A Facebookon megjelenő információtenger rendszerezése, lekövetése már-már reménytelen feladat a felhasználók számára. A közösségi oldal maga is próbál segíteni a posztolt tartalmak különböző szempontú rendezésével, de arra továbbra sem ad megoldást, hogy a korábban kedvelt, lájkolt bejegyzéseket visszakereshetővé, könnyen megtalálhatóvá tegye. A magyar fejlesztésű LInKE (a Link and Like szókapcsolatból) erre tesz kísérletet, ami az ötletgazdák szerint forradalmasíthatja a közösségi médiát.
Facebook a Facebookban
Ez a forradalom egyelőre egy facebookos alkalmazás formájában létezik, ami azt ígéri, hogy a számítási algoritmusoknak köszönhetően a felhasználók csak olyan tartalmakat kapnak, amelyek érdekes a számukra. Az elképzelés egyik lényeges eleme, hogy a tartalmakat nem csak az ismerőseinktől, hanem a LInKE összes használójától megkaphatjuk, amennyiben az egyezik a mi érdeklődési körünkkel. Ezzel az alkalmazás tulajdonképpen kibővíti a lehetséges források körét, de a keresés és a szűrés csak a LInKE felhasználók között történik, így az egész szisztéma akkor kel igazán életre, ha a regisztrálók száma eléri a kritikus tömeget.
Gayer Zoltán szociológus több mint egy éve dolgozik a fejlesztésen mostanra 6-7 főre nőtt csapatával, és elmondása szerint jelenleg 800 körül van azoknak a száma, akik használják a LInKE képességeit. A projekt már a kezdetektől fogva célozza a külföldi felhasználókat is, a bevezető kampány azonban az első szakaszban egyelőre hazánkra korlátozódik. Ennek egyik központi témája az a funkció lesz, ami az egyik legjobban hiányolt képesség a Facebookból. Ez az lehetőség, hogy a korábban lájkolt, megnézett tartalmakat visszamenőleg megnézhessük a Like-jaim menüpont alatt, ami így egyfajta böngészési előzményt biztosít a felhasználóknak.
Hasonló funkciót biztosít a History, de ez már nem a saját Facebook fiókunkon, hanem a LInKE rendszerén belül megnézett bejegyzések visszakereshetőségét teszi lehetővé. Itt a szerint szűrhetünk a találatokon belül is, hogy láttuk, lekattintottuk, vagy be is lájkoltuk az adott tartalmat. De az alkalmazás lelkét mégis a Gayer által kifejlesztett ajánlási algoritmusok adják, amelyek önmagukban, illetve egymással kombinálva is olyan plusz tartalmat biztosítanak a felhasználó számára, amely sokkal jobban illik majd az ízlésünkhöz.
Sok lehetőséget látnak benne
Aki az anim gifek hiányától szenved a Facebookon, az itt szintén megnyugvást találhat, mert ez a felület nem szab határt az önkifejezés ezen fontos eszközének. A LInKe jelenleg Facebook alkalmazás formában létezik és csak böngészőben használható, de a jövő hét elején érkezik az iOS alkalmazás. Gayer elmondta, hogy az app már az engedélyeztetési szakaszban van, az androidos kiadás fejlesztését pedig hamarosan megkezdik.
LInKE: minél több a felhasznló, annál jobb nekünk
Amikor azt firtattuk, hogy Gayerék hogyan képzelik el a vállalkozás fenntartását, úgy három elképzelés körvonalazódott. Az egyik szerint a felhasználói szám növekedésével reklámok elhelyezésével jutnának bevételhez, de a tervek szerint ez mindenképpen kevesebb lenne, mint amennyit most a Facebook használ.
A LinKE működtetésével a készítők rengeteg fontos és értékes, de anonim adathoz jutnak hozzá, viszont ez így is értékes lehet a vállalatok, cégek számára, akik szeretnék tudni, hogy az oldalukat lájkoló, látogató felhasználók milyen egyéb tartalmakat fogyasztanak a Facebookon. A jelenleg ismerősi befektetői pénzből gazdálkodó vállalkozás alapvető célja, hogy további tőkéhez jussanak, de Gayer Zoltán szerint az alkalmazás teljes értékesítése is benne van a pakliban.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak