A legbefolyásosabb informatikai kiadónál, az IDG-nél úgy határoztak, hogy a most hétfői lapszám lesz az utolsó a cég zászlóshajójának számító, sok évtizedes múltú Computerworld életében. A lap egyébként nem szűnik meg teljesen, hiszen digitális formátumban augusztustól elérhető lesz az előfizetők számára.
Közel fél évszázad
Az Egyesült Államokban ma, azaz 2014. június 23-án megjelenő lapszám lesz az utolsó, jelentette be jegyzetében a lap főszerkesztője. Ez egyben azt is jelenti, hogy szinte napra pontosan 47 évet élt az először 1967. június 21-én kiadott informatikai lap. Az amerikai kiadványt alig néhány hónappal az után szűntetik meg, hogy az IDG-t és magát a lapot alapító Patrick J. McGovern elhunyt.
A Computerworld a világ egyik legjelentősebb, számtalan országban lokalizált kiadványként is jelen lévő IT lapja, így ez a hír mérföldkőnek tekinthető a nyomtatott és online média között zajló átmenet történetében. Az elmúlt néhány évben a patinás kiadványnál is súlyos gondot jelentett az olvasói szokások megváltozása. Az eladott példányszám esése és az ezzel együtt járó bevételcsökkenés okozta problémákon formátumváltoztatással, majd a korábban heti rendszerességű megjelenések ritkításával igyekeztek úrrá lenni. De ahogy az már számos lap esetében beigazolódott, ebből az egyre súlyosabb halálspirálból szinte lehetetlen kiszabadulni - a Computerworldnek sem sikerült.
A főszerkesztő arról is írt, hogy a lap előfizetői nem maradnak sokáig magukra, hiszen a tervek szerint augusztus elején érkezik a Computerworld digitális, táblagépre és desktopra optimalizált változata, amihez az előfizetők egy levélben küldött linken keresztül automatikusan hozzájutnak. A digitális átállás furcsasága, hogy a mobil nem szerepel a fejlesztéssel megcélzott felületek között. A szövegből úgy tűnik, a digitális formátum regisztrációt követően bárki számára elérhető lesz, de a megfogalmazásból nem világos, hogy pénzért vagy ingyenesen lehet majd hozzájutni az elektronikus laphoz.
Hazai rekordkísérlet
A Computerworld a hazai piacon is jelen van, hiszen az IDG 1985-ben vegyesvállalati formában, majd 1991-ben már önálló tulajdonú leányvállalatként az 1969-ben alapított Számítástechnika magazint átvéve jelentette meg a brandet. A magyar leányvállalat végül két éve szűnt meg, de a lapokat - így a Computerworldöt is - licencpartnerként továbbra is kiadja a Project/029 Kft. A 10 ezer példányban nyomott magyar kiadásból a MATESZ gyorsjelentése alapján az idei első negyedévben lapszámonként átlagosan 907 darabot értékesítettek. Ez kevesebb mint a fele az öt évvel ezelőtti eredménynek és mindössze az ötöde a tíz évvel ezelőtti eladásoknak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak