Az NMHH és az NNK szakemberei az egyelőre szerény magyarországi kiépítettség miatt jelenleg csak előkészítik a későbbi, tömeges mérési tevékenységet.

Júniusban Budapesten tartották a Nemzetközi Sugárvédelmi Szövetség (IRPA) kétévente megrendezett konferenciáját, ahol a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) szakemberei bemutatták a két szervezet közös, az 5G-hálózatok elektormágneses sugárzási szintjének mintamérését célzó projektjét is.

A szakmai rendezvényen külön szekció foglalkozott az 5G-mobiltechnológiából eredő sugárzás egészségégügyi és méréstechnikai kérdéseivel. A témakör azért is időszerű, mert a hatóság tapasztalatai szerint az ezirányú lakossági félelmek még mindig észlelhetők. Az NMHH mérőszolgálatához például olyan helyről is érkeztek lakossági megkeresések ember által érzékelhető 5G-sugárzásról, ahol a településen az 5G-szolgáltatás még el sem indult. (Ez persze még mindig sokkal jobb annál, mint ahogy a britek reagáltak az új technológia megjelenésére.)

Mernek mérni

Bár a korábbi mobiltechnológiájú hálózatok használatához képest jelentős 5G-adatforgalommal még nem számolhatunk hazánkban, az NMHH szerint a fentiek miatt is elsődleges fontosságú az adótornyok környékén lakók biztonságérzete. Ennek megteremtésében jelenthet segítséget az a dedikált hatósági oldal, amelyen a témával kapcsolatos információk mellett díjmentes elektromágneses sugárzásszintmérés is igényelhető. Az NMHH hangsúlyozta azt is, hogy a hatósági mérés jóval pontosabb és megbízhatóbb eredményeket ad, mint a kereskedelmi forgalomban kapható pár ezer forintos, nem kalibrált mérőeszközökkel történő otthoni vizsgálatok.

Mivel Magyarországon az 5G-hálózat kiépítettsége egyelőre nem számottevő, ezért a hazai vizsgálatok bemutató céllal zajlanak, felkészülésül a tömeges mérési tevékenységre. Az időben rendkívül gyorsan, a használat függvényében változó sugárkitettségi szint legnagyobb értékének felméréséhez a méréseket számításokkal vagy adatforgalom-generálással szükséges kiegészíteni. A közös mérési eredmények egy esetben sem mutattak egészségügyi határérték-túllépést.

Az NMHH és az NNK a fentieken túl együttműködik egy – a sugárzási szintet automatikusan előrejelző – számítási rendszer fejlesztésén, valamint a hazai sugáregészségügyi kutatások támogatására az NMHH 5G-technológiához kapcsolódó mérőműszereket bocsát az NNK rendelkezésére.

Közösség & HR

Idegesítéssel küzd a képernyőfüggőség ellen egy új alkalmazás

Mivel az időkorlátos-kiléptetős módszerek nem igazán hatékonyak, a kutatók új módszerrel próbálnák meg rávenni a felhasználókat, hogy néha kapcsolják ki az okostelefonjukat.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.