Miután az Amazon január 5-én bejelentette, hogy csökkenti bizonyos EC2-es felhős szolgáltatásainak árát, mindössze tíz napot kellett várni arra, hogy a Microsoft is lépjen. Pedig tavaly a redmondi cég az erős dollár miatt már egyszer emelte is az árait Kanadában, Európában és Ausztráliában.
A múlt év végén egy elemzésében a Bloomberg azt jósolta, hogy idén egyértelmű trend lesz, hogy a felhőszolgáltatások árának csökkentésére kényszerülnek a szolgáltatók az egyre nagyobb lesz a verseny. Úgy tűnik, beválik a jóslat. A részleges árcsökkentés már az év elején elkezdődött.
Új AWS-szolgáltatásokkal kobinálták
A sort az Amazon kezdte. Az új árak részben a hónap első napjától, részben a bejelentés időpontjától érvényesek, azaz az AWS-t használók a hónap végén már az új árak szerint kapják meg a számlát. Az árcsökkentés a linuxos On-Demand Instance, Reserved Instance és dedikált host szolgáltatásnál 5 százalék (a C4, az M4 és az R3 példányoknál). A windowsos, a SUSE Enterprise Linux-os és a Red Hat Enterprise Linux-os változatok esetében az ár ennél kisebb mértékben csökken.
Az Amazon bejelentésében persze van némi csel, mert eközben bővítette is szolgáltatási körét. A napokban jelentette be, hogy már előre definiálható, ütemezett időszakokra is lehet bérelni számítási kapacitást teljesítményigényes üzletileg kritikus feladatokhoz, például bankoknak kockázatelemzéshez, vagy logisztikai cégeknek útvonaltervezéshez.
A szolgáltatás csak részben új: a korábbi Reserved Instance (új nevén Standard Reserved Instance) típussal ellentétben, amelynél egy- vagy hároméves bérletre volt lehetőség, a most bevezetett Scheduled Reserved Instance-nál egy évre előre lehet lefoglalni a számítási kapacitást ütemezetten. A lefoglalt kapacitás csak a vásárláskor megadott időszakokban áll rendelkezésre. Valószínűleg sokan választják is, mert olcsóbb lesz,
Microsoft: szem előtt az AWS
A Microsoft tegnapi bejelentéséből egyértelműen kiderül, hogy az árcsökkentésnél az AWS árképzésére figyelt. Az árcsökkentés egyébként a D sorozatú virtuális gépeket (VM) érinti. Bár a végeleges árlista február elejétől érhető el, a Microsoft két példát közöl a csökkentés mértékére. Az US East 2 régióban például a D1-D5 v2 típusoknál a linuxos VM-ek árát 14 százalékkal, a windowsosakét pedig 10 százalékkal mérsékli. A D11-14 v2 típusoknál még nagyobb lesz a csökkenés: a linuxos VM-ek 17, a windowsosak pedig 13 százalékkal lesznek olcsóbbak. (A jelenleg érvényes árakat egy kattintásnyira találja.)
A Microsoft közleménye külön kiemeli, hogy az AWS EC2.höz képest a D v2-es sorozatú VM-ekhez felár nélkül jár a terheléselosztás és az automatikus skálázhatóság. Szintén előnyként említik a számlázási egységet: az Azure-ban percalapú, az AWS-ben zömében óraalapú a számlázás. Az egy évre előre megvásárolt VM-ekre pedig akár 63 százalék árkedvezményt is ad a Microsoft.
Az, hogy az európai ügyfeleket ez a csökkentés hogyan érinti, egyelőre még nehéz megjósolni. Az Amazon ugyanis az európai ügyfeleinek is dollárban, míg a Microsoft euróban számláz. Mivel a dollár továbbra is erősödőben van az euróhoz képest, az árfolyam alakulását nyilván Redmondban is beárazzák valahogy.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak