A vírusvédelem orosz nagyágyúja a szoftver 20. születésnapján jelentette be, hogy több hullámban, de végül globálisan is ingyenessé válik a termék alap funkciókat tartalmazó verziója.

Tíz-tizenöt évvel ezelőtt a vírusirtással foglalkozó cégeknél még komoly bevételi forrást jelentett a végfelhasználói szektor. Mostanra azonban ezt a réteget már szinte mindenki ingyenes verziókkal igyekszik megfogni, és az extra publicitást, illetve a használatból származó adatokat használják fel arra, hogy jól eladható fizetős termékeket készíthessenek a vállalatoknak és a biztonságra fokozottan ügyelő otthoni felhasználóknak. A Kaspersky Lab terméke 20. születésnapjára időzítette az ingyenes változat megjelenését.

Kicsi a bors, de ütős

Az orosz cég blogbejegyzése szerint hamarosan mindenhol elérhetővé válik a Kaspersky egy alapváltozata. A Free csomag így is széles funkcionalitással bír, és a hivatalos kommunikáció azt ígéri, hogy az átlagos igényű netezők számára megfelelő védelmet nyújt majd. Az ingyenes program a fájlokban, levelekben vagy a böngészés során felbukkanó vírusokat is figyeli, szűri, automatikusan frissül és még egy sor egyéb funkcióval őrködik a felhasználó gépének biztonsága felett. Például az USB-n vagy más hordozható tároló eszközökön lévő fenyegetéseket is leszereli, megakadályozza a barátságtalan szándékú állományok futtatását, illetve figyelmeztet az adathalászatra irányuló kísérletekre. A vállalat szerint az ingyenes verzió úgy rendelkezik nagy erővel, hogy közben méretéből adódóan nem terheli le különösebben a számítógép kapacitásait.

A Kaspersky attól sem tart, hogy a Free különösebben kannibalizálná a saját fizetős termékeinek piacát, hiszen azok olyan speciális elemek találhatók, mint például a szűlői felügyelet lehetősége, az online fizetéssel kapcsolatos extra védelem vagy éppen a biztonságos VPN-es kapcsolat. Ha valakinek ezek közül szüksége van valamire, az továbbra is meg fogja venni a fizetős változatot. A cég egyenesen előnyt remél a sok ingyen telepített vírusirtótól, hiszen az azok által begyűjtött adatok segítik majd a gépi tanulással vértezett algoritmusukat abban, hogy gyorsabban, jobban tudjon reagálni az újabb és újabb kártevőkre.

 

Az ingyenes verzió megjelenésének időpontjai

 

A most élesedő programot megelőzte egy előzetes, tesztjellegű bevezetés. Az ingyenes változat már egy ideje elérhető Oroszországban, Ukrajnában, Fehérorországban és Skandináviában. A tapasztalatok a hivatalos álláspont szerint több mint biztatóak. Különösebb marketing nélkül több millió új ügyfele lett a Kasperskynek, akikhez most hullámokban újabb milliók csatlakozhatnak. A fenti térképen látszik, hogy melyik régióban mikortól válik elérhetővé a Kaspersky Free. Magyarország az október 3-8-ai sávban található, Kelet-Európa gyűjtőnév alatt.

Voltak és vannak gondok

Nem valószínű, hogy szoros összefüggés lenne a két dolog között, mindenesetre a Kaspersky számára különösen jól jön egy kis pozitív publicitás, mivel néhány héttel ezelőtt komoly nézeteltérésbe keveredtek az USA-val. Egy új elnöki rendelet értelmében az amerikai kormányzati szerveknek tilos saját célra Kaspersky-temrékeket és -szolgáltatásokat vásárolni saját célokra. A döntés indoklása szerint az orosz kiberbiztonsági cég túl szoros kapcsolatot ápol az orosz titkosszolgálatokkal.

Érdekes módon a rendeletet megelőző napon a Bloomberg felmelegítette egy két évvel ezelőtti témáját, amely pontosan a cég és a KGB közötti összefonódásokról szólt. Ahogy a korábbi esetben, úgy most is visszautasított mindenféle vádat a Kaspersky, amely egyébként kényesen ügyel arra, hogy független szereplőként állítsa be magát.

De nem kell a nagypolitikáig menni, ha konfliktusokról, kínos ügyekről van szó. Szintén 2015-ben ugyanis a cég két korábbi, névtelenül nyilatkozó munkatársa azt állította, hogy egy titkos, vállalaton belül is csak szűk körben tudott projekt keretében kártékonynak tűnő kódrészleteket illesztettek ártalmatlan (és fontos) állományokba, hogy ezeket a riválisok szoftvere hibásan ártalmasnak minősítse.

Biztonság

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.