Zűrös üggyel gyanúsította meg két egykori munkatárs az orosz biztonsági céget. A Kaspersky minden vádat visszautasít.

Zűrös üggyel gyanúsította meg két egykori munkatárs az orosz biztonsági céget. A Reuters beszámolója szerint a nevük elhallgatását kérő informátorok állítják, a Kaspersky megbuherált állományokat írt a rivális programok félrevezetésére.

Megtévesztés a legfelsőbb szintről

A lap által idézett exalkalmazottak azt állítják, a vírusirtójával világhírűvé vált vállalat egyik társalapítója, Eugene Kaspersky is tudott a csak nagyon szűk körben ismert akcióról. Sőt nemcsak tudott róla, de egyenesen az ő utasítására dolgoztak szakemberek hetekig, hónapokig ilyen speciális kódok megalkotásán. A projekt keretében kártékonynak tűnő kódrészleteket illesztettek ártalmatlan (és fontos) állományokba, hogy ezeket a riválisok szoftvere hibásan ártalmasnak minősítse.

Az illegalitás határán billegő akció célja - az informátorok szerint - az volt, hogy a konkurencia pozícióit rombolják le a folyamatosan érkező fals pozitív riasztásokkal. A két egykori alkalmazott azt állította a Reutersnek, hogy Eugene Kasperskynek elege lett abból, hogy sok más biztonsági cég egyszerűen lemásolta az oroszok megoldását, amelyet a társalapító sima lopásnak minősített.

Teljes tagadás

A Kaspersky hivatalos közleményben tagadta a vádakat. Hangsúlyozták, hogy a cég soha nem végzett titkos projektet a versenytársak megoldásainak átverésére. Az ilyen jellegű akciókat etikátlannak, tisztességtelennek és jogi szempontból minimum megkérdőjelezhetőnek minősítették.

A cég arra is felhívta a figyelmet, hogy korábban éppen ők voltak az elszenvedői egy ilyen esetnek. 2012 őszén egy ismeretlen forrásból szármató kódnak sikerült megtévesztenie az oroszok vírusírtóját, amelynek következtében többek között a Steam online játékplatformhoz kötődő állományokkal kapcsolatban jelzett tévesen problémát a Kaspersky Antivirus.

Nem zörög a haraszt?

Bár a vádakat teljes mellszélességgel tagadták, a Kasperskynél volt már példa némileg hasonló ügyre. 2010-ben az oroszoknak elegük lett abból, hogy több rivális egyszerűen átvette a vírusadatbázist olyan külső aggregátoroktól, mint például a Google VirusTotal szolgáltatása. Utóbbiakhoz a vírusírtó vállalatok elküldik friss adatbázisukat, amelyek az általuk veszélyesnek minősített állományokat tartalmazzák.

Ez a rendszer lehetőséget nyújt a biztonsági cégeknek, hogy gyorsabban tudjanak reagálni az egyre nagyobb számban felbukkanó kártékony programokra. Ugyanakkor arra is, hogy a versenytársak egyszerűen átvegyék a másik listáját, így saját programjuk "látatlanban" veszélyesnek minősítheti a beazonosított állományt.

Öt évvel ezelőtt ezeket az akciókat elégelte meg a Kaspersky, és saját adatbázisában tíz olyan fájlt sorolt fel, amelyek teljesen ártalmatlanok voltak. A gyanú beigazolódott, hiszen napokon belül tucatnyi másik vírusirtó program is karanténba helyezte ezeket. Az esetet bizonyító erejű kísérletként hozta nyilvánosságra a Kaspersky, ám a leleplezésnek nem lett komolyabb hatása a szektor működésére. A két informátor szerint ennek következményeként indult be az általuk most megszellőztetett titkos akciósorozatot.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.