Elmagyarázzuk, milyen változásokat hoz a vállalatoknak a Secure Productive Enterprise csomag. Nagy Sándor (IPR-Insights) írása.

A hónap elején jelentette be a Microsoft, hogy új nagyvállalati licenckonstrukciót vezet be. Az alábbiakban összefoglaljuk, mit jelent a gyakorlatban a Secure Productive Enterprise (SPE) bevezetése, és hogyan lehet rá felkészülni.

Új környezetben új konstrukció kell

Először is nézzük, milyen út vezetett az SPE bevezetéséhez. A Microsoft 2011 nyarán az Office 365 elindításával mozdult el a gyártónál klasszikusnak számító eszközalapú licencelés felől a felhasználóalapú licencelés, egyúttal a felhőszolgáltatások irányába. Bár korábban is lehetett bizonyos termékeket felhasználó alapon licencelni, az asztali környezetben használt szoftvereket kizárólag eszköz vagy példány alapon voltak elérhetők.

A vásárlók igényei és a felhasználói környezet (okostelefonok, táblagépek, VDI környezetek, BYOD) azonban megváltozott az utóbbi években, és ma már sok esetben egyszerűbb és olcsóbb a felhasználószámot alapul venni a szükséges licencmennyiség meghatározásakor.

A trendet követve másfél évvel ezelőtt a Microsoft bejelentette az Enterprise Cloud Suite (ECS) csomagot, ezzel együtt elérhetővé tette az asztali operációs rendszerét is felhasználó alapon – igaz, csak szoftverkövetés (SA – (Software Assurance) keretében. Ezzel lehetővé vált a teljes desktop környezet (Windows, Office, CAL-ok) felhasználóalapú licencelése, jelentősen leegyszerűsítve a multi-desktop környezetek lefedését.

Új név, alig változó tartalom

A most bejelentett Secure Productive Enterprise (SPE) csomag az ECS-t váltja, és egységesíti a benne foglalt termékek elnevezését, hogy a felhasználók könnyebben eligazodjanak  a licencek között. Az elnevezésből és a csomagban foglalt szolgáltatásokból is látszik, hogy a felhő és a szolgáltatások mellett ma már a biztonság a harmadik fontos – az első kettőnél is fontosabb – hívószó az ügyfelek megnyeréséhez. Külön érdekesség, hogy a Microsoft mind a termék, mind a komponensek nevéből eltüntette a cloud szót.

Microsoft SPE
Create your own infographics

Az SPE csomag tartalmazza a Windows 10 Enterprise, Office 365 és Enterprise Mobility + Sercurity (EMS) termékeket. Az elnevezéseken túl a tartalomban kevés az újdonság. Az SPE két változatban érhető el: az E3 gyakorlatilag a meglévő termékek átnevezése, míg az E5-ben található kiegészítő szolgáltatások még idén megjelennek.

A Windows 10 Enterprise E3 teljes mértékben megegyezik a most is elérhető Windows 10 Enterprise változattal, míg az E5 egy funkcióban nyújt többet, tartalmazza a Windows Defender Advanced Threat Protectiont (WDATP), ami egy kliensoldali védekezésre kihegyezett biztonsági szolgáltatás.

Az Office esetében a már ismert E3 és E5 kiadásokat tartalmazza a két csomag. Az E5 szintén újnak mondható termék, hiszen 2015 decemberében váltotta le a korábbi E4-et.

A korábban Enterprise Mobility Suite néven ismert termék új néven, Enterprise Mobility + Securityként került be a csomagba, a rövid név marad EMS. A Microsoft az átnevezéssel is hangsúlyozni kívánja, hogy az új funkciók és szolgáltatások elsősorban a biztonságot érintik. Míg az E3 megegyezik a korábbi termékkel, addig a 2016 második felében érkező E5 számos újítást kínál.

Így változik az EMS

Egyelőre nincs teendő

Az új termékek elérhetőségéről és áráról egyelőre nem közölt információt a Microsoft. Az SPE E3 – mivel gyakorlatilag a korábbi termék átnevezése – várhatóan még a nyáron megjelenik, míg az E5-re várni kell év végéig.

A jelenlegi Enterprise Cloud Suite (ECS) vásárlóknak egyelőre nincs teendője. A legvalószínűbb, hogy a jelenlegi licenceket a Microsoft automatikusan átváltja SPE E3-ra, míg azon ügyfelek, akik igénylik a magasabb funkcionalitást, a negyedik negyedévtől szerezhetik be az SPE E5 csomagot.

A szerző az IPR-Insights szoftverlicenc-szakértője.

Cloud & big data

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.