Egyre nagyobb lendületben a hazai startup világ, ezért érdemes megemlékezni az érdekesebb és talán kevésbé ismert projektekről.

A ClipDis sikere elég bizonyítékkal szolgált arra, hogy a szinte a semmiből is lehet nagy sikereket elérni a startup világban, még ha az általános közvélekedés az ellenkezőjét is sugallja. A magyar vállalkozók egy teljesen új generációja van születőben, amit a hazai (és külföldi) befektetői körök is egyre jobban kezdenek megismerni, felfedezni, és az is fontos változásnak tűnik, hogy egyre több hardveres alapú projekt jut kedvező pozícióba. A következő projektek közös jellemzője, hogy még nagyon újak, ígéretesek, vagy ha ismertebbek is, akkor újszerűségük, különlegességük miatt feltétlenül figyelmet érdemelnek.

Kwindoo

Rengeteg lista terjed a neten arról, hogy melyek a legtipikusabb, startupok által elkövetett hibák, amelyek között rendre ott van az az intelem is, hogy ne legyen túl általános az ötlet. Az oly sokat emlegetett egyediség mellett talán még fontosabb annak a szűk, különleges rétegnek (piacnak) a megtalálása, amely egy speciális problémával küzd és speciális megoldásra van szüksége. Az idei Appra magyar! versenyen díjazott Flexident alapítói a versenyvitorlázásban találták meg mindezt a problémakört és a Kwindoot is ennek a sportnak szánják.

Friss Tamás, az egyik ötletgazda elmondta, hogy a Kwindoo egy mellék projektként indult 2003 végén, amiből mostanra egy, a teljes megvalósulás felé tartó, erős befektetői háttérrel rendelkező termék lett. A szolgáltatással, illetve az ahhoz kapcsolódó alkalmazással (webes felülettel) a nagy hajók számára kiírt vitorlásversenyek szervezőin, résztvevőin segítenének úgy, hogy a verseny kiírásától egészen annak befejezéséig egységes platformot nyújtanak a sportolóknak, egyesületeknek, amin minden megtalálható, ami a lebonyolításhoz, információ átadáshoz kell.

A hazai szakembereket foglalkoztató Kwindoo fejlesztésén 12-en dolgoznak megfeszített tempóban, amit egy 300 ezer eurós tőkebefektetés segít. A támogatás megszerzése nem ment könnyen, mivel Tamásék az első startup rendezvényes körök alatt érezték, hogy ez a világ nem passzol hozzájuk, mivel esetükben egy üzleti tapasztalattal, előélettel rendelkező csapatról van szó, így végül a kapcsolati háló és a vitorlás közösség segítségével jutottak el befektetőjükhöz. A Kwindoo már túl van a béta verzió kiadásán, jelenleg a platform tesztelése zajlik, a végleges, publikus verzió megjelenése májusra várható.

Shoka

Az okos jelző már-már fárasztóan sokszor kerül elénk a különböző eszközök, berendezések kapcsán, és kevés olyan létezik, ami valódi hasznot hoz használójának. Elsőre a Shoka intelligens csengője is ehhez hasonló érzetet kelthet bennünk, de a szintén teljes mértékben magyar fejlesztés ennél jóval többel kecsegtet. Az okoscsengő az egyre gyarapodó kerékpáros közösségnek tesz majd jó szolgálatot azzal, hogy megreformálja és plusz funkciókkal látja el a bringák csengőjét.

A Shoka egy alkalmazásból és a csengőből álló rendszer, amely együtt és külön-külön is hasznos funkciókat biztosít a kerékpárosoknak. Az alkalmazás önmagában egy fitnesz apphoz hasonló lehetőségeket nyújt, a csengővel kiegészülve viszont már helyzetmeghatározásra, navigációra, és különböző dallamú csengetésekre is használható. A Shoka a benne elhelyezett szenzorokra épít, jelez, ha valami túl közel került hozzánk, beépített LED-ek segítenek a tájékozódásban, és egy hangszóró, illetve gyorsulásérzékelő gondoskodik arról, hogy a sebességünkhöz igazodó hangerőn szólaljon meg az egyedileg beállított csengőhang. A projekt még életpályája elején jár, a csapat jelenleg is azon dolgozik, hogy az ötletre a befektetői körökben felhívják a figyelmet.

Codie

Az előzőhöz képest ez a projekt a siker kapujában toporog, ami azért is figyelemreméltó, mert egy kifejezetten unikális eszközről és ötletről van szó. A Codie egy távirányítható robot, amit a készítői a 8-12 éves gyerekeknek szánnak részben szórakozási, részben ismeretbővítési céllal. A tavaly indult projekt célja egy olyan jármű létrehozása volt, ami önmagában az irányításával képes a programozás, kódírás alapjait megtaníttatni a gyerekekkel, amihez a fejlesztők egy erre a célra megírt grafikus programozási kezelőfelületet is létrehoztak.

Az apró, de mozgékony robotot egy sor szenzorral látták el annak érdekében, hogy minél változatosabb programozói feladatokat lehessen a segítségével elvégezni úgy, hogy a tulajdonosa nem is feltétlenül van tisztában azzal, hogy ő éppen egy programsort alkot. A nemzetközi sajtót is megjárt projekt hosszú előkészítő munka után végül az Indiegogon kötött ki, ahol kifejezetten jól teljesít. A 70 ezer dolláros célból már 74 százalékot, azaz több mint 50 ezer dollárt összehozott a kis robot, így igen nagy esély van rá, hogy gyártásba kerülhet az eszköz.

Sopreso

Ha olvasónk közül valaki valaha előadott már konferencián, az tudja, hogy mennyire kevés lehetőség van 10-15 perc alatt interakcióba lépni a hallgatósággal. Nézői oldalról tekintve szintén kevés sansz van arra, hogy az előadóval kapcsolatba lépjünk, az előadás végén pedig csak nagyon ritkán adódik lehetőség, idő a publikus kérdésekre, válaszokra. Ezen változtatna a 2013 tavasza óta létező Sopreso, amely név a Social Presentation Software kifejezés megkurtított változata.

A platform az előadás indításakor lendül működésbe, amikor a nézők kapnak egy linket, ahol nyomon követhetik a diákat, illetve további lehetőség nyílik számukra. Ezek közül a legjellemzőbben használt a már említett kérdések funkció, hiszen anonim módon, a többi nézővel karöltve jobb, érdekesebb, bátrabb kérések születnek, ami képes beindítani az interaktivitást. Ezen kívül rengeteg lehetőséget kínálhat még a rendszer, aminek kezelését a konferenciák moderátorai láthatják el.

Pál Dénes CEO és társalapító elmondása szerint szükség volt némi időre, mire rájöttek, hogy bármennyire is az előadókhoz kapcsolódik, mégsem rájuk kell koncentrálni a Sopreso népszerűsítésekor. Az új cél immáron a konferenciák szervezői, akiknek érdekükben áll, hogy a rendezvényt egy ilyen plusz lehetőséggel turbózzák fel. A már két befektetési körön átesett vállalkozás legfontosabb üzenete, hogy ezzel az eszközzel az előadót delegáló cég lemérheti és nyomon követheti, hogy az előadás, vagyis a cég üzenete milyen hullámokat vert és véleményeket váltott ki a nézők között.

Droppy

Záró témaként a Droppy ötletét dobjuk be a köztudatba, ami annyira új, hogy még a róla szóló weboldalt is úgy kell levadászni a neten. A magyar csapat egy olyan diagnosztikai módszeren dolgozik, ami megkönnyíti és a sokszorosára gyorsítja a laboratóriumi vérvizsgálatot. Az elképzelés szerint a vizsgálatot kezdeményező egy küldeményben kapja kézhez a gyors és fájdalommentes vérvételhez szükséges szettet, amit aztán a megadott címre kell visszajuttatnia. A vérvétel laikus számára is könnyen, gyorsan elvégezhető, szaktudás nem szükséges hozzá, és mindössze 2-3, az ujjhegyből származó vércseppel elvégezhető.

A Droppy igazán izgalmas része akkor kezdődik, amikor visszakerül a minta, mivel ezután jön a vér kielemzése, aminek eredménye a páciens a mobilján futó appban landol. A részletes adatok így végre nem egy nehezen értelmezhető papíron sorakoznak, hanem rendszerben, visszakereshetően, adatbázisba rendezve.

Piaci hírek

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.