A hordozható eszközök terjedése miatt az évtized végére 5,6 milliárd SIM kártyára lesz szükség. Jönnek az eSIM-ek.

A SIM kártyák globális piaca már ma is tekintélyes, és többé-kevésbé stabilnak mondható. Látványos változást a következő évek a hordozható eszközök – okosórák, fitnesz karköltők, virtuális szemüvegek intelligens ruhák, de akár a hálózatba kötött autók  – számottevő terjedése hozhat. Ez a folyamat adhat lehetőséget a mobilszolgáltatóknak és a kártyagyártóknak, hogy a a beágyazott és a kivehető változatú SIM kártyák penetrációját egyaránt növeljék – állítja elemzésében az IHS.

Ma még a szolgáltatók értékesítik a SIM-kártyákat

Az amerikai piackutató szerint ennek nyomán az évtized végére a használatban lévő SIM kártyák száma a 2015-ös 5,4 milliárdról 5,6 milliárdra nőhet. Elsősorban a nano SIM-es és az eSIM kártyás eszközök száma gyarapszik mjajd. A mobiloperátorok jobban kedvelik a kivehető változatot, egyszerűen azért, mert növelhetik vele az előfizetői számot, azzal pedig a bevételeiket.

Az Apple-t kivéve, amely inkább a saját boltjaiban árulja az eszközeit, a legtöbb készülékgyártó ma még a mobilszolgáltatókon keresztül adja el a legtöbb telefont. Egyes kimutatások szerint az operátorok értékesítik egy-egy ilyen gyártó teljes készletének a 60 százalékát.

A következő évek azonban az üzleti modellekben is változást hozhatnak, és az erősen befolyásolhatja a SIM-piacot, mindenekelőtt a beágyazott változatét.

A GSMA is az eSIM-et szereti

Jó ideje beszédtéma az eSIM kártya, de 2015-ben még nem került piacra olyan mobiltelefon, amibe ilyet építettek volna. A GSM Association (GSMA; tagvállalatai között szolgáltatók és gyártók egyaránt vannak) erőteljesen forszírozza, hogy a következő években már legyenek a piacon eSIM-mel ellátott okostelefonok is. Az új technológia sok egyéb mellett könnyebbé teheti például a szolgáltatóváltást.

Tavaly még az volt a szélesebb körben támogatott elv, hogy egy-egy készülékben csak egyféle SIM legyen. Ma már azonban úgy látják a szakértők, hogy piacképesebb a dual-SIM modell: okostelefon eSIM-mel és egy kivehető SIM-kártyával.

Ez a gyártóknak is jobb, hiszen az eddigi trend az volt, hogy a készülékcsere sokkal ritkább, mint a SIM-csere. Ha csak eSIm lenne az eszközökben, akkor a SIM-kártyát sem cserélnék gyakrabban az előfizetők.

A használatban lévő SIM kártyák száma (millió darab) és a növekedési ütem
2012–2020

(Forrás: IHS)

A dual-SIM stratégiával tesztelhetik is a piacot a cégek. A helyzet hasonlit ahhoz, ami a mobilfizetési rendszerek bevezetésénél kialakult. Sokáig nem lehetett látni, hogy a klasszikus SIM vagy a beépített biztonsági elem lesz a legjobb megoldás a mobiltárcára. A nagy gyártók ezért – élükön a Samsunggal – inkább mindkettőt beletették a készülékeikbe. Hasonló folyamat látszik az okostelefonok SIM-es generációváltásánál is, tehát itt is jöhet a kettős modell.

De nemcsak az okostelefonok számítanak, az egyéb hálózatba köthető eszközöknél is elengedhetetlen lesz a biztos netkapcsolat. Szakértők szerint azok a gyártók lehetnek sikeresek, melyek eszközeiben a netre kapcsolódását egy beépített SIM biztosítja például a Wi-Fi helyett.

Távolról is aktiválhatók lesznek

Az eSIM az idei mobil világkonferencián is fontos téma volt. Az eseményt szervező GSMA olyan specifikációt fogadott el, amely lehetővé teszi első lépésben a beépített kártyával rendelkező okostelefonok tulajdonosainak, hogy távolról is aktiválhassák az eSIM-jüket. Ez a lépés része a szervezet távoli SIM-hozzáféréssel kapcsolatos kezdeményezésének, amelynek végső célja az, hogy a mobilos ügyfelek a meglévő előfizetésükhöz hozzáadhassanak bármilyen új generációs hordozható készüléket, és biztonságos módon kapcsolhassák rá azokat a választásuknak leginkább megfelelő mobil hálózatra. Az utóbbira vonatkozó kiegészítő előírás részleteit júniusban tervezi nyilvánosságra hozni a GSMA.

A GSMA kezdeményezésének nem az a célja, hogy minden SIM kártya lecserélődjön, csupán rugalmasabbá akarja tenni az új generációs hordozható eszközök hálózatba kapcsolását, és egyben lehetővé akarja tenni a gyártóknak, hogy az eddigieknél kisebb, könnyebb mobil eszközöket fejleszthessenek.

Mobilitás

Betesz a produktivitásnak, ha az IT és az üzlet képtelen egy nyelven beszélni

Ezért is alacsony a magyar szervezetek produktivitása a META-INF reprezentatív kutatásása szerint.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.