Bár sok cégvezető csak azt látja az MI-technológiákban, hogy képes kiváltani az emberi munkaerőt, az erőltetett ütemű automatizálás könnyen eredményezhet akár ügyfélvesztést is.

A mesterséges intelligencia segítségével megvalósítható automatizálás már most is vastagon érinti az olyan "ismétlődő kognitív feladatokat", mint amilyenek az ügyfelkapcsolati és a call centeres munkák, bár az is kezd kiderülni, hogy a dolog nem lesz zökkenőmentes. A szoftverrobotok megbízhatatlan kimenetei vagy a szabályozási vakfoltok mellett kényes kérdés a bizalom fenntartása is: a technológia bevezetését nyilván a megtakarítás ígérete hajtja, de ezzel ellentétes eredményre vezethet az ügyfelek elvesztése, ha az MI-alapú szolgáltatások nem közmegelégedésre működnek.

A Gartner egyik friss felméréséből éppenséggel az derül ki, hogy ha az emberek nem szeretik az ügyfélszolgálatban működő mesterséges intelligenciát, akkor azt nem csak kellemetlennek, hanem aktívan visszataszítónak tartják. A nemrég közzétett, 2023 decemberében készült felmérés több mint 5700 válaszadó bevonásával jutott arra a következtetésre, hogy a felhasználók csaknem kétharmada (64 százaléka) jobban szeret élő emberekkel tárgyalni, több mint fele (53 százaléka) pedig a váltást is fontolóra venné, ha MI-alapú megoldásokkal találkozna az ügyfélszolgálati területen.

Ész nélkül ez sem fog menni

Ezek az eredmények újabb cáfolatát jelentik a teljes automatizálására mutató törekvéseknek: amikor valaki segítséget szeretne kapni valamilyen ügyben, akkor magától értetődő igénynek tűnik, hogy egy másik személlyel szeretne beszélgetni. A mesterséges intelligencia így is hasznos lehet a szűrésben vagy az ügyfelek megfelelő helyre való irányításában, de aki kimerítette az "önkiszolgáló" lehetőségeket, az onnantól humán operátorokat keres. Ehhez képest sokan tartanak tőle, hogy a generatív MI is csak egy újabb akadályt képez majd köztük és az emberi ügyfélszolgálatosok között.

A Gartner szerint mindezzel együtt nagy lendületben van az iparág automatizálása, és az ügyfélszolgálati és -támogatási vezetők nagyobbik része nyomás alatt van a mesterséges intelligencia bevezetését illetően. A piackutató most újra felhívja rá a figyelmet, hogy az MI-re vonatkozó aggodalmakat nem lenne szabad figyelmen kívül hagyni, különösen, ha azok összefügghetnek az ügyfelek elvesztésével. A szolgáltatási és támogatási vezetőknek így az is feladatuk lesz majd, hogy meggyőzően bemutassák, a megfelelően működő MI hogyan teheti áramvonalasabbá a szolgáltatási élményt.

Részletek a Gartner oldalán »

Közösség & HR

A vámtárgyalások miatt csúszhat az amerikai cégek EU-s büntetése

Az Európai Bizottságnak elvileg a héten kellett volna bejelentenie a Meta és az Apple ellen tavaly indított vizsgálatok eredményét, ám sajtóértesülések szerint Brüsszel az USA-val folytatott kereskedelmi tárgyalások miatt jegeli az ügyeket.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.