Az ipart átalakítja, létrehoz 10 millió munkahelyeket – állítja egy német tanácsadó cég tanulmánya. Meg azt is, hogy az ipar munkaerőigénye 45 százalékkal csökken.

Melyek lesznek a negyedik ipari forradalomként emlegetett folyamat legfontosabb következményei? Virtuális gyárak jönnek létre, a folyamatokat automatizálják, a gyártást okos gépek végzik. Létrejönnek ún. kiber termelési rendszerek, melyeket a kiszámítható fenntarthatóság jellemez. Röviden így foglalható össze az a jövőkép, melyet a német Roland Berger tanácsadó cég vázolt az ipar jövőjéről. Azaz itt sokkal átfogóbb változásról van szó, mint amit például önmagában az automatizáció hozhat.

Amerikai is rárepült a témára, aztán jött Kína

A német gazdaság legfontosabb szereplői egy ideje másról sem beszélnek, mint az Industrie 4.0-ról, valamint arról, hogy abban Németországé lesz a vezető szerep. A téma fontosságát jelzi, hogy kis késéssel ugyan, de az USA is rácsatlakozott a topikra, sőt olyan iparági összefogás is létrejött, amely az amerikai ipar vezető szerepét kívánja biztosítani.

A németek 2013-ban gazdaságpolitikai szinten hirdették meg az Industrie 4.0-t, mire válaszul az amerikai vállalatok megalapították az Industrial Internet Consortiumot. (Erről bővebben itt írtunk). Azóta többe között Kína, Japán és Dél-Korea is bekapcsolódott ebbe a küzdelembe. És hogy fajsúlyos kérdésről van szó, jól jelzi az a vita, amely akkor robbant ki, amikor egy kínai vállalat bejelentette, hogy többségi tulajdont szerezne a német robotikai ipar egyik vezető szállítójában, a KUKA Roboticsban.

Az egyik legnagyobb versenytárs egyértelműen Kína. A kínai kormány mindent bevet annak érdekében, hogy a világ gyára szerepből kitörjön, és a magasabb hozzáadott érték előállítása felé tolja a gazdaságot, miközben a gyártás profitabilitását is javítja. A tavaly meghirdetett program mellé éppen ezért komoly összeget is társított.

Paradigmaváltás a gyártási stratégiában

Természetesen mint minden ilyen radikális átalakulási folyamatnak, a negyedik ipari forradalomnak is három célja van: gyorsabban, olcsóbban, többet. A Roland Berger tanulmánya szerint Nyugat-Európában 2035-re 28 százalékos lekötött tőke megtérülést (ROCE – Return On Capital Employed) kellene elérni. Ezt egyedül Németország tudta növelni 2000. és 2014. között 12 százalékról 30 százalékra.

A negyedik ipari forradalom éppen ezért nem csupán technológiai kérdés – írja a tanulmány. Paradigmaváltást jelent az ipari vállalatok gyártási stratégiájában, sőt hatással lesz az egyes országok gazdasági és foglalkoztatotti politikájára is.

Ez azonban egy nagyon tőkeigényes folyamat lesz. Ugyanakkor magával hozhatja a ROCE 25 százalékos növekedését, a profitabilitás közel 7 százalékos, az üzemkihasználás hatékonyságának 25 százalékos javulását, jobb lesz az eszközök megtérülése, csökken 30 százalékkal a géppark, valamint 45 százalékkal a munkavállalók száma.

A tanulmány az autóiparral példálózik, ahol a ROCE-t 25-40 százalékkal, a gépek produktivitását pedig 65-90 százalékkal tudnák javítani, ha működésüket átszerveznék az Indusrie 4.0 szerint.
 

Roland Berger – Indusrie 4.0 hatások
Create bar charts

A politika támogatja

A folyamat egyik vezetője Németország, ahol az átalakítás komoly politikai támogatást is élvez. Az elemzők ennek tudják be a ROCE mutatóban elért nagy növekedést is. Ellenpéldaként pedig ott van Franciaország. A tanulmány szerint hiába fektettek az iparba az elmúlt években mintegy 40 milliár eurót, annak során nem számoltak a jövőbe mutató technológiákkal. Ez az oka, hogy a francia ipari cégek évek óta az elöregedő gépektől, a munkahelyek megszűnésétől, és a csökkenő profitabilitástól szenvednek. Miközben a német gazdaságban a ROCE mutató 18 százalékkal nőtt, a franciában 8 százalékkal visszaesett.

Az Egyesült Államok gazdasága valahol a fenti két példa között áll. Megindult az automatizáció folyamata a gyártásban, az erre fordított beruházások mértéke 2000. sé 2014. között megduplázódott. Ez 54 százalékkal javította a profitabilitást, de mivel a gépparkok hatékonyasága nem javult, a ROCE mutató sem növekedett. Az amerikai kormány azonban szintén az átalakulás mellé állt, hogy növelje a gazdaság versenyképességét.

Néhány ország ROCE-mutatójának változása a gyártói, a bányászati és a szolgáltatói szektorban, 2000-2014

Kína szintén átalakulásban van, amit a politikai vezetés is segít – mint ahogy azt fentebb már említettük. A kínai gazdaságnak létfontosságú a lépés, mivel csökken az olcsó termékek iránti kereslet, emelkednek a bérek. Nem véletlen, hogy a kínai vállalatok minden olyan technológiát próbálnak megszerezni, ami a digitalizációt és a magasabb hozzáadott értékű termékek előállítását segíti.

De mi lesz az elbocsátottakkal?

A Roland Berger tanulmánya szerint brutálisan csökken a munkaerőigény az Industrie 4.0 hatására. Ebben a cég szakértői sem jutnak tovább, mint amit a robotikai vállalatok évek óta hangoztatnak: sokan elveszítik a munkájukat, mert szakmák fognak megszűnni, de akár 10 millió új munkahely is létrejöhet. Ez azonban valószínűleg kevesebb lesz, mint ahány ember az utcára kerül. Az Industrie 4.0 ugyanis a munkaerőigény 45 százalékos csökkenését ígéri.

Az IT és a szolgáltatói szektor viszont erősödhet, ahol rengeteg új munkakör is lesz. Csakhogy azok betöltéséhez magasabban képzett munkaerőre lesz szükség. A Roland Berger szerint körülbelül hétmillió új munkahely teremtődik a két szektorban.

Egyben azonban biztosak lehetünk: erre a hétmillió munkahelyre nem azok pályáznak majd, akik az Industrie 4.0 miatt az utcára kerültek.

Cloud & big data

Szélerőműbe csomagolták a nagyon zöld adatközpontot

A Rittal és a megújuló energiával foglalkozó WestfalenWind zöld IT megoldásokat kínáló üzletága jött rá a megoldásra. Még a energiaszállítási veszteséget is minimalizálták.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.