A szerdai Magyar Közlönyben jelent meg a kormány határozata, amelyben utasítja a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy azonnali határidővel szerződtesse át a kormányzati szervek, minisztériumok, állami hivatalok nagy részét a Vodafone-hoz – írta a NOL.
Mint az a Bitport is megírta, a Vodafone január elején írt 4,5 milliárd forint értékű keretszerződést írt alá a Központi Szolgáltatási Főigazgatósággal egy nettó 4,5 milliárd forint értékű keretszerződést, melynek keretében több száz állami intézménynek nyújt mobilszolgáltatást az elkövetkező két évben. Ez több tízezer előfizetést jelent. A szerződés kiterjed például az Országos Rendőr-főkapitányságra, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságra, a Nemzeti Adó- és Vámhivatalra és az Országos Mentőszolgálatra is.
Mint az írtuk, a tenderen második (Magyar Telekom) és harmadik (Telenor) helyezettet is hirdettek, ami azért fontos, mert egyes intézmények szerződhetnek velük is, ha valamilyen technikai-technológiai okból a Vodafone nem tudná biztosítani az általuk kért szolgáltatást.
Németh Lászlóné fejlesztési miniszter: az érintett állami szervezetek "helyett és nevében"
A NOL cikke piaci forrásokra hivatkozva ezzel kapcsolatban azt írja, hogy a Vodafone tendergyőzelme nem jelenti automatikusan a több mint százezer kormányzati előfizető azonnali átszerződését, de a győztesnek mindenképpen kivételezett helyzetet biztosít. Az érintett állami intézmények új előfizetés esetén vagy a flottaszerződés lejártakor ugyanis elsősorban a Vodafone szolgáltatását kell igénybe venniük.
A kormányrendelet azonban most egyértelműen utasítja a fejlesztési miniszter, hogy azonnali határidővel és az érintett intézmények "helyett és nevében" kösse meg a szerződést. A lap értesülései szerint a Magyar Telekomnak (MT) százezret jóval meghaladó, míg a Telenornak mintegy húszezer állami előfizetője van, míg a Vodafone-nál az újonnan hozzájuk szerződött intézményekkel mintegy harmincezer állami előfizetéssel rendelkezik.
Ki nyer ezzel?
Az azonnali hatályú átszerződés jogi problémákat is felvet – írja a lap –, mivel a legtöbb állami intézmény határozott idejű szerződéseket kötött a szolgáltatókkal. Ebből következően a szerződés lejárat előtti felmondása kötbérfizetési kötelezettséggel jár együtt. Mivel nem lehet tudni, hogy hány ilyen még futó szerződés van, nehéz megbecsülni, milyen összegű kötbért kérhet a felmondott szerződésekért a MT és a Telenor.
Szakértők úgy nyilatkoztak a lapnak, hogy bár például a MT-nak érezhető bevételkiesés lesz ez az átszerződés, a mérleg másik serpenyőjében az is ott van, hogy az állami előfizetések nyújtása akár ráfizetéses is lehet a szolgáltatóknak. Az előfizetések zöme ugyanis lebeszélhető alapdíjból és rendkívül alacsony percdíjakat tartalmaz, olyan alacsonyakat, hogy még a hívásvégződtetési díjakat sem fedezik.
A lap cikke szerint például a Vodafone a közbeszerzési "eljárásban adott ajánlati ára (mintafeladatban 796 forint) csaknem fele volt a Telenor 1548 forintos ajánlatának, de jóval alatta maradt a Telekom 1040-esének is. Ezer forintért adnak öt gigabájt mobilnetet az állami mobil előfizetőknek, a hang csomag havidíja 715 forint, ami lebeszélhető, egy gigabájt mobilnettel pedig 890 forint a havidíj. A szolgáltató ingyen adja az sms-t, s mindössze 2,85 forintért ad egy perc beszélgetést. A csoporton belül pedig nulla forint a percdíj" – írják.
A kormányrendelet a készülékpiacra is kihathat, mivel az átszerződésekkel új készüléket is kell vásárolni, ha a felmondott előfizetésekhez hálózatfüggő telefonokat kaptak az állami szervezetek.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak