Az idén is telt házzal indult a Bitport őszi CIO szakmai fóruma, a CIO Budapest konferencia, melyre több mint száz informatikai felsővezető jelezte részvételi szándékát. Az eseményt hagyományainknak megfelelően Braun Péter, a Vezető Informatikusok Szövetségének elnöke nyitotta meg, aki köszöntőjében a szenzor orientált technológiák rohamos terjedésére hívta fel kollégái figyelmét.
A mai informatikai rendszerek egyre több eleme gyűjt jeleket és avatkozik is be a folyamatokba, ami gyors és kényelmes, de egyúttal veszélyes megoldásokat eredményez. Braun Péter szerint az új technikai trend megfelelő alkalmazásának még nem alakult ki a kultúrája, és a VISZ vezetője arra is figyelmeztette a hallgatóságot, hogy a feladatok többszöri felsorolása nem mentesít a megoldás felelőssége alól.
15 milliárd eurós projektet a CIO-k is ritkán látnak
Az idén Lévai Péter, a Wigner Fizikai Kutatóközpont főigazgatója tisztelt meg azzal, hogy elfogadta felkérésünket a CIO Budapest konferencia keynote előadására. A kutatóprofesszor, aki egyéb nemzetközi tisztségei mellett a CERN Council és az European Strategy Forum on Research Infrastructures tagja, előadásában a CERN tevékenységét, illetve a Wigner Fizikai Kutatóközponton belül működő Wigner Adatközpontot mutatta be.
Lévai Péter megnyugtatta a konferencia vendégeit a mainstream sajtóban folyamatosan napirenden tartott, mindent elpusztító fekete lyukkal kapcsolatban is: ennek előállítására egy darabig még biztosan nem lesznek képesek a kutatók, bár a főigazgató mindenkit biztosított róla, hogy keményen dolgoznak rajta.
Az IT és az elméleti kutatások kapcsolatáról szólva kiderült, hogy a szinte felfoghatatlan nagyságrendű anyagi és infrastrukturális háttérrel dolgozó CERN informatikai elemzéseinek több mint fele Budapesten zajlik. A napjainkban tapasztalható adatrobbanás a fizikai alapkutatások területén is komoly informatikai kihívássá teszi az adatok kezelését, ami a vállalati informatikához hasonlóan ott is igényt támaszt az új tudományág, a big data szakértő képzés fontosságára.
A CIO Budapest az idén is a gyakorlatra fókuszált
A konferencia első blokkja az IT menedzsment témakörére épült. Patay Gábor ITIL Expert, a GPIT ügyvezető igazgatója egy ITIL-alapú szolgátatásmenedzsment-rendszer bevezetésének tanulságait osztotta meg a szakmai közönséggel, kiemelve azokat a fontos szempontokat, amelyek az ITIL-tankönyvekből egész biztosan nem hámozhatók ki.
A Lenovo részéről Farkas Miklós senior technical architect az x86-os rendszerek tervezésére és építésére jellemző gyakorlati szempontokról beszélt, amelyek figyelembe vételével gyorsan megtérülhet egy adatközponti beruházás. A panel záró előadását Pavel Bucek, a Dell Cloud Client Computing regionális kereskedelmi vezetője tartotta, aki megbízható és optimálisan menedzselhető virtuális desktop megoldásokat prezentált.
A konferencia cikkünk megjelenése után is folytatódik, a nap további előadásairól a CIO Budapest záró programját követően számolunk be.
Kétnapos tavaszi rendezvényünk, a CIO Hungary idei eseményeit itt foglaltuk össze, további információ az események dedikált honlapján olvashatók.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak