A Facebook-telefonnál talán csak a Dislike, azaz a nem tetszik gomb érkezését megjövendölő álhírekből volt több az utóbbi években. Bár korábban a Facebook erősen ellenállt a nyomásnak, most maga az alapító Mark Zuckerberg nyilatkozott pozitívan a negatív véleménynyilvánítási opcióról. Igaz, egy kis csavar van a történetben.
Eddig elutasították az elutasítást
A közösségi oldal eleddig elzárkózott attól, hogy kielégítse annak a nem kevés felhasználónak az igényét, akik a tetszikezés mellett az ellenvélemény, elutasítás kifejezésére is láttak volna egy egyszerű, egy kattintással elérhető módot. A Dislike elutasítását azzal magyarázták, hogy a Facebook a hálózatépítésről, a kapcsolatteremtésről szól, amit nem feltétlenül segítenének a negatív megnyilvánulások.
A közösségi oldal amúgy is igyekszik a világ pozitív oldalát erősíteni a felhasználókban. Az érzelmi manipuláció hatásait még egy igen botrányosra sikeredett tömegkísérletben is tesztelték nem is olyan régen. Sokan pontosan ezért kritizálták a Facebookot, mondván hogy egy adott embernek leginkább a saját nézeteit, érdeklődési körét visszatükröző bejegyzések jelennek meg a hírfolyamában. Ez viszont könnyen beskatulyázhatja a felhasználót, akinek így esélye sincs új dolgokat, nézőpontokat megismernie, hiszen csak a megnyugtató visszaigazolásként funkcionáló információk jutnak el hozzá.
A negatív vélemény egyszerű kinyilvánításának elutasítása mögött vélhetően egy sokkal gyakorlatiasabb ok is munkált. Nevezetesen a hirdetők, illetve a potenciális hirdetők védelme. Ha a céges kommunikáció során a vállalatok folyamatosan azzal találkoznak, hogy bejegyzéseik, válaszaik, vagy éppen fizetett hirdetéseik mellett sorakoznak a negatív megnyilvánulások, az bizonyosan nem segíti elő a reklámbevételek növelését.
Jöhet a Dislike. Like?
A fokozatos nyomás azonban lépéskényszerbe hozhatta a közösségi oldalt, hiszen a Facebook-alapító tegnap maga adott tájékoztatást az ügyben. Mark Zuckerberg egészen pontosan azt közölte, hogy dolgoznak a témában és nagyon közel állnak ahhoz, hogy tesztfázisba kerüljön ez a funkció.
Ugyanakkor a társaság vezetője némileg lehűtötte a kedélyeket a tekintetben, hogy ez a dislike nem feltétlenül az a dislike lesz, amiről megannyi troll és kritikus beállítottságú felhasználó álmodott. Nem leszavazásról, lehurrogásról fog szólni az új lehetőség, hanem a sima tetsziktől eltérő érzelmek, gondolatok kifejezéséről. Például egy halálhírt látva az ember eddig zavarban volt, hiszen a lájkolás nem igazán volt alkalmas arra, hogy az együttérzést szimbolizálja.
Mark Zuckerberg azt is elmondta, hogy az új interakciós lehetőség beépítés meglepően bonyolult technikai folyamat, de biztos benne, hogy hamarosan elkezdődhetnek a szűk körű tesztek, ami előfeltétele a nyilvános bevezetőségnek.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak