A vállalat által életre hívott OpenPower Consortium a Power architektúra licencelésével és a Google, az Nvidia és más partnerek bevonásával szilárdítaná meg helyzetét a zsugorodó szerverpiacon.
Az IBM szerver-üzletága vezető pozíciója ellenére is ádáz küzdelmet folytat a felső kategóriás szerverek zsugorodó piacán, ahol vezető pozíciója ellenére is egyre fogy körülötte a levegő. A vállalat legutóbbi pénzügyi jelentésében például az áll, hogy a Power processzorokra épülő rendszerek a tavalyinál 25 százalékkal kevesebb bevételt termeltek 2013 második negyedévében, igaz, a többi unixos szállítót (HP, Oracle) így is lekörözi.

Mint korábban megírtuk, az olcsó, általános célú x86-os szerverek egyre inkább ballasztot jelentenek az IBM-nek, miután folyamatosan csökkenő megtérülést ígérnek a rájuk fordított befektetések. Az adatközponti piac változása, az Intel és az ARM rendszerek menetelése mellett érdemes megjegyezni, hogy a Power architektúra lassan a konzumer eszközök szegmenséből is kikopik: ahogy az Apple már jó pár évvel ezelőtt elbúcsúzott a PowerPC-s Mac számítógépektől, úgy legutóbb az Xbox One és a PlayStation 4 játékkonzolokról derült ki, hogy x86-os alapokon jelennek meg.

Ha megakadályozni nem tudod...  A jelek szerint az IBM most jutott arra a következtetésre, hogy többé saját processzortechnológiáját tekintve sem hunyhat szemet a licencelése épülő üzleti modellek sikere fölött. A társaság augusztus 6-án bejelentette az OpenPOWER Consortium létrejöttét, amellyel az IBM tulajdonképpen az ARM vagy az Nvidia mintájára megnyitja partnerei számára a Power architektúrához fűződő szellemi tulajdonát.

A vállalat közleménye szerint a cél a teljes ökoszisztéma kibővítése újabb szerver-, hálózati, tároló és GPU-gyorsítással kapcsolatos technológiákon keresztül, illetve a rugalmasság és a választás lehetőségének biztosítása az új generációs cloud és hyperscale adarközpontok fejlesztőinek.

A kezdeményezéshez első körben a már említett Nvidia mellett a Google, a Tyan és a Mellanox csatlakozott. A technológiai együttműködés a később megjelenő Power8 architektúrára, illetve a firmware-re, a KVM hypervisorra vagy a Linux rendszerre is vonatkozik, a partnerek részéről pedig olyan hozzájárulásokról van szó, mint amilyen mondjuk a CUDA és a Power technológiára épülő környezetek integrációja és általában az adatközponti technológiák és fejlesztések megosztása.

Érdekesség, hogy a Google már az ezredforduló óta saját tervezésű szervereket gyárt és használ, és volumenét tekintve a világ öt legnagyobb szervergyártója közé tartozik, amivel az Intel saját közlése szerint a gyártó bevételeinek háromnegyed részét adja a szerverprocesszorok szegmensében. Bár az OpenPower Consortium életre hívása nem jelenti, hogy az internetes óriás rögtön a Power chipek mellett teszi le a garast, a fenti arányok ismeretében a nyílt rendszerek mellett elkötelezett Google sem számít kakukktojásnak az IBM kezdeményezésének szempontjából.

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.