Jöhet a kedvezményes áfa és az ingyenes wifi minden településen, de a Google-t is megpróbálják fizetésre kényszeríteni.

A kormánnyal jó kapcsolatokat ápoló Magyar Idők ma hajnali cikkében számol be arról, milyen konkrét tervek születtek a hazai internet támogatására, a digitális kultúra szélesebb körben való elterjesztésére és fejlesztésére.

Kedvezményes adó, ingyen wifi

Kormányzati forrásra hivatkozva a lap arról ír, hogy az elképzelések szerint a kedvezményes, 18 százalékos sávba sorolnák át az internet-előfizetést, ingyenes vezeték nélküli hálózatot építenének ki minden településen és egy kedvezményes internet-alapcsomag is a javaslatok között szerepel.

A fenti konkrétumok abból a csomagból származnak, amelyet az internet jövőjéről szóló konzultáció, az InternetKon eredményeinek összegzése, illetve szakmai szervezetekkel történt egyeztetések után állított össze a Deutsch Tamás miniszterelnöki biztos csapata. A politikus a mintegy 32 ezer választ eredményező kampány végeztével már beszélt a lehetséges áfacsökkentésről, a teljes tervezetet pedig november közepére ígérte letenni a kormány asztalára.

A konzultációra érkezett válaszokkal összhangban az elkészült csomagban több más elem mellett szerepel a kiskorúak fokozott védelme (az internetes zaklatás önálló bűncselekmény lehet), a köznevelés digitális megújításához szükséges infra­strukturális fejlesztések elindítása, a tantervek és tananyagok megújítása, a pedagógusok digitális kompetenciáinak erősítése. A lap szerint szintén tervben van a hazai kezdő (internetes) vállalkozások támogatása: adókedvezmény járna az ilyen startupokba befektetőknek. Illetve teljes megújulás vár a Magyarország.hu-ra, amely a grandiózus elképzelések szerint egy olyan portál lenne, ahol "a polgárok és a vállalkozások minden számukra fontos közigazgatási tartalomhoz és szolgáltatáshoz közérthető és felhasználóbarát módon férhetnek majd hozzá".

Így már jobban hangzik a netadó

A mostani történések közvetlen előzménye, hogy egy évvel ezelőtt a kormány egy teljesen átgondolatlan húzással bejelentette a távközlési különadó kiterjesztését. Az internetadóként elhíresült tervezet elsöprő ellenállást váltott ki, az egyre nagyobb tömegeket megmozgató tüntetések hatására pedig a kormány visszakozni kényszerült a valóban nem túl progresszív elképzeléstől. Mára az adóemelésből adócsökkentés és egyéb kedvezmények lettek, azaz szerencsére a kormányzati politikusok is belátták, hogy az internetet nem akadályozni, hanem fejleszteni kell.

Egy területen azonban mégis megmarad az adóbevételek növelésének szándéka, ez viszont bizonyosan nem fog több tízezres tiltakozó tömeget gerjeszteni. A Magyar Idők értesülései szerint ugyanis kormányrendelet készülhet annak érdekében, hogy "megszűnjenek az egyes multinacionális internetes vállalkozások által alkalmazott adóelkerülő gyakorlatok". A javaslat "közös európai fellépést, jogszabály-módosításokat, illetve a kettős adóztatást kizáró egyezmények alkalmazásának felülvizsgálatát" kezdeményezi. Célul tűznék ki, hogy a "hazai piacokon jelentős bevételt elérő multicégek ... a hazai vállalkozásokkal egyező mértékben vállaljanak részt a közteherviselésből".

Mindez magyarról magyarra lefordítva annyit jelent, hogy az olyan, helyi adók befizetésében nem jeleskedő globális internetes cégeket, mint például a Google és a Facebook, valamilyen formában fizetésre köteleznék. Az elképzelés jó, a gyakorlati megvalósítás viszont egyéb konkrétumok hiányában egyelőre homályos.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.