Az elemzők már komoly felvásárlási versenyt vizionáltak, amikor a múlt héten a francia Iliad konkrét ajánlatot tett a régóta eladósorban lévő amerikai T-Mobile-ra. Agresszív árpolitikájával a francia piacot igencsak felforgató cégcsoport 15 milliárd dollár készpénzt kínált az amerikai vállalat 56,6 százalékáért, a fennmaradó részért pedig részvényekkel fizetne.
Változott a Sprint álláspontja
Tegnap a japán Softbank többségi tulajdonában lévő Sprint tegnap bejelentette, hogy kiszáll a licitálásból, és feladja az egyesülési terveket. Az első számú ok az, hogy az esetleges üzletre negatívan reagált az amerikai versenyjogi hatóság. Az amerikai mobilpiacon így is túlságosan kevés szereplő van, és félnek attól, hogy egy újabb szereplő eltűnése csökkentené a versenyt, és a fogyasztói árak emelkedését eredményezné.
Ettől azonban az Iliad nem érezheti magát nyeregben. A Deutsche Telekom ugyanis jelezte, hogy a franciák ajánlata egyelőre messze van az elvárásaiktól. A T-Mobile US az elmúlt bő másfél évben mintegy 4 millió vállalati ügyfelet szerzett magának. A DT-nél úgy gondolják, ez a ügyfélportfólió elég vonzóvá teszi a éget, hogy várjanak egy jobb ajánlatra. Ez a jobb ajánlatot tevő vásárló pesrsze akár az Iliad is lehet.
A döntésre a befektetők nem reagáltak pozitívan. A Sprint részvényei 16 százalékot, a T-Mobile US-éi pedig 8,5 százalékot zuhantak, de a bejelentés az anyavállalatok papírjait is megviselte, a Softbank 5, a DT pedig 4 százalékot esett.
Mivel régóta feltételezik, hogy az amerikai leányvállalat eladásából az európai pozícióit erősítené a német távközlési óriás – többek között a Magyar Telekom teljes megszerzései is felmerült –, a magyar távközlési cég papírjai is gyengültek a hírre.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak