Rengeteg a szenzor és a mérési információ, melyek összegzése és értelmezése megoldandó feladatként tornyosul az adatközpontot üzemeltetők fölé.

Már 2014 során kikényszerítette a DCIM (Data Center Infrastructure Management) eszközök gyors fejlődése az egységes teljesítménymérést, ezért az adatközpontinfrastruktúra-menedzsment piacon szereplő közel 80 cég között egy standardizálási folyamat indult el. Olyan iparági szabványokat emeltek be az adatközponti eszközök kezelésébe, mint a Power Usage Effectiveness (PUE), a Data Center Energy Productivity (DCeP), a gyártók által favorizált és a szerverek energiafelhasználását mérő PAR4 vagy az adatközponti prediktív modellezésre szolgáló DCPM.

Kényszerből született, mára mégis elengedhetetlen

A DCIM megoldások egyik alapvető célja az energiahatékonyság növelése mellett az energiafelhasználás csökkentése. Ehhez természetesen mérni kell a felhasznált energia mértékét, aminek – egyik – hozadéka, hogy a szerverüzemeltetés még a nagyobb számításiteljesítmény-sűrűség mellett is biztonságosabbá válik. A Gartner felmérése szerint szélsőséges esetben egy adatközpont működési költsége akár 20 százalékkal is mérsékelhető DCIM megoldás(ok) alkalmazásával.

Túl a fentieken az adatközponti infrastruktúramenedzsment lehetővé teszi a kiszolgálók optimális elhelyezését az energiaellátási, hálózati, hűtési paraméterek és a rendelkezésre álló hely függvényében. A hagyományos erőforrás-kiosztás ugyanis szinte teljesen használhatatlan virtualizált környezetben, cloud computing alkalmazása esetén: nem csak magas fogyasztáshoz vezet, de annyi plusz munkával terheli az IT-személyzetet, ami alacsony vagy egyenesen semmilyen hozzáadott értéket sem termel.

Evolúció

Az automatizálás és a standardizálás bevezetésével nem csak a hatékonyság nőtt, de olyan funkcionalitással is felvértezhetővé váltak az adatközpontok, mint például az auditálás. Megjelent a pontos eszközkezelés, az energiamenedzsment, a környezetmenedzsment, a terheléskezelés, a változáskezelés és a kapacitásmenedzsment.

Mindez persze nem egyszerre vált elérhetővé, az egyik funkciónak köszönhetően idővel jött a következő. Először az adatközpont üzemeltetője csupán az eszközök rendelkezésre állását kívánta nyomon követni és a riasztásokat kezelni. A korlátok felismerése újabb és újabb alrendszerek kifejlesztéséhez és üzembeállításához vezetett. A valós idejű monitorozás mellett megjelentek a modellező és menedzsment képességekkel ellátott eszközök, melyekkel megnyílt az út a hosszú távú kapacitástervezés és a kritikus rendszerek dinamikus optimalizálása előtt.

Ez a fejlődés jól megfigyelhető a nagyvállalatok, mint például a Hewlett-Packard aktuális kihívásainak tematikáján. Amint azt Szarka Attila, a Schneider Electric adatközpont megoldásokért felelős üzletfejlesztési vezetője elmondta, tíz éve még a nagymennyiségű adat duplikáció nélküli, biztonságos tárolása állt a nagyvállalatok célkeresztjében. Ezzel szemben napjainkban a big data már nem ebből a szempontból jelent kihívást, hiszen a tárhely soha nem volt még ennyire olcsó és egyszerűen hozzáférhető, mint napjainkban.

Manapság inkább arról folyik a diskurzus, hogy ez a sok összegyűjtött adat mire használható, és miként lehet integrálni a különböző rendszerekben megtalálható információkat. Szarka Attila szerint a jó hír az, hogyha a migráció helyett a rendszerek integrációja megy végbe, minimalizálható az adatmozgás mértéke.

Évekkel ezelőtt elsősorban a hőmérséklet-mérések mennyiségének növelésére törekedtek a vállalatok, mivel részletes hőmérsékleti térkép birtokában könnyebben tudtak dönteni az adatközpont hűtéséről. Mára az üzemeltetés során előálló adatmennyiség kezelése jelenti a kihívást. Rengeteg szenzor biztosít információt, melyek összegzése és értelmezése folyamatos megoldandó feladatként tornyosul az üzemeltetők fölé – különösen az egyéb más rendszerekből származó adatok esetében.

Alacsonyabb beruházási és működési költségek

A kétfajta költségforma között nem egyszerű megtalálni az egyensúlyt, hiszen az egyik csökkentésével rendszerint megnő a másik tényező. Ha azonban a működési költségek a rendelkezésre álló erőforrások optimalizálásával mérséklődnek, akkor nem feltétlenül következik be az invesztálási kiadások emelkedése, sőt akár még pozitív hatást is gyakorolhat rá, ha kitolja a beruházások idejét vagy csökkenti azok összegét.

Ehhez természetesen a működési kiadások komplett hatékonyságnövelésére van szükség, beleértve az energiakezelést és a munkaerő-felhasználást is, ami együtt jár a már említett integrálási igény felerősödésével.

Ennek részletes és alapos megtervezése azonban Szarka Attila tapasztalatai szerint gyakran elmarad. A helyzet feloldására három lehetőség kínálkozik: az első, hogy saját integrációs csomagokat kínál a DCIM-megoldásokat szállító vállalat, vagy olyan kapcsolódási pontokat adó standard megoldásokat nyújt, melyeknél az integrációs szolgáltatást a partner saját magának végzi el. Emellett az is egy jó opció, ha az adatközponti infrastruktúramenedzsment szolgáltatásokat nyújtó vállalat tervezi meg az integrációt.

A DCIM által elérhető költségmegtakarítás és erőforrásigény-csökkentés tehát határozottan arra ösztökéli az érintett vállalatokat, szolgáltatókat, hogy foglalkozzanak a szolgáltatás nyújtotta lehetőségek felmérésével és kihasználásával.

Cloud & big data

Kitessékelnék a gyerekeket a közösségi médiából a francia elnök szakértői

Az Emmanuel Macron által felkért szakértői bizottság egyáltalán nem adna okostelefont a 13 éven aluliak kezébe, a közösségi médiát pedig 18 pluszos szolgáltatásként kezelné.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.