Impozáns a cégek listája, melyek létrehozták a legújabb iparági kezdeményezést, az OpenCAPIT, azaz az Open Coherent Accelerator Processor Interface szövetséget. Az alapító az AMD, a Google, az IBM és a Mellanox és a Micron volt, majd csatlakozott a Dell EMC, a HPE, az Nvidia és a Xilinx is.
Év végére specifikáció, jövőre termék
Az iparági szövetségnek az a célja, hogy olyan nyílt specifikációt dolgozzon ki, ami tízszeresére gyorsíthatja az adatátviteli a szervereknél és más adatközponti hardvereknél. Az OpenCAPI specifikációnak megfelelő hardverek képesek lennének a 25 Gbit/s-os átvitelre (jelenleg a PCIe-nél a 4.0-s specifikáció 16 Gbit/s-ot tud).
A cél elsősorban az, hogy megtámogassák az új IT-irányokat gyors adateléréssel: a big datát, a gépi tanulást, a különböző valós idejű analitikai alkalmazásokat stb. Ez úgy kívánják elérni, hogy közelebb viszik egymáshoz a tárolót és a feldolgozó egységet. A specifikácó az év végig elkészül, jövőre pedig már termékek is lehetnek.
Az OpenCAPI-s szerver belső felépítésének vázlata
(Forrás: opencapi.org)
Azok a vállalatok, melyek OpenCAPI eszközöket akarnak fejleszteni, vagy csatlakoznak a szövetséghez, vagy licencet kell szerezniük a szövetségtől szabvány használatára. De azt már lehet tudni, hogy az IBM POWER9-es szervereiből lesz OpenCAPI-s, és ennek megfelelően a Google Zaius szervereiből is, a Xilinxtől pedig FPGA-k (Field-Programmable Gate Array) várhatók.
Az IBM itt is a POWER architektúrát tolná
Nem nehéz kiolvasni a konzorcium meghatározó tagjainak listájából (élen az AMD és az IBM), valamint a célkitűzésekből, hogy itt ismét egy Intel-ellenes szövetség formálódik. Mint arról korábban írtunk, az Intel igyekszik letisztítani a portfólióját, hogy még jobban tudjon azokra a piacokra koncentrálni, amelyeken erős, mindenekelőtt az adatközpontokra.
Ugyanakkor a konkurens chipgyártók is látják, hogy ez az a piac, ahol igazán lehet keresni. Az IBM pedig nagy erőket is fektet abba, hogy eredményt érjen el.
Három éve hozta léte az OpenPOWER Consortiumot, hogy még nagyobb erővel tolhassa a POWER architektúrát. Nagy fegyvertény, hogy a Google-t meg is tudta szerezni partnernek, amely a Rackspace-szel fejleszti a Zaius platformot. (A Google az ezredforduló óta gyárt szervereket saját adatközpontjaiba, és ha a mennyiséget nézzük, ott lenne a helye a világ legnagyobb szervergyártói között.)
A felhasználási területek felől is erősíti pozícióit a Big Blue: beszállt a Facebook Open Compute Projektjébe, amelyen keresztül a Google nyílttá teszi a POWER-alapú Zaius platform dizájnját.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak