A hónap elején jelentette be a Microsoft, hogy új nagyvállalati licenckonstrukciót vezet be. Az alábbiakban összefoglaljuk, mit jelent a gyakorlatban a Secure Productive Enterprise (SPE) bevezetése, és hogyan lehet rá felkészülni.
Új környezetben új konstrukció kell
Először is nézzük, milyen út vezetett az SPE bevezetéséhez. A Microsoft 2011 nyarán az Office 365 elindításával mozdult el a gyártónál klasszikusnak számító eszközalapú licencelés felől a felhasználóalapú licencelés, egyúttal a felhőszolgáltatások irányába. Bár korábban is lehetett bizonyos termékeket felhasználó alapon licencelni, az asztali környezetben használt szoftvereket kizárólag eszköz vagy példány alapon voltak elérhetők.
A vásárlók igényei és a felhasználói környezet (okostelefonok, táblagépek, VDI környezetek, BYOD) azonban megváltozott az utóbbi években, és ma már sok esetben egyszerűbb és olcsóbb a felhasználószámot alapul venni a szükséges licencmennyiség meghatározásakor.
A trendet követve másfél évvel ezelőtt a Microsoft bejelentette az Enterprise Cloud Suite (ECS) csomagot, ezzel együtt elérhetővé tette az asztali operációs rendszerét is felhasználó alapon – igaz, csak szoftverkövetés (SA – (Software Assurance) keretében. Ezzel lehetővé vált a teljes desktop környezet (Windows, Office, CAL-ok) felhasználóalapú licencelése, jelentősen leegyszerűsítve a multi-desktop környezetek lefedését.
Új név, alig változó tartalom
A most bejelentett Secure Productive Enterprise (SPE) csomag az ECS-t váltja, és egységesíti a benne foglalt termékek elnevezését, hogy a felhasználók könnyebben eligazodjanak a licencek között. Az elnevezésből és a csomagban foglalt szolgáltatásokból is látszik, hogy a felhő és a szolgáltatások mellett ma már a biztonság a harmadik fontos – az első kettőnél is fontosabb – hívószó az ügyfelek megnyeréséhez. Külön érdekesség, hogy a Microsoft mind a termék, mind a komponensek nevéből eltüntette a cloud szót.
Az SPE csomag tartalmazza a Windows 10 Enterprise, Office 365 és Enterprise Mobility + Sercurity (EMS) termékeket. Az elnevezéseken túl a tartalomban kevés az újdonság. Az SPE két változatban érhető el: az E3 gyakorlatilag a meglévő termékek átnevezése, míg az E5-ben található kiegészítő szolgáltatások még idén megjelennek.
A Windows 10 Enterprise E3 teljes mértékben megegyezik a most is elérhető Windows 10 Enterprise változattal, míg az E5 egy funkcióban nyújt többet, tartalmazza a Windows Defender Advanced Threat Protectiont (WDATP), ami egy kliensoldali védekezésre kihegyezett biztonsági szolgáltatás.
Az Office esetében a már ismert E3 és E5 kiadásokat tartalmazza a két csomag. Az E5 szintén újnak mondható termék, hiszen 2015 decemberében váltotta le a korábbi E4-et.
A korábban Enterprise Mobility Suite néven ismert termék új néven, Enterprise Mobility + Securityként került be a csomagba, a rövid név marad EMS. A Microsoft az átnevezéssel is hangsúlyozni kívánja, hogy az új funkciók és szolgáltatások elsősorban a biztonságot érintik. Míg az E3 megegyezik a korábbi termékkel, addig a 2016 második felében érkező E5 számos újítást kínál.
Így változik az EMS
Egyelőre nincs teendő
Az új termékek elérhetőségéről és áráról egyelőre nem közölt információt a Microsoft. Az SPE E3 – mivel gyakorlatilag a korábbi termék átnevezése – várhatóan még a nyáron megjelenik, míg az E5-re várni kell év végéig.
A jelenlegi Enterprise Cloud Suite (ECS) vásárlóknak egyelőre nincs teendője. A legvalószínűbb, hogy a jelenlegi licenceket a Microsoft automatikusan átváltja SPE E3-ra, míg azon ügyfelek, akik igénylik a magasabb funkcionalitást, a negyedik negyedévtől szerezhetik be az SPE E5 csomagot.
A szerző az IPR-Insights szoftverlicenc-szakértője.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak