Meddig melegedhetnek a kiszolgálóeszközök egy adatközpontban, hogyan lehet hatékonyan hűteni őket, és milyen extrém megoldásokat alkalmaznak a hőmérséklet kordában tartására?

Az adatközponti fogyasztók három nagy csoportra oszthatók: az informatikai eszközök, az energiaellátó rendszerek és a hűtés együttese adja egy-egy létesítmény összfogyasztását. Ezek közül az első és a harmadik számít igazán fontos tényezőnek energiaigény szempontjából, az ellátórendszerek fogyasztása a teljes terhelés mindössze 4-5 százalékát teszi ki.

Ennek ismeretében könnyen felmérhető, hogy egyáltalán nem mindegy, milyen hatékonysággal működik a hűtési rendszer. Míg 6-7 éve is az 1,5-1,6 értékek körüli átlagos PUE-vel tervezték az adatközpontokat (Power Usage Effectiveness, azaz energiahasználat-hatékonyság), addig napjainkban már az 1,2–1,3 értékek dominálnak, mondta Szarka Attila, a Schneider Electric adatközpont megoldásokért felelős üzletfejlesztési vezetője.

Ez sajnos nem azt jelenti, hogy a hűtőrendszerek az egész év során kis energiafelhasználással működnek. A melegebb napok során ugyanis egy hatékony hűtési rendszer is majdnem annyi energiát fogyaszt, mint az IT eszközök együtt ezért az energiaellátó rendszer méretezésén nem lehet spórolni. A megtakarítást a szabadhűtési (tehát alacsony fogyasztású) időszakok növelésével lehet elérni  időjárási viszonyoktól függően.

Hogyan hűtsünk?

Számos megoldás kínálkozik a szerverhűtés szabályozására, de hagyományos adatközponti tervezés esetén lényegében három hűtési elv áll a rendelkezésre. Természetesen mindegyik módszernek megvan a maga előnye és hátránya; például az ún. frisslevegős hűtést inkább csak nagyon egységes vagy nem kritikus IT-eszközkészlet esetén alkalmaznak, mivel a porszűrés vagy a páratartalom szabályozása komoly kihívást jelent.

A második gyakori megoldást a hagyományos hűtési megoldások jelentik, gyakorlatilag ezek alkották az 1,5 és afeletti PUE értékű rendszereket, melyek hatékonysága az utóbbi időben 1,15–1,25 PUE-re javult. Szarka Attila elmondása szerint napjainkban erre a mediterrán régióban (Görögország, Izrael) is akad példa: Tier 4-es adatközponti projektnél az elvi éles – terhelés függvényében változó – hűtési PUE érték 1,2 alatti.

Végül az indirekt szabadhűtés képviseli a harmadik, gyakran alkalmazott megoldást, elsősorban a nagyobb adatközpontokban biztosítva az elvárt hőmérsékletet.

Extrém körülményekre extrém válaszok

A fentieken túl egészen egzotikus hűtési megoldásokat is alkalmaznak. Norvégiában például egy bányába telepítettek adatközpontot. Az LMD, azaz Lefdal Mine Datacenter így nemcsak a légköri viharokkal szembeni védelmet jelenti a szerverek számára, hanem az egész évben szinte állandó, 10-15 Celsius fok között ingadozó környezeti hőmérsékletet is.

Ugyancsak Norvégia ad helyet a világ "legzöldebb" adatközpontjának: a Schneider Electric és a Green Mountain AS együttműködésével létrejött szerverpark a norvég Renessøy városában kialakított egykori NATO lőszerraktár helyén található. A hegy belsejében, mintegy 21 ezer  négyzetméter alapterületen működő Green Mountain adatközpont számára 100 százalékig alacsony energiaellátású szabadhűtési megoldást és megújuló vízenergiát biztosít a közeli fjord.

A régió alacsonyabb átlaghőmérséklete általánosságban kedvez a hűtési rendszerek kialakításának. A Facebook ebből a megfontolásból telepítette egyik, 27 ezer négyzetméteres szerverközpontját a svédországi Luleå városába. A sarkkörhöz közeli létesítmény sokat profitál az olykor akár mínusz 40 Celsius-fokig süllyedő hőmérsékletből, így Mark Zuckerberg cége meghökkentően jó PUE értékről számolhatott be ennek kapcsán: a száz százalékig megújuló energiára alapuló datacenter 1,07-es hatékonysági mutatóval bír.

De nem kell északra menni ahhoz, hogy extrém hűtési megoldással találkozzunk. A Microsoft nemrég zárta le azt a kísérletét, melynek során kapszulába zárt szervereket merített tengervízbe (erről itt írtunk részletesen). A bolygónk felületének kétharmadát adó közegre azért esett a redmondiak választása, mert a hullámzás energiájának kihasználásával megoldhatónak tartotta a bezárt szerverek energiaellátását, a hűtésről pedig a víz alacsony hőmérsékletének kellett gondoskodnia.

Noha a kísérletet sikeresnek minősítette a Microsoft – még Azure felhőplatformja terhelésének egy részét is rá merte engedni –, az elképzelés széles körben való elterjedéséhez több problémát is meg kell oldani. Ezek egyike a szerverek jelentette hőtermelés ipari léptékekben való kezelése: egy komplett adatközpont hőmérsékleti terhelése valószínűleg erős, kimutathatóan negatív hatást gyakorolna a közvetlen tengeri környezet ökoszisztémájára.

Kívülről egységes, belülről izgalmas

Visszatérve a hétköznapibb megoldásokhoz, fontos megjegyezni, hogy az adatközpontokon belül is fluktuál a terhelés. Ennek köszönhetően egy szerverszoba teljes kiépítettsége esetén sem fogja folyamatosan teljesen kihajtani a hűtési rendszert. A vízhőmérséklet azonban dinamikusan szabályozható, vagyis nem kell folyamatosan fenntartani a lehető legalacsonyabb hőmérsékletet. Félterhelésen jobban felmelegedhet a hűtőközeg anélkül, hogy a szerverszoba hőmérséklete változna. Így az IT-eszközök továbbra is az elvárt megbízhatósági szinten dolgoznak, összességében pedig csökkenthetők a hűtési költségek. Rendszer hiba esetén a rendszer azonnal maximális hűtési fokozatra kapcsol – a hatékonysága ekkor ugyan visszaesik a pár éve megszokott szintre, cserébe a szerverek minden körülmények között megfelelő hőmérsékleti kondíciók között végezhetik feladatukat.

A Google belga adatközpontjában például szabadhűtéses megoldást alkalmaznak, így bizony előfordul, hogy a helyiségekben emberek számára már kellemetlenül magasra kúszik a hőmérő higanyszála. Az amerikai keresőóriás azonban szívesen megfizette az olykor 35 Celsius fokosnál is magasabb hőmérséklet árát pár éve, azért cserébe, hogy a németalföldi datacenter legyen az összes, hasonló célú létesítménye közül a leghatékonyabb, 1,09 körüli PUE értékével.

Napjaink legfejlettebb szabályzási megoldása a hideg és a meleg oldal elválasztására alapul, a légmennyiséget pedig nyomáskülönbséggel szabályozzák. Ennek köszönhetően a hűtési rendszer légszállítása pont azon a szinten működhet, amire az IT-rendszernek szüksége van.

Fejlett adatközponti infrastruktúra menedzsment (DCIM – Data Center Infrastructure Management) segítségével tovább fokozható ez a hatékonyság. Alkalmazásával ellenőrizhető a szerverkihasználtság, a fogyasztás, akár eszközökre lebontva is. Az is meghatározhatóvá válik, melyik szervereket érdemes konszolidálni vagy selejtezni, például annak függvényében, hol van az adatközpontban, mennyit fogyaszt és így tovább. Ezáltal elősegíti a virtualizáció energia-megtakarításának hatékonyságát.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.