A kormány pénteken határozatban rendelte el a Nemzeti Digitális Közmű (NDK) megvalósítását - jelentette be pénteken Baja Ferenc infokommunikációért felelős kormánybiztos. A Miniszterelnöki Hivatal államtitkára kiemelte: az Európai Unió befogadhatóvá nyilvánította az NDK projektet, így megkezdődhet notifikációjának (az uniós jog beépítése a magyar jogba) előkészítése.
A projekt megvalósításának pontos költsége még nem nyilvános, azonban várhatóan 100 milliárd forint nagyságrendű összeggel kell majd számolnia a beruházónak. Baja Ferenc szerint egy éven belül az összes közpolitikai döntést meghozhatják itthon és az unióban is. Ezt követően egy-másfél évig tarthat az üvegszálas infrastruktúra kiépítése. A kormánybiztos kiemelte: az NDK ötpárti egyetértéssel és a piaci szereplők támogatásával valósulhat meg.
Minden településen | A Nemzeti Digitális Közmű projekt keretében valamennyi hazai település főutcáján keresztül vezetik a hálózatot, amelyre a felhasználók piaci szolgáltatókon keresztül kapcsolódnak majd. A tervek szerint minden településen 6-10 megabit/s közötti sávszélességű internet lesz elérhető.
Baja Ferenc úgy vélekedett: a következő kormánynak a digitális közműre alapozva egy olyan központi nonprofit tartalomszolgáltatót kellene létrehoznia, amely komplex internetes tartalmakat közvetítene az állampolgárok számára.
A Fidesz szakértői még vizsgálják a Nemzeti Digitális Közmű jelenlegi koncepcióját; azzal az elképzeléssel, hogy az internet minél szélesebb körben terjedjen el Magyarországon, egyetért a párt - közölte Nyitrai Zsolt pénteken az MTI-vel. Nyitrai Zsolt kifejtette: az elmúlt hét évben a kormányok szinte semmit sem tettek az országban kialakult "digitális szakadék" csökkentéséért, hiszen ma Magyarországon mintegy ötmillió ember nem használhatja naponta az internetet.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak