Július legvégén elrajtolt a Microsoft új operációs rendszere, amely ugyan első körben még csak egy szűkebb körnek volt elérhető, mégis 14 millió frissítést regisztráltak a cégnél az első 24 órában. A jó rajtot követően lendületben maradt a Windows 10, legalábbis ezt mutatják a legfrissebb statisztikák.
Munkában a testvérgyilkos
A StatCounter adatai szerint, amelyet a világ számítógépeinek webszerverekhez intézet kérései alapján állítanak össze, a debütálást követő bő egy hét alatt máris jelentős részesedésre tett szert az oprendszer. A múlt heti összesített eredmény már 3,78 százalékos jelenlétet mutat a teljes PC-állományon futó rendszerek versenyében. Ez majdnem háromszorosa az ezt megelőző héten mért (nyitó) részesedésnek.
Mint ahogy az a fenti grafikonon is látszik, az egy hét alatt besöpört közel 2,5 százalékot elsősorban a korábbi generációk kárára érte el az új jövevény. A Windows 8 és 8.1 összesen nagyjából másfél, míg a jelenleg legnépszerűbb 7-es verzió közel egy százalékot esett egyetlen hét alatt.
Kedvező helyzetben
A Windows 10-be vetett hitet jól mutatja, hogy a Microsoft korábban nyilvánosságra hozta a célszámát, miszerint három éven belül egymilliárd eszközön akarja látni mindent vivő operációs rendszerét. Természetesen azt nehéz néhány nap eredményéből leszűrni, hogy sikeres lesz-e az átterelés a régebbi, már megszokott változatokról, mindenesetre a 10 elég jó pozícióból indult.
Ezt egyfelől a legutóbbi generáció viszonylagos sikertelensége biztosítja. Az XP is azért tudott olyan sokáig uralkodni a használatban lévő számítógépeken, mert utódja, a Vista rendkívül rossz fogadtatásban részesült. Hasonló a helyzet most is, hiszen a felhasználók többsége nem tért át a 8-ra, inkább megmaradt a 7-esnél. Ez utóbbi viszont most már kezd öregedni, így a géppark cseréje ideális alkalom lehet a verzióváltásra.
A másik nagy előnye a Windows 10-nek, hogy sokan viszonylag könnyedén juthatnak ingyenesen hozzá. Bár a megjelenést megelőző hónapokban volt némi kavarás a feltételek körül, de a végső változat is meglehetősen jó bázist jelenthet az új oprendszer terjedéséhez.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak