Tavaly két hatalmas bevásárlással igyekezett a több lábon állás stratégiáját erősíteni a Lenovo. A kínai gigavállalat előbb a Google-től vette meg a Motorola Mobilityt, majd nem sokkal később az IBM x86-os szerverüzletágának átvételéről érkeztek a hírek. Mindkét akvizíció 2014 őszén zárult le hivatalosan, így onnantól kezdve szerepelnek az új részlegek eredményei a Lenovo könyveiben. A most nyilvánosságra hozott friss negyedéves jelentés számai ezért is voltak különösen érdekesek, hiszen ez volt az egyesüléseket követő első teljes periódus.
Pénz több van, profit nincs
A fentiek tükrében az nem is lehetett igazán kérdés, hogy nőni fog-e a vállalat forgalma a 2015-ös pénzügyi év március végével zárt utolsó negyedévében. A közzétett számok alapján a Lenovo éves szinten 21 százalékkal tudott több forgalmat felmutatni az év eleji időszakban. Ami a teljes évet illeti, természetesen céges rekord született. Az összesen 46,3 milliárd dollárt kitevő bevétel szintén nagyjából ötödével több, mint a 2014-es pénzügyi év teljesítménye.
A több kimenő számla mellett azonban a költségek is emelkedtek, nem is kevéssel. A vállalat működési kiadásai az utolsó negyedévben 63 százalékkal voltak nagyobbak, mint egy évvel ezelőtt. Ennek egyenes követketményeként a profit nemhogy nem tudta követni a forgalom bővülését, de nominálisan is kevesebb lett éves összevetésben. A most zárt negyedév 100 milliós nettó nyeresége 37 százalékkal gyengébb, mint a 2014-ben elért profit. Ugyanakkor ez nem különösebb tragédia, hiszen az akvizícióval együtt számos egyszeri tétel is érkezett a könyvelés kiadási oldalára. Nem véletlen, hogy piaci elemzők ennél is rosszabbra, bő 91 milliós nettó eredményre számítottak. A teljes év tekintetében, ha csak egy hajszállal is, de nőtt a profit. Bár érdekes módon az egyszázalékos éves erősödésnek megfelelő 829 milliós profitnál az elemzők előzetesen valamivel többet reméltek.
A telefonokkal Kínában, a szerverekkel Amerikában van gond
Ami a telefonos részleget illeti, a januártól márciusig tartó időszakban 18,7 millió Lenovo készüléket szállítottak le, amiből 7,8 milliót már a Motorola "vállalt". A Lenovo tájékoztatása szerint az átvett Motorola-részleg 4-6 negyedéven belül állhat majd profitábilis pályára. Ezt érdekes módon pont attól a kínai piactól várják, amely sok-sok évnyi dinamikus növekedés után épp most érte el a szaturációs állapotot. A Motorola termékvonalától nem is a nagy tömegben gyártott közép- és alacsony kategóriás szegmensben várnak eredeményeket, sokkal inkább a Kínában egyre jobban keresett csúcsgépek mezőnyében, azaz az új családtagoknak az Apple és a Samsung zászlóshajóival kell megküzdenie a világ legnagyobb okostelefonos piacán.
Az IBM-től átvett szerveres divízióval kapcsolatban a cég illetékesei annyit közöltek, hogy a terveknek megfelelő számokat hozott. A Lenovo igyekezett eloszlatni azokat a pletykákat is, miszerint az USA haditengerészete kiberbiztonsági okokból felhagyna az egykori IBM szerverek használatával. A kínai vállalat első számú embere ugyan teljesen nem cáfolta a probléma létét, de szerinte az ügy megoldható, és nem fogja befolyásolni a vállalat eredményességét.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak