Pofonegyszerű átverni a biometriai azonosítást.

A biztonságtechnikai ipar hosszú évtizedek óta küzd az elavult jelszavak problémájával – a bonyolult kódokat nehéz fejben tartani, az egyszerűen kitalálhatók nem védenek a támadóktól és így tovább. Ezért keresnek olyan új lehetőségeket, mint például az arcfelismerés. Igazi sci-fi – most még – a biometrikus azonosítás, főként az arcunk jegyei alapján történő felhasználófelismerés. Emiatt aztán nem meglepő módon még mindig gyerekbetegségeitől szenved a technika. Sajnos nincsen ez másként az új Samsung okostelefon esetében sem.

Face Unlock

A múlt héten bemutatott Samsung Galaxy S8 egyik kihangsúlyozott képessége a frontoldali kamera révén történő, arcjegyek felismerésén alapuló felhasználóazonosítás. Ennek használatával feloldható a képernyőzár, így a folyamat hozzáférést nyújt a telefonon tárolt adatokhoz.

Sajnos azonban nem nyújt komolyabb védelmet a megoldás, a MarcianoTech nevű blogger alábbi videójának (1:09 körül) tanúsága szerint viszonylag egyszerűen átverhető a Face Unlock eljárás. Ehhez szükség van egy, a célszemélyről készített fotóra, ami kamera felé fordításával fel tudja oldani a képernyőzárat.
 


Maga a Samsung sem tagadta, hogy a lehetőség jelenlegi formájában sokkal inkább kényelmi funkció, mintsem biztonsági védelem, annak használatát nem véletlenül nem engedélyezte mobilfizetés esetére. A vállalat hivatalos állásfoglalása szerint "az arcfelismerés - bár kényelmes - kizárólag a Galaxy S8 készülék feloldására használható, és nem alkalmas a Samsung Pay vagy a Secure Folder elérésének hitelesítésére. A Samsung még a Galaxy S8 és S8+ piaci bevezetése előtt elérhetővé tesz egy rendszerfrissítést a készülékek arcfelismerőjéhez."

Hatéves karrier

Még 2011-ben, az Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) megjelenésével hozta el a köztudatba az arcfelismerésre alapuló azonosítás lehetőségét a Google. A Face Unlock hat évvel ezelőtti debütálásakor aztán gyorsan kiderült, hogy egy fényképpel könnyen becsapható az eljárás.

A probléma elméletileg viszonylag egyszerűen megszüntethető. Olyan kamerát kell szerelni a frontpanelbe, ami képes három dimenzióban látni, kicsit pontosabban: érzékeli az általa látott pontok távolságát (mélységérzékelés). Ekkor ugyanis egy kétdimenziós képpel nem lehet átverni az arcazonosítást, hiszen az arc egyes pontjai a való életben nem egy síkban találhatók.

Ilyen kamerákat azonban nem alkalmaznak az okostelefonokban, vélhetően komoly árnövelő tényezőt jelentene beépítésük (és talán a kompakt kialakítást is megnehezítené). Ebben a tekintetben a Samsung Galaxy S8 sem hozott változást.

Még nem tudni, hogy siker lesz-e

Noha a fentiek valószínűleg nem hatnak majd ki a Samsung Galaxy S8 eladásaira, azért a dél-koreaiaknak van miért aggódniuk. Ennek egyik oka a tavalyi Samsung Galaxy Note 7 imázsromboló akkumulátorbotránya, a másik pedig az ősszel debütáló iPhone 8. Az Apple nagy dobással készül az okostelefonok 10. születésnapjára; a potenciális vásárlók egy része dönthet úgy, hogy kivár a vásárlással addig, amíg az Apple ki nem terítette a lapjait.

Elemzői közlés szerint 40-45 millió darab készüléket szállíthatnak le a 2017-es gazdasági évben, ami alatta marad az előd 2016-os teljesítményének. A Samsung Galaxy S7-ből a tavalyi üzleti évben összesen 52 millió példányt adtak el.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.