Jövő év elejétől Enterprise Advantage néven új licencelési opciót kínál a Microsoft. Az informatikai sajtóban vannak olyan vélemények, melyek szerint hosszú távon ez a ma ismert Enterprise Agreement végét is jelentheti. Az új licenckonstrukció immár a harmadik jelentősebb módosítás lesz az utóbbi időszakban. 2013 végén vezették be a Microsoft Products and Services Agreementet (MPSA), amely egy sor egyszerűsítést is tartalmazott, amivel a Microsoft egyértelműen arra kívánta sarkallni az ügyfeleket, hogy a korábbinál sokkal önállóbban kezeljék a licenceiket.
Idén nyáron újabb változás jött. A Secure Productive Enterprise elmozdulást jelentett a klasszikus, eszközalapú licenceléstől. És most az Enterprise Advantage opció, amely az MPSA kiterjesztése lesz. Az Enterprise Advantage leginkább a jelenlegi MPSA teljes szervezetre kiterjedő változataként értelmezhető, a teljes vállalatra kiterjedő Open Value szerződéshez vagy az Enterprise Agreementhez hasonlóan. A teljes vállalati szerződések előnye – az egyszerűségen túl – hogy nagyobb kedvezményt kínálnak.
Az Enterprise Advantage lehetőséget csak azok az ügyfelek válaszhatják, melyek MPSA szerződés keretében licencelik a Microsoft termékeket. Az első időszakban a 250-2400 felhasználóval rendelkező vásárlók vehetik igénybe, de már most belengették, hogy a tapasztalatok függvényében emelik majd a felhasználószám-korlátot.
Így kialakult egy olyan licenckonstrukció ajánlat, amely minden vállalatméretre kínál megoldást (lásd a táblázatot).
Valószínűsíthető az Enterprise Agreement kivezetése
A későbbiekben az Enterprise Advantage valószínűleg leváltja az Enterprise Agreement-et – ahogy az MPSA leváltotta a Select Plus szerződést – és az 500 felhasználónál többet foglalkoztató szervezetek számára egységesen ezeket kínálja majd a Microsoft.
És hogy miért? Mert egyrészt szerintük az Enterprise Advantage nagyobb rugalmasságot kínál a felhasználóknak, másrészt – és valószínűleg itt ez a fontosabb – a megújult licenckonstrukciók tükrözik a licencelési metrikák és a technológia változásait. A legfőbb technológiai változás pedig természetesen a felhő.
A Microsoft várakozásai szerint az új szerződés egyszerűbbé teszi felhőszolgáltatások licencelését. Mark Nowlan, a vállalat licencelési marketingigazgatója elmondta, hogy a korábbi konstrukciók felülvizsgálatra szorultak, mert alapvetően a hagyományos licencelési szemléletet követték, nem a felhőszolgáltatások esetében használatosat. Mivel több vásárlót szeretnének elérni, több konstrukciót kellett kidolgozniuk, és úgy kellett hozzáigazítani a konstrukciókat a felhőhöz, hogy az elérhető nagyszámú opció kezelhető maradjon.
Ezek lesznek az újdonságok
Végül összefoglalva, az alábbi változásokat hozza az új licenckonstrukció, amely a felhőszolgáltatások további elterjedését támogató lépésként is értelmezhető, és várhatóan rugalmasabb és testre szabhatóbb keretet kínál a vásárlóknak.
1. A "mix and match" lehetőség az előfizetések és az örökös licencek egyetlen megállapodás alá terelésével a vásárlók számára egyszerűbb licencmenedzsmentet biztosít.
2. Előnye, hogy az egyes licencek költségét csökkenti, de hátránya, hogy nő a túllicencelés kockázata. Ez utóbbinak főleg az az oka, hogy könnyű újabb licenceket adni a meglévő megállapodáshoz. Emiatt még fontosabb szerepe lesz a szoftvergazdálkodásnak.
3. A megfelelő szoftvergazdálkodást folytató szervezetek számára előnyös, hogy miközben nagyobb kedvezménnyel vásárolhatnak licenceket, a szoftverhasználat elemzésével azokat rugalmasan tudják optimalizálni.
4. Az egységes megállapodás megszünteti az eltérő fordulónapokból adódó nehézségeket. Kisebb lesz például annak az esélye, hogy a vállalatok a szűk határidők miatt optimalizálás nélkül, változatlan formában újítanak meg licenceket.
5. A megállapodás a megvásárolt szoftvertermékek legfrissebb változatának használatára jogosítja fel a vásárlót.
Mindezeken túl érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni a megfelelő licencmenedzsmentre, mert az, hogy az Enterprise Advantage és az MPSA szerződés is lehetővé teszi az előfizetések és örökös licencek együttes beszerzését, könnyedén kavarodást okozhat a licencek kezelésében. Az eddigieknél is fontosabb lesz a licencmenedzsment integrálása a napi folyamatokba, a licencek érvényességének naprakész követése. Ez pedig felértékeli a SAM (Software Asset Management) rendszereket
Az Enterprise Advantage 2017 elején történő bevezetését az év során követi majd az Education Advantage és a Government Advantage program az oktatási intézmények és kormányzati vásárlók számára.
A szerző az IPR-Insights szoftverlicenc-szakértője.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak