Törökországban valóságos blokkolási hullámot váltott ki az, hogy egy baloldali hackercsoport kényes kormányzati leveleket szivárogtatott ki.

A RedHack elnevezésű csapat még szeptemberben jelentette be, hogy sikerült hozzáférnie a török energiaügyi miniszter privát levelezéséhez, és amennyiben a kormányzat nem enged szabadon egy csomó, politikai okokból bebörtönzött kurdot, illetve másként gondolkodót, akkor nyilvánosságra hozza ezeket a dokumentumokat. Ahogy az borítékolható volt, a kormány nem engedett, a hackerek pedig betartották ígéretüket.

Lassan indult be az ellencsapás

A nyilvánosságra került több mint 53 ezer levél Erdogan elnök vejéhez köthető, aki több befolyásos üzleti pozíció betöltése után jelenleg a kormány energiaügyi minisztere. Berat Albayrak emailjei között több igen kellemetlen téma is felbukkan, így nem csoda, hogy a hatalmon lévő rezsim megpróbál mindent bevetni az ügy kordában tartására.

A válaszcsapás viszont meglehetősen lassan indult be. Első körben "csak" a téma sajtóbeli közlését tiltották be, illetve a Twittertől követelték a RedHack közösségi fiókjának felfüggesztését. A török kormánnyal korábban komolyan összezördülő mikroblog-szolgáltató ezúttal minden további nélkül eleget tett a kérésnek.

Ezt követően azonban néhány napnak el kellett telnie, mire kiteljesedhetett a kormányzati bosszú. A hétvégén sorra jöttek az információk arról, hogy újabb és újabb szolgáltatásokat függesztenek fel az országban nemzeti vagy távközlési szolgáltatói szinten.

A turkeyblocks.org gyűjtése szerint a kiszivárogtatott anyagok forrása miatt egész Törökországban elérhetetlenné vált a Dropbox, illetve részben a Google Drive. Ezt követően tiltólistára került a Microsoft Onedrive, illetve a többitől teljesen eltérő funkciójú Github is. A hírek szerint a Google tiltását azóta feloldották, miután a cég eltávolította rendszeréből a kormányra nézve kínos állományok elérhetőségét.

Gazdálkodj okosan offline

Az ügy politikai vonatkozásainak elemzése nem a mi asztalunk, de a cloud szolgáltatások ilyen szintű akadályozásával egy dolgot biztosan elér Ankara, hogy egy sor ottani cég, intézmény és magánember a botránytól teljesen függetlenül kárt fog szenvedni. A felhős elérés ma már szinte minden vállalatnál a működési folyamatok részévé vált, amelyeket Erdogan elnök bosszúhadjárata idejére szépen el lehet felejteni Törökországban. 

Közösség & HR

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.