Ráadásul jóval vaskosabb mínusszal búcsúztatta a harmadik negyedévet, mint egy éve.

Miközben a bevételeinek növekedése alig maradt el attól, amit az elemzők vártak, a veszteségei igencsak megugrottak éves összehasonlításban az Amazonnak. Ez azonban nem veszi a kedvét a cégnek a piacszerzést célzó beruházásoktól.

A negyedéves eredmények bejelentésével egy időben nyitották meg két új európai adatközpontjukat Németországban, Frankfurt térségében. Így az Amazon Web Service a három írországi adatközponttal együtt már öt helyszínről tudja kiszolgálni az egyre gyarapodó európai ügyfeleit – az ígéretek szerint az európai szabályozásnak megfelelően.

Erős bevételnövekedés

Az Amazon mind a termékértékesítésből, mind a szolgáltatásokból növelni tudta bevételeit. Termékértékesítésből több mint 16 milliárd dollárt kasszírozott a szeptember 30-ával záruló három hónap alatt szemben a tavalyi hasonló időszak 13,8 milliárdjával. A szolgáltatások értékesítéséből származó bevételei, melyek az összbevétel mintegy ötödét adják, 4,6 milliárd dollárt tettek ki a tavalyi 3,3 milliárddal szemben. Azaz míg a szolgáltatásokban közel 39 százalékos növekedést sikerült produkálni, addig a termékértékesítésben mindössze 16 százalékot.

Az összbevétel ugyan csak hajszálnyira maradt el az elemzői várakozásoktól – 20,6 milliárd a várt 20,8-del szemben, ami 1 százalék különbség – ám az egy részvényre jutó eredmény már sokkal brutálisabb képet mutat. A nettó eredmény a tavaly mínusz 41 millióval szemben 437 millió dollár lett – természetesen szintén mínuszban, így a várt 74 centtel szemben 95 cent mínusz esik egy részvényre, ami 28 százaléknyi eltérés.

Az Amazon bevételei és nyeresége, 2014/13, 3. negyedév (milliárd USD) | Create Infographics

A bajokat tetézi, hogy míg az elemzők az év legerősebb, utolsó három hónapjára 30,9 milliárd dollár bevételt vártak a cégtől, a menedzsment 27,3-30,3 milliárd közé várja a negyedik negyedévet.

A bevételek nagy része továbbra is az Egyesült Államokból érkezik. Otthon a cég közel 12,9 milliárdot, míg az egyéb piacokról valamivel több mint 7,7 milliárd bevételt kasszírozott.

Sokat költenek a bővülésre

Az Amazonnak a gyenge negyedévéhez nagyban hozzájárul a költségek elszabadulása. Ennek csak egy részét adja a dolgozói létszám nagymértékű bővülése, a gyorsabb kiszolgálás érdekében létesített új kiszolgáló raktárak felállítása. Egyelőre nem hozza az elvárt eredményeket az Amazon okostelefonja sem, a Fire Phone. Összességében sokat vittek el különböző fejlesztések, többek között a Prime szolgáltatás bevezetése vagy a streaming, és egyelőre nem nagyon látszik, hogy ezek a befektetések hol fognak megtérülni.

Mindenesetre a befektetők most büntettek. A cég részvényei a negyedéves jelentés közzététele után 10 százalékot estek.

Adatközpont – most Frankfurtban

Szinte a gyorsjelentéssel egy időben jelent meg a hír, hogy újabb két adatközpontot indított a cég az AWS (Amazon Web Services) ügyfeleinek. Így a három írországival együtt öt központ szolgálja ki az európai ügyfeleket. A két új frankfurti központot úgy alakították ki, hogy az egyik kiesése esetén a másik tudja átvenni a kieső feladatait. A redundancia növelése jó hír az ügyfeleknek, mivel egyes elemzők szerint az AWS európai elérhetőségének biztonságával kapcsolatban fogalmazódtak meg korábban kételyek.

Az, hogy az Amazon Németországot választotta az új adatközpontok helyszínéül, az IDC elemzői szerint arra vezethető vissza, hogy a német vállalatok nem szívesen visznek adatokat határon túli adatközpontokba. Azaz ha az Amazon számít német ügyfelekre, akkor ez előfeltétel a piacszerzéshez. Persze ez sem fogja elhallgattatni az összeesküvés-elméletek hívőit, akik az AWS-ben továbbra is az NSA meghosszabított karját látják. Bár ha ők maradnak is kisebbségben, hiszen azt az Amazon is hagsúlyozza, hogy az adatközpontok megfelelnek az európai adatvédelmi és egyéb vonatkozó szabályozásnak, az a közvélekedés, hogy elsősorban átmeneti számítási és tárolási erőforrásokra fogják igénybe venni az AWS lehetőségeit.

Az IDC szerint egyébként a frankfurti adatközpontok némileg drágábbak, mint a dubliniak (melyek pedig drágábbak, mint az amerikaiak). Így az Amazonnak meglehetősen nehéz helyzete lesz a német piacon, hiszen a Deutsche Telekom épp a Snowden-ügy nyomán kialakult bizalmatlanságot meglovagolva kezdett nagy adatközpont-építésekbe idén.

Piaci hírek

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.