A Boston Dynamics humanoid robotja kisebb, gyorsabb és stabilabb elődjénél.

Az 1992-ben alapított, robotikai fejlesztésekkel foglalkozó vállalat főleg akkor került az érdeklődés középpontjába, amikor a Google felvásárolta azt. A 2013-as lépés óta a Boston Dynamics is talán gyakrabban osztja meg a nagyvilággal, hogy éppen milyen fejlődési szinten állnak a robotok, amelyek közül akadnak állatokat formázó, négylábú darabok, de humanoid felépítésűek úgyszintén.

Emberi lépegető

Ez utóbbi osztály főszereplője Atlas névre hallgat és az elmúlt években látott videófelvételek alapján elképesztő ütemben fejlődik. A legújabb verzió jelentősen kisebb, és könnyebb a korábbiaknál: egy fejjel alacsonyabb elődjénél (180 cm magas), és a tömegét is sikerült drasztikusan csökkenteni, hiszen a legújabb modell 150 kg-ról, 81 kg-ra „fogyott”.

Az is jól megfigyelhető a közzétett videóban, hogy Atlas már külső vezetékek nélkül, a testében elhelyezett vezérlő rendszerek segítségével mozog, és az energiaellátás is az ugyanott található akkumulátorokról történik. A fejrészen pörgő, forgó alkatrész felel a tájékozódásért, a környezet folyamatos pásztázásáért, ami egyébként ugyanaz a LIDAR elnevezésű koordinációs rendszer, amit a Google önjáró autói használnak ugyanerre a célra.
 


A videó ismét alkalmas a folyamatos borzongásra: a robot akadálytalanul és a korábbiakhoz képest sokkal kevésbé zajosan közlekedik, akár a nehéz, hóval borított terepen is. Új elem a prezentációban, hogy végre nem csak az elrettentően menetelő robot képe éghet be a retinánkba, hanem felvillantják azt is, hogy milyen munkák (pl. rakodás, súlyok emelése) elvégzésére vethető majd be egy ilyen, vagy ehhez hasonló robot.

Mindeközben hatékonyan demózzák azt is, hogy milyen zaklatások miatt fognak elégtételt venni a robotok az embereken, ha egyszer önálló tudatra és életre kelnek.

Nem mindig harciasak

A Walthamban (USA, Massachusetts) működő Boston Dynamics többnyire speciális megrendelésekre dolgozik, az elkészített robotok közvetlenül (és közvetve sem) nem kerülnek kereskedelmi forgalomba. Az egyik legismertebb ügyfelük a Pentagonhoz tartozó DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), vagyis az USA Védelmi Minisztériumának kutatásokkal foglalkozó részlege. Kevésbé harcias területeken is aktív a cég: a Boston Dynamics szakemberei tanácsadóként segítették például a Sony Aibo névre hallgató robotkutyájának elkészítését.

Piaci hírek

Véletlenül gyilkossággal vádolt meg egy államügyészt a mesterséges intelligencia

Az MI-vel gyártott, alacsony színvonalú híranyagok a jelek szerint még a Google "átfogó és naprakész információi" között is gond nélkül megjelenhetnek.
 
Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.