Az emberek ugyan lelkesen használják az új technológiákat, ám ezzel párhuzamosan egyre nagyobb a szakadék a felhasználói tudás és az eszközök képességei között.

Legutóbbi jelentésében egy friss európai szintű kutatás eredményeit összegezte a Samsung. A dél-koreai vállalat azt igyekezett feltérképezni, miként viszonyulnak a felhasználók az általuk használt eszközökhöz, technológiai újításokhoz.

Tátongó szakadék

Nem túl meglepő módon, a több mint 10 ezer fő megkérdezésével, 18 országban, köztük Magyarországon lebonyolított online kérdőívezésből kiderült, hogy ugyan az emberek nagyon szeretik az újabb és újabb kütyüket, számítógépes megoldásokat, ám sok esetben fogalmuk sincs arról, pontosan mit is takar egy-egy szakkifejezés, hogy azok működésének mikéntjéről már ne is beszéljünk.

ÉRTELMEZŐ TECH-SZÓTÁR: 

1. Wifi: Olyan technológia, amely rádióhullámok segítségével teszi lehetővé az internethez való csatlakozást.

2. Emoji: A japán eredetű emojik mini képek vagy karakterek, amelyek a gondolataink és érzéseink kifejezésére szolgálnak.

3. Felhő: Az interneten láthatatlanul futó adattároló szolgáltatások, amelyek a fizikai eszközök helyett állnak rendelkezésre. Ezek segítségével bárhonnan, ahol elérhető az internet, nézhetjük a Netflixet vagy éppen használhatjuk a Gmailt is.

4. Optikai szál: Az optikai szál a telefonkábelek egy hatékonyabb változata. Fénysugár segítségével egy üveg vagy műanyag csövön keresztül továbbítható a kódolt információ.

5. A Dolgok Internete (Internet of Things, IoT): Interneten keresztül egymáshoz kapcsolt eszközökből álló hálózat, amely lehetővé teszi, hogy az okostelefonok, okostévék vagy akár az okos háztartási berendezések kommunikáljanak egymással, ezáltal könnyebbé tegyék az életünket.

Forrás: Samsung

A válaszadók többsége Európa-szerte úgy nyilatkozott, hogy sokkal többet használja a modern technológia vívmányait, mint két évvel korábban. Ráadásul a megkérdezettek hetede egyenesen élni sem tudna ezek nélkül. Utóbbi szempontból mi magyarok kicsit visszafogottabban nyilatkoztunk, hiszen honfitársaink közül csak 8 százalék vallotta magát ilyen szinten függőnek.

A nagy buzgalom mögött azonban rettentő nagy a tudásbeli hiányosság. Hiába vesznek körül minket ezek az eszközök, megoldások, a legtöbb esetben még a legalapvetőbb ismeretekkel sem rendelkezik egy átlagos felhasználó. A szocializációs gátlások miatt ráadásul ezt a hiányosságot igyekszünk mások előtt takargatni, így inkább úgy teszünk, mintha értenénk egy-egy technológiai szakkifejezést, ahelyett hogy megkérdeznénk egy valóban hozzáértőt.

Ráadásul ezek a tudásbeli hiányosságok nem csak olyan, viszonylag új és egy mondatban nehezen megfogalmazható témáknál jelennek meg, mint például a cloud szolgáltatások és a dolgok internete. Magyarországon a megkérdezettek ötödének még a ma már szinte mindenhol működő, a mindennapi élet szerves részévé vált wifi technológia definiálása is gondot okozott.

Térkép, időjárás, számológép

A kutatás kitért arra is, az európaiak mely applikációkat tartják a leghasznosabbnak. A kontinensen élők életére a térképes alkalmazások vannak a legnagyobb hatással, ezek azok, amelyek leginkább megkönnyítik az emberek mindennapjait. A megkérdezettek 66 százaléka tartotta a térképes applikációkat a leghasznosabbnak, ezeket követik az időjárással kapcsolatos alkalmazások 56 százalékkal, és a telefonba épített fényképezők alkalmazásai 51 százalékkal.

Piaci hírek

Mit kezdjünk a gyilkos robotokkal?

Kétnapos nemzetközi konferencián próbálták a szomszédos Bécsben kitalálni, miként lehetne nemzetközi szinten kezelni a mesterséges intelligencia fejlődésével egyre potensebbé váló autonóm fegyverrendszereket.
 
Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.