Interjúban szóltak be az Apple vezetői a kétkedőknek, az iparágnak, de megvan a véleményük a Nokiáról is.

Elrajtoltak az új iPhone-ok, ebben az órában is éppen frissülnek az iOS alapú készülékek a legújabb verzióra, és mindezzel egy időben beindult a marketinggépezet is. Ennek egyik állomásaként az Apple három legfontosabb embere adott közös interjút a Bloomberg Businessweeknek, ahol a Cook vezetése óta a legkeményebb és legőszintébb hangot ütötték meg magukkal, illetve a versenytársakkal kapcsolatban. 

Sok a szemét!

A kérdésekre Tim Cook vezérigazgató, a szoftverfejlesztésért felelős Craig Federighi, és a dizájncsapat vezetője, Jony Ive válaszolt. Első körben mi is lehetett volna a téma, ha nem az iPhone 5c árazása, ami azért volt érdekes, mert az egész piac egy olcsó, mármint valóban olcsó mobilt várt a gyártótól, ez azonban nem történt meg, mert helyette az előző modell színes és műanyag borításba öltöztetett verzióját kaptuk. Tim Cook szerint „A piacnak mindig is megvolt a maga értéktelen, szemét része. Mi nem bóvliban utazunk. Sosem terveztük azt, hogy olcsó mobilokkal foglalkozzunk. Az elsődleges törekvésünk az, hogy olyan nagyszerű készülékeket adjunk el, amelyek nagyszerű élményt nyújtanak. De rájöttünk, hogy miként tehetjük ezt meg alacsonyabb költségek mellett.”
 

Nem aggódnak, sőt!
(Fotó: Adam Amengual) 

Az interjú duzzadt az önbizalomtól, amit már a címlapon lévő felirat is kiemelt: „Hogy mi aggódjunk?” Amikor a beszélgetés az Apple részvényárfolyamának hektikus változására terelődött, Cook szintén hidegvérrel és profin válaszolt: „Nincs eufória, ha emelkedik, de a körmömet sem rágom le, ha esik” utal Cook a papírok mozgására. „Ezt a hullámvasutat már túl sokszor meglovagoltuk.” 

Kikerülhetetlen téma volt az innováció, illetve annak állítólagos hiánya az Apple-nél. A megmondó szerepet ennél a résznél Ive vállalta fel, aki úgy fogalmazott, hogy „Nem mi vagyunk azok, akik megalkuvó módon 10 bites technológiákkal kezdtek dobálózni csak azért, hogy egy újabb funkció kerüljön fel a listára.”, pörkölt oda Ive a Samsungnak, utalva arra, hogy a koreai cég legutóbbi csúcsmodelljeit egy sor megkérdőjelezhető hasznosságú szolgáltatással árasztotta el a. Federighi ehhez csak annyit tett hozzá, hogy „Újat? Az könnyű! Jót nehéz!”

Mindenki másol

A beszélgetés során természetesen az Android témája is felmerült, hiszen a Google operációs rendszerét toronymagasan, 80 százalékkal vezeti a piacot. Cook itt ragadta meg az alkalmat egy jó adagnyi céges üzenet átadására, mivel szerinte az a legfontosabb, hogy az Apple termékeit valóban használják az emberek, ami tökéletes alkalmat ad arra, hogy ezzel gazdagabbá tegyék az életüket. Az Androiddal kapcsolatban pedig annyit jegyzett meg, hogy „fontos bármiféle terméknek a részesedése, ha az emberek nem használják azt?”

Cook (balra) és Ive (középen) megfigyelnek
(Fotó: AFP/Getty Images: Justin Sullivan)

Tim Cook karakán szavakkal illette a Microsoft lépését, amellyel felvásárolta a Nokia mobilgyártását. A CEO úgy érzi, hogy a redmondiak nemes egyszerűséggel másolják az Apple vertikális integrációra épülő stratégiáját, vagyis azt, hogy egy kézben tartják a hardver- és szoftverfejlesztést. „Mindenki az Apple stratégiáját szeretné alkalmazni. Nincs szükségünk a stratégiánk kívülről jövő megerősítésére, de a versenytársaink másolják a lépéseinket, ami egyértelműen a mutatja, hogy a piac felismerte ennek az iránynak a fontosságát.”

Nagyot dobbanthat az Apple Kínában
Egyre jobban szorongatják az Apple-vezért
Eldurrantak az Apple-részvények

Végül a Nokia sem maradhatott ki a tűzijátékból, mivel Cook szerint csak az a vállalat maradhat életben, amelyik képes folyamatosan újításokkal előállni. „A Nokia esete jó emlékeztető mindenki számára azzal kapcsolatban, hogy megállás nélkül fejleszteni kell, mert aki leáll az innovációkkal, az meghal.”

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.