A tesztek augusztusban indulnak, és a rendszer kereskedelmi forgalomba hozását is tervezik.

Több mint tíz éve fejlesztik, de csak most ért a célegyenesbe a Toshiba elvileg feltörhetetlen titkosítási rendszere, amely az optikai hálózatok kommunikációját teszi lehallgathatatlanná. A rendszerben a kulcsok titkosítására és továbbítására fotonokat használnak, melyek kvantummecahnikat tulajdonságai teszik a kommunikációt lehallgathatatlanná.

A rendszer, melynek éles tesztjei augusztusban indulnak, a Toshiba Life Science Analysis Center és a Tohoku Medical Megabank Organization között, mintegy 7 km távolságra továbbít genomkutatási adatokat. A Toshiba szerint a technológia egyik előnye, hogy akár 100 km távolságra is lehet továbbítani kulcsinformációt anélkül, hogy szükség lenne repeaterre.

Ennek ellenére a Toshiba szerint még legalább 4-5 év kell ahhoz, hogy a rendszer kereskedelmi forgalomba kerüljön. Előreláthatólag ennyi idő elég lesz arra, hogy a módszer jelenlegi hátrányaira megoldást találjanak. Mindenekelőtt probléma, hogy nagyon magas az induló költség. A Toshiba rendszere esetében jelenleg csak a titkosításhoz használt szerver ára is közelít a 100 ezer dollárhoz. Ugyanakkor azt is meg kell oldani valahogy, hogy a fotonokat a lehető legkevésbé befolyásolja külső hatás, például hó vagy vibráció.

Ennek ellenére egyedi megoldásokat már alkalmaznak több helyen is a világban, nagy pénzintézeteknél vagy például elektronikus választási rendszereknél.

Heisenberg betört a kriptográfiába

A módszer nem új. Az, hogy kvantummechanika elvei felhasználhatók a titkosításban, már a 60-as években felmerült. Stephen J. Wiesner vette fel, hogy Heisenberg által kidolgozott határozatlansági elv kiváló lehetőség a titkosításra. Az elv szerint ugyanis egy részecske bizonyos tulajdonságait (például a helyét és sebességét) nem lehet egyszerre meghatározni. Ha a részecskékbe (fotonokba) kódolt kommunikációt egy külső szemlélő le akarja hallgatni, azaz meg akarja mérni, azzal nyomot hagy a rendszeren, melyet a kommunikáló felek észlelnek, és letilthatják a kommunikációt.

Wiesner az IEEE-hez is benyújtotta az elképzelését, ám a szabványügyi szervezet elutasította. Az ötlet azonban nem merült feledésbe: az IBM kutatója, Charles H. Bennett és a Montreali Egyetem kutatója, Gilles Brassard arra építve dolgozott ki titkosításra protokollt.

Az első, kvantumtitkosítással védett hálózatot több kísérleti projekt után 2008-ban hozták létre Ausztriában, ahol egy Bécs és St. Pölten közti hálózatot védtek ezzel a módszerrel, aminek az volt a jelentősége, hogy bebizonyította: nem csak két végpont között lehet alkalmaznia a módszert, hanem egy teljes hálózatban is. A hálózat azt bizonyította, hogy a kommunikáció ezzel a módszerrel is stabilan fönntartható.

A kvantumtitkosítással kapcsolatos híradások általában kiemelik, hogy a módszer törhetetlen védelmet biztosít az adatoknak.

Valóban tökéletes a biztonsága?

Bár iparági az konszenzus az, hogy a kvantumkriptográfiai módszerekkel titkosított kommunikáció lehallgathatatlan, arra már az ausztriai hálózat 2008-as indulásakor is többen felhívták a figyelmet, hogy ennek a módszernek a lehallgatására is létezik elméleti lehetőség. A Buhera blog akkoriban egy a New Scientist cikkre hivatkozva próbálta megvilágítani a módszer lehetséges gyenge pontjait. A cikk egy orosz származású kutató, Vadim Makarov gondolatmentetét közli, mely szerint lehetséges olyan beavatkozás, amely során a lehallgató úgy vezéreli a vevő berendezését, hogy a vevő és a lehallgató is pontosan ugyanazokat a biteket dekódolja a küldő üzenetéből.

Biztonság

Az amerikaiak elzavarnák az MI-t az atomfegyverek környékéről

Az Egyesült Államok szerint legalább az ENSZ BT állandó tagjai világossá tehetnék, hogy nem bízzák mesterségesintelligencia-rendszerekre a nukleáris fegyverek bevetéséről szóló döntéseket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.