A hét elején hozták nyilvánosságra a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) állami intézmények mobilszolgáltatójára vonatkozó tenderének eredményét, amely szerint a következő három évben a Magyar Telekom, illetve leányvállalata a T-Systems Magyarország lesz a kormányzati szervezetek és a rendszerhez önként csatlakozó intézmények (beleértve az önkormányzatokat, intézményfenntartókat, bíróságokat) mobilszolgáltatója. A közlemény szerint az eljárás keretösszege 5 milliárd forint, ami az érintettek körét tekintve közel 200 ezer SIM kártyát jelent.
A jelenlegi szolgáltatót kizárták a pályázatból
"Büszkék vagyunk arra, hogy a pályáztatási eljárást követően ezzel a jelentős sikerrel kezdhetjük az évet. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy minden érintett megelégedéssel vegye igénybe szolgáltatásainkat" – idézte e Telekom közleménye Christopher Mattheisen vezérigazgatót a szerződéskötés kapcsán.
Jogellenesnek és érvénytelennek tartja ezzel szemben a KEF-Telekom szerződést az állami intézmények jelenlegi szolgáltatója a Vodafone, amely 2014 januárjától látja el ezt a feladatot.
A mostani pályázat eredményének kihirdetése után a Vodafone megtámadta a döntést az ügyben illetékes Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon. Ezzel kapcsolatban megkerestük a szolgáltatót. Király István, a cég vezérigazgatóhelyettese lapunknak elmondta: azt sérelmezik, hogy miközben dokumentáltan a legjobb ajánlatot tették, a KEF mégis kizárta a társaságot a tenderből.
Nem a tarifákat figyelembe vevő kosárérték döntött
A pályázók elbírálásánál 70 százalékos súllyal vették figyelembe a belföldi tarifák összehasonlíthatóságát szolgáló kosárértéket, vagyis a "súlyozott szolgáltatási díjakat", amiben a Vodafone ajánlata 2317 forintról szólt. E tekintetben a Magyar Telekom 3603 forintos ajánlata csak a második legjobb értékű volt. Az elbírálásnál 30 százalékos súllyal figyelembe vett egyéb szempontokban – például az ügyfélszolgálati rendelkezésre állásban – azonos szintű ajánlatot tett a két cég – magyarázta a vezérigazgató-helyettes.
"A KEF épp a túl alacsony árajánlatra hivatkozva zárta ki a pályázatból a Vodafone-t, kétségbe vonva, hogy a társaság képes a szolgáltatást finanszírozni" – mondta. A kizárás alapjául olyan tételeket vettek figyelembe, amik nem voltak a pályázati kiírás értékelhető szempontjai között. Elutasították a Vodafone előzetes vitarendezésre vonatkozó kérését is.
A KEF döntése után indított bírósági eljárás, ami várhatóan a következő egy-másfél hétben zárul, felfüggesztheti az átszerződési folyamatokat. A kialakult helyzet kapcsán a Vodafone arra is felhívja a figyelmet, hogy a törvény értelmében még akkor sem lenne kötelező egy másik szolgáltatóhoz való átszerződés, ha a jelenleg folyamatban lévő bírósági eljárás lezárult volna.
Frissítve: Megkérdeztük az üggyel kapcsolatban a Magyar Telekomot is, megkeresésünkre a következő választ kaptuk: "A Magyar Telekom a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) központosított közbeszerzési eljárásának keretében minden szempontból érvényes és versenyképes ajánlatot tett, ennek eredményeként szerződhetett az ajánlatkérővel. A Telekom ajánlatát leendő ügyfelei igényeinek maximális figyelembevételével alakította ki, a szolgáltató és az ügyfelek közötti szerződéskötés pedig már a mai naptól lehetséges annak érdekében, hogy a kormányzati szervezetek és a rendszerhez önként csatlakozó intézmények minél előbb megelégedéssel használhassák a Telekom szolgáltatásait."
Az előző váltás sem volt zökkenőmentes
A 2014-es időszak sem indult egyébként zökkenőmentesen. Ezt jelezte az a 2014 februárjában kiadott kormányrendelet, amely utasította a nemzeti fejlesztési minisztert (akkor Németh Lászlóné töltötte be a posztot), hogy azonnali határidővel szerződtesse át a kormányzati szervek, minisztériumok, állami hivatalok nagy részét a Vodafone-hoz. A három éve felmerült problémák egy részével valószínűleg most is számolni kell, amiket most még megfejel a Vodafone által indított per is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak