások beindítása, üzemeltetése, az e-demokrácia erősítése.

Egyszerűbb ügyintézést ígérnek | Az "Ügyfélkapu 2" projekt keretében javítják a a szolgáltatások minőségét, új szolgáltatásokat  fejlesztenek ki, növelik az üzembiztonságot és egységesítik a szolgáltatásfejlesztési környezetet.

Az új portál önálló, saját internetcímmel és színkódolással ellátott oldalakból álló lapcsalád lesz.  Az átalakítás célja, hogy az oldal egyszerűbb, áttekinthetőbb formában biztosítsa az elektronikus ügyintézés lehetőségét a több mint 850 ezer regisztrált ügyfél és a további látogatók számára - derül ki a portálon találató leírásból.
 


A fejlesztés eredményeként átalakul a hivatali ügyintézést lehetővé tévő Ügyfélkapu is: a belépés után a felhasználó személyes ügyfélkapujában találja magát. A korábban a portál különböző felületein megtalálható tárhely- és dokumentumkezeléssel kapcsolatos szolgáltatások, ezután egy helyen találhatók meg.

Az Ügyfélkapu regisztráció után a felhasználók belépve egy helyen tekinthetik át elküldött és fogadott dokumentumaikat, indíthatnak ügyeket vagy összegyűjthetik a portál számukra fontos szolgáltatásait. A tartóstárba helyezett dokumentumok rendszerezését, keresését a címkézés segíti.
 


Az új portál tökéletes működéséhez legalább a Java 6-os verziójának 14-es frissítése lesz szükséges (a jelenleg elérhető legújabb, 18-as frissítés innen letölthető). A portálon egy részletes ismertető videót is közzétettek, amelyben elmagyarázzák az oldalak fő funkcióit.

Minden szép lesz | Az országyűlési választások közeledtével szaporodnak az e-kormányzati beruházásokkal kapcsolatos bejelentések: a kormány múlt pénteken rendelte el a Nemzeti Digitális Közmű megvalósítását, ami várhatóan 100 milliárd forint nagyságrendű összegbe kerül majd. A Nemzeti Digitális Közmű projekt keretében valamennyi hazai település főutcáján keresztül vezetik a szélessávú optikai hálózatot, így minden településen 6-10 megabit/s sebességű internetszolgáltatás lesz elérhető.
 

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.