A Google-nél már dolgoznak azon, hogy élőben nézhessünk körbe az erre alkalmas kamerarendszerrel felvett YouTube-közvetítéseknél.

A BuzzFeed belső forrásokra alapozott információi szerint a YouTube gőzerővel dolgozik azon, hogy az oldalon nem túl rég felbukkanó körbeforgatható videókat ne csak utólag, hanem valós időben is nézhessék a felhasználók. A megvalósításhoz a nyilvánvaló technikai problémák megoldása mellett szükség lehet iparági együttműködésre.

Látványos lépések

A Google videomegosztó oldala szűk egy évvel ezelőtt, tavaly márciusban kezdett 360 fokos felvételeket támogatni. Ennek lényege, hogy a mozgóképet egy sor, megfelelő helyzetbe állított kamerával, vagy néhány speciális, nagy látószögű eszközzel rögzítik, majd az utómunka során ezeket a panorámaképekhez hasonlóan egyetlen videóvá "varrják össze". A felhasználó pedig már csak azt érzékeli, hogy billentyűkkel vagy a mobilja mozgatásával szabadon megválaszthatja, milyen perspektívából akarja nézni az eseményeket. Egy ilyen, rendkívül látványos film például a Mítoszrombolók sorozat víz alatti felvétele hajóronccsal és rengeteg cápával.

 

 

A YouTube természetesen pénzt akar csinálni a fejlesztéseiből, ha már eddig ez nem nagyon jött össze. Ennek szellemében alig néhány hónappal a 360-as filmek debütálása után lehetővé tette a hirdetőknek, hogy maguk is kísérletezhessenek reklámjaikban az új típusú formátummal.

A vizuális forradalom erősítésére egy sor egyéb lépést is tett a cég. Tavaly nyáron a Google Cardboard támogatása került fel a listára. Ez az egyszerű rendszer tulajdonképpen a szegény ember virtuális sisakja, hiszen egy hajtogatható tok és egy sima okostelefon párosításával adja a körbenézés élményét. Idén pedig azzal nyitottak, hogy globális VR-evangelista pozíciót nyitottak, akinek az ilyen típusú megoldások népszerűsítése lesz elsődleges feladata.

Jön, jön, jön

Egylőre az értesülésekből nem derül ki, mikor valósulhat meg a fent említett élő 360 fokos közvetítés, de az bizonyosnak látszik, hogy a YouTube-nál komolyan dolgoznak a terven. Ehhez azonban számos technikai problémát meg kell oldani. Bizonyos kamerarendszerek már ma is képesek arra, hogy az általuk rögzített képeket azonnal megjelenítsék, ám ez csak egy gyenge minőségű visszacsatolás, amely a felvételen dolgozó technikus munkáját segíti.

A YouTube arra már most is képes, hogy a saját fejlesztésű Jump megoldást használó felvételek esetében a feltöltéssel egy időben elvégezze a különböző kamerák által rögzített felvételek összefércelését. Ez azonban még távol van az azonnali, és pláne a minden más gyártó rendszerével működő élő közvetítéstől.

Utóbbi a legegyszerűbben egyfajta iparági szabvány megalkotásával lenne elérhető, de ez még a Google számára is nehéz, de minimum időigényes feladatnak ígérkezik. Mint ahogy a másik megoldás, a különböző kamerarendszerek specifikációit felismerő és valós időben kezelő "fércelő szoftver" megalkotása sem tűnik egy-két nap alatt letudható munkának. Létezik egy harmadik út is, amikor maga a kamerarendszer képes menetből előállítani a 360 fokos felvételt. Ilyen fejlesztésű eszközökből több már idén is piacra kerül. Ezek hátránya természetesen az árukban rejlik, de a fenti problémák miatt könnyen elképzelhető, hogy első körben csak ebben a szűk körben lesz lehetőség az élő, körbeforgatható közvetítésre.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.