Sokan, sokat vitatkoznak azon, hogy Tim Cook vezetése alatt milyen irányba halad az Apple, másképp alakul-e a vállalat sorsa Steve Jobs halála óta, van-e fejlődés, és ha igen, az milyen jelentőségű. Az Apple és az IBM tegnap bejelentett együttműködése újabb markáns jele annak, hogy Cook és csapata egészen máshogy képzeli el a cég jövőjét, aminek megkerülhetetlen része a piac fontos szereplőivel való partneri megállapodás.
Az Apple és az IBM egy pár
A Beats Electronics megvásárlása is mutatta, hogy az Apple inkább az új piacok szerzésében bízik és biztosan földrengető újdonságokkal készülnek a háttérben a fejlesztők, mégis az látszik, hogy Cupertinoban nem (csak) egy új csoda termékkel képzelik el a boldogulást a jövőben. Ennek a folyamatnak tökéletes példája az IBM-el való partneri viszony kiépítése, ami egy olyan területre vezeti az Apple-t, ahol egyébként eddig is ott volt, de a nagy riválisokkal, a Microsofttal és a Blackberry-vel ellentétben nem nyújtott komplex szolgáltatásokat.
Az Apple közleménye szerint az IBM-el kötött exkluzív partneri megállapodás alapján a két vállalat erőit egyesítve olyan új, üzleti felhasználóknak szóló alkalmazások fejlesztésén fognak dolgozni, amelyek az IBM big data és analitika területén szerzett tapasztalatait hasznosítja az iPhone és iPad készülékeken. Az Apple azt jósolja, hogy a kooperációnak köszönhetően a jövőben egészen máshogy végezhetjük majd a munkánkat, és egyelőre konkrétumok nélkül az az ígéret, hogy hamarosan 100-nál is több, nagyvállalati igényekre szabott, a hatékonyságot növelő, és az egyes iparágakra szabott iPhone, illetve iPad alkalmazás jelenik meg.
Ginny Rometty és Tm Cook: az óriások egymásra találtak
Ha megpróbáljuk leegyszerűsíteni és érthetővé tenni a bejelentést, akkor az körvonalazódik ki, hogy az Apple termékeket a jövőben speciális IBM alkalmazásokkal, illetve az azok mellé járó szolgáltatásokkal együtt vehetik majd igénybe a nagyvállalatok, ami annak ellenére lesz új elem az Apple részéről, hogy az iOS alapú eszközöket eddig is nagy számban használták üzleti célokra. A különbség most az lesz, hogy a cégek már választhatnak is különböző, a cég profiljához illő konstrukciók közül.
Mindenki hozzáteszi a magáét
Az egész csomag alapkiszolgálója az IBM felhő szolgáltatása lesz, ami az iOS készülékekre optimalizálva lát majd el eszközkezelői, biztonsági, analitikai és mobil integrációs feladatokat, de az AppleCare is új, az üzleti igényekre szabott ügyfélszolgálattal adja hozzá a magáét ehhez az egyedi csomaghoz. Egyedül az IBM MobileFirst alkalmazást nevesítik a felek a közleményben, ami az előbb megfogalmazott célokat (hatékonyság, gyors, könnyű munkavégzés) hivatott megvalósítani. Végül ide kívánkozik az egész bejelentés kulcsmondata, mely szerint a MobileFirst koncepció keretben az IBM beszáll az iPhone és iPad értékesítésbe is, amivel biztosított lesz, hogy a nagyvállalati mobil megoldások valóban eljussanak a célcsoporthoz.
Tim Cook az együttműködés jelentőségét alátámasztandó kihangsúlyozza, hogy a Fortune 500 cégek 98 százaléka, illetve a Global 500 vállalatok 92 százaléka jelenleg is iPhone-ok és iPadek segítségével bonyolítják az üzletet. Ginni Rometty, az IBM elnöke és CEO-ja szintén azt emeli ki, amiről az egész ügy szól: az IBM adja a szoftvert, a felhőt, a szolgáltatásokat, az Apple pedig azt a fajta mobilitást, amit talán egyetlen piaci szereplőnek sem sikerült eddig elérnie.
Az NBC interjúja a két vállalat vezetőjével
Ha az Apple számára az eddig nem annyira kihasznált, de fontos üzleti láb megerősítését jelenti az együttműködés, akkor az IBM részéről ez maga lehet a megváltás. A vállalat számára a hardver piacon már jó ideje nem terem babér, viszont Rometty színre lépése óta az IBM szoftverüzletága egy sor területen felerősödött, a megoldások pedig több ponton illeszkednek a felhősödéshez, az internetes és mobil kommunikációs tranzakciók, valamint a keletkező adatok mennyiségében bekövetkezett robbanáshoz.
Ezeket a képességeket, tudást próbálja most összeilleszteni az IBM és az Apple, aminek az első jele már idén ősszel várható a MobileFirst platform megjelenésével, a többi lehetőség pedig majd 2015-ben áll a vállalatok rendelkezésére.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak