A Bloomberg értesülései szerint a Google anyacége, az Alphabet eladná a 2013-ban felvásárolt, robotikai kutatásokat végző Boston Dynamics-et, miután a vezetőség nem tartja üzletileg is kifizetődőnek a fejlesztések további finanszírozását. Az 1992-ben alapított Boston Dynamics három évvel ezelőtt 500 millió dollárért került a Google-höz, de azóta képtelen teljesíteni a bevételi célokat, és az Alphabetnél abban sem bíznak, hogy a következő években piacosítható termékekkel állhatna elő.
Nincs benne pénz, és mindenkit megijeszt
A cég négy lábú vagy akár humanoid kísérleti modelljei időről időre felbukkannak a hírekben, legutóbb éppen az emberszabású Atlas robot képességein ámult és szörnyülködött mindenki. Úgy tűnik, hogy az új Atlas bemutatkozása kapcsán meg is ijedtek az Alphabetnél, miután a munkahelyüket féltő vagy egyszerűen a robotika lehetőségeitől megrettenő közönség enyhén szólva is vegyes érzelmekkel fogadta a kutatások legfrissebb eredményeit.
A Massachusetts-ben működő Boston Dynamics hagyományosan egyedi megrendelésekre dolgozik, az elkészített robotok eddig nem kerültek kereskedelmi forgalomba. Ügyfeleik között van a Pentagonhoz tartozó DARPA, vagyis az USA védelmi minisztériumának kutató részlege. A hadiipari kapcsolatok mellett a Boston Dynamics polgári területen is aktív, szakemberei például tanácsadóként segítették a Sony Aibo nevű robotkutyájának elkészítését.
Úgy tűnik, az eladással nem lesz probléma
A Bloomberg forrásai szerint a tavaly december óta halogatott döntésben az is szerepet játszott, hogy a Google társalapítója, az Android rendszer atyjaként és a Google robotikai ambícióinak megtestesítőjeként ismert Andy Rubin másfél évvel ezelőtt otthagyta a vállalatot, így a társaság robotikával kapcsolatos víziói is talajt vesztettek. Emellett a Boston Dynamics és az Alphabet-Google más részlegeinek együttműködése azóta sem zökkenőmentes, ami szintén a kereskedelmi forgalomba hozható termékek rövid- vagy középtávú megjelenése ellen szól.
A hírekben már a lehetséges érdeklődők is felbukkantak: állítólag a Toyota és az Amazon is lehetőséget lát a Boston Dynamics felvásárlásában. Előbbi saját kutatási részlegébe (Toyota Research Institute) integrálná az így szerzett szakértelmet és technológiákat, míg az Amazon óriási raktáraiban hasznosítaná a robotikai fejlesztéseket, ahol már eddig is komoly újításokat vezetett be a drónok és más automatizált kiszolgáló eszközök alkalmazásában.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak