Bírósághoz fordult a Vodafone a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság kormányzati mobiltenderének eredménye miatt, melyet a Magyar Telekom nyert. A tender felfüggesztéséről a bíróság egy-másfél héten belül határozhat.

A hét elején hozták nyilvánosságra a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) állami intézmények mobilszolgáltatójára vonatkozó tenderének eredményét, amely szerint a következő három évben a Magyar Telekom, illetve leányvállalata a T-Systems Magyarország lesz a kormányzati szervezetek és a rendszerhez önként csatlakozó intézmények (beleértve az önkormányzatokat, intézményfenntartókat, bíróságokat) mobilszolgáltatója. A közlemény szerint az eljárás keretösszege 5 milliárd forint, ami az érintettek körét tekintve közel 200 ezer SIM kártyát jelent.

A jelenlegi szolgáltatót kizárták a pályázatból

"Büszkék vagyunk arra, hogy a pályáztatási eljárást követően ezzel a jelentős sikerrel kezdhetjük az évet. Kiemelten fontosnak tartjuk, hogy minden érintett megelégedéssel vegye igénybe szolgáltatásainkat" – idézte e Telekom közleménye Christopher Mattheisen vezérigazgatót a szerződéskötés kapcsán.

Jogellenesnek és érvénytelennek tartja ezzel szemben a KEF-Telekom szerződést az állami intézmények jelenlegi szolgáltatója a Vodafone, amely 2014 januárjától látja el ezt a feladatot.

A mostani pályázat eredményének kihirdetése után a Vodafone megtámadta a döntést az ügyben illetékes Székesfehérvári Közigazgatási és Munkaügyi Bíróságon. Ezzel kapcsolatban megkerestük a szolgáltatót. Király István, a cég vezérigazgatóhelyettese lapunknak elmondta: azt sérelmezik, hogy miközben dokumentáltan a legjobb ajánlatot tették, a KEF mégis kizárta a társaságot a tenderből.

Nem a tarifákat figyelembe vevő kosárérték döntött

A pályázók elbírálásánál 70 százalékos súllyal vették figyelembe a belföldi tarifák összehasonlíthatóságát szolgáló kosárértéket, vagyis a "súlyozott szolgáltatási díjakat", amiben a Vodafone ajánlata 2317 forintról szólt. E tekintetben a Magyar Telekom 3603 forintos ajánlata csak a második legjobb értékű volt. Az elbírálásnál 30 százalékos súllyal figyelembe vett egyéb szempontokban – például az ügyfélszolgálati rendelkezésre állásban – azonos szintű ajánlatot tett a két cég – magyarázta a vezérigazgató-helyettes.

"A KEF épp a túl alacsony árajánlatra hivatkozva zárta ki a pályázatból a Vodafone-t, kétségbe vonva, hogy a társaság képes a szolgáltatást finanszírozni" – mondta. A kizárás alapjául olyan tételeket vettek figyelembe, amik nem voltak a pályázati kiírás értékelhető szempontjai között. Elutasították a Vodafone előzetes vitarendezésre vonatkozó kérését is.

A KEF döntése után indított bírósági eljárás, ami várhatóan a következő egy-másfél hétben zárul, felfüggesztheti az átszerződési folyamatokat. A kialakult helyzet kapcsán a Vodafone arra is felhívja a figyelmet, hogy a törvény értelmében még akkor sem lenne kötelező egy másik szolgáltatóhoz való átszerződés, ha a jelenleg folyamatban lévő bírósági eljárás lezárult volna.

Frissítve: Megkérdeztük az üggyel kapcsolatban a Magyar Telekomot is, megkeresésünkre a következő választ kaptuk: "A Magyar Telekom a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) központosított közbeszerzési eljárásának keretében minden szempontból érvényes és versenyképes ajánlatot tett, ennek eredményeként szerződhetett az ajánlatkérővel. A Telekom ajánlatát leendő ügyfelei igényeinek maximális figyelembevételével alakította ki, a szolgáltató és az ügyfelek közötti szerződéskötés pedig már a mai naptól lehetséges annak érdekében, hogy a kormányzati szervezetek és a rendszerhez önként csatlakozó intézmények minél előbb megelégedéssel használhassák a Telekom szolgáltatásait."

Az előző váltás sem volt zökkenőmentes

A 2014-es időszak sem indult egyébként zökkenőmentesen. Ezt jelezte az a 2014 februárjában kiadott kormányrendelet, amely utasította a nemzeti fejlesztési minisztert (akkor Németh Lászlóné töltötte be a posztot), hogy azonnali határidővel szerződtesse át a kormányzati szervek, minisztériumok, állami hivatalok nagy részét a Vodafone-hoz. A három éve felmerült problémák egy részével valószínűleg most is számolni kell, amiket most még megfejel a Vodafone által indított per is.

Mobilitás

Rengeteg személyes adatot lophattak el francia kórházakból

A támadók szerint több 1,5 millió ember adatai vannak náluk, ennek felét pedig a híradások szerint már áruba is bocsátották.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.