A Bloomberg a Kaspersky Lab állítólagos titkosszolgáltai kapcsolatairól ír. Eugene Kaspersky szerint blődek az cikk állításai.

Miért van az, hogy az utóbbi időben a Kaspersky Lab elsősorban olyan hackertámadási ügyeket göngyölített fel sikerrel, aminek a szálai az Egyesült Államokba, Izraelbe vagy az Egyesült Királyságba vezetnek? Miért nem fedeznek fel olyan – valószínűleg létező – támadásokat, melyek valamiféleképpen kapcsolatba hozhatók az orosz kormánnyal? A Bloomberg megtalálni vélte a választ.

Néhány hete a Kaspersky Lab egy nagyszabású, valószínűsíthetően az ezredforduló óta zajló kibertámadást leplezett le. Mint azt a Bitport is megírta, az Equation Group néven emlegetett csoport a merevlemezek firmware-ében rejtett el olyan kémprogramot, amelyen keresztül gyakorlatilag a világ bármelyik számítógépe lehallgathatóvá vált. A Reuter az elsősorban Oroszországot, Iránt és Pakisztánt fenyegető Equation Groupról kiadott hírében azt sejtette, hogy a szálak az NSA-hoz vezetnek.

Most a Bloomberg a támadást feltáró Kaspersky Lab tevékenységét vizsgálta meg, és úgy találta, hogy a cég elsősorban a nem oroszországi háttérre visszavezethető támadások feltárásában jeleskedik. Például nem adott ki közleményt a Sofacy kémprogramról, amely NATO szervezeteket és kelet-európai államok külügyi szervezeteit támadta, és a FireEye jelentése szerint az orosz kormány állhatott mögötte. A Sofacy egyébként akkor már vagy egy éve ismert volt.

KGB a múltban, KGB a jelenben

A hírügynökség több információt is felsorakoztat annak bizonyítására, hogy a Kaspersky Lab kapcsolatban lehet az orosz titkosszolgálatokkal. A szorosabb kapcsolatot egyébként újabb keletűnek véli a Bloomberg szerzője, annak ellenére, hogy a hírügynökség szerint Eugene Kaspersky maga is KGB-alkalmazásban állt korábban. 2007-ben, amikor egy japán forgalmazó egy a KGB-s gyökerekre utaló szlogennel akarta reklámozni az orosz cég szoftvereit (A Specialist in Cryptography from KGB), a cég központjában gyorsan leállították a kampányt, mivel akkor elsősorban az amerikai és európai terjeszkedés volt a cél, és ott nem lett volna előnyös egy ilyen bélyeg. Akkoriban vetődött fel először a tőzsdére menetel gondolata is. Ám 2012 környékén valami megváltozott – állítja a Bloomberg.

A tőzsdére menetel lekerült a napirendről. Eugene Kaspersky szerint ugyanis ahhoz, hogy az akkor már 500 millió dollárt meghaladó bevételű vállalat megőrizze rugalmasságát és gyors reakciókészségét, gyors döntések kellenek. Ha viszont a tőzsdei céggé válnak, minden döntéshozatal lelassul.

Akkortól kezdtek elszivárogni a cégből azok a szakemberek – önként vagy kirúgták őket –, akik korábban kulcsszerepet játszottak a vállalatnál. A Bloomberg bennfentes forrásai szerint a cég egyik felső vezetője, Garry Kondakov egy belső e-mailben azt javasolta, hogy a jövőben a legmagasabb pozíciókban csak oroszokat alkalmazzanak. A cikk szerint erre az időszakra datálódik, hogy a boardüléseket nem angol, hanem orosz nyelven tartották.

2014-ben néhány vezető, köztük a cég amerikai leányvállalatának elnöke, Steve Orenberg állítólag azért röpült rövid úton a cégtől, mert azt javasolták Kasperskynek, hogy nevezzen ki új vezérigazgatót a vállalat élére, és ő csak az elnöki pozíciót tartsa meg.

A Blomberg-cikk szerint Kaspersky személyesen is ápolja a kapcsolatait az orosz titkosszolgálatokkal. Rendszeres heti szaunázásai alkalmával gyűlik össze egy 5-10 fős társaság, amelynek titokszolgák is tagjai. Ráadásul a cég egyik vezetője, Igor Chekunov jogi igazgató, aki szintén rendszeres résztvevője ezeknek a közös szaunázásoknak, korábban a KGB munkatársa volt. Emellett ő hozott létre egy tízfős csapatot, amely technikai támogatás örve alatt adatokat lopott a titkosszolgálatok részére azoktól a vállalatoktól, melyeknek a Kaspersky Lab technikai támogatást nyújtott.

A cikk szerint nem egyedi a Kaspersky Lab esete. Amerikában is van erre példa: épp a Sofacy kémprogramot feltáró FireEye. Az amerikai cég sem jeleskedett azoknak a kémprogramoknak a feltárásában, melyek akárcsak áttételesen is kapcsolatba hozhatók voltak valamelyik amerikai titkosszolgálattal. Ráadásul a FireEye esetében még közvetlenebb személyes és üzleti kapcsolatok lehetett kimutatni a CIA-val.

Eugene Kaspersky tételesen cáfol

Kaspersky saját blogján tételesen cáfolta a Bloomberg összes lényeges állítását. Először is azt, hogy dolgozott volna a KGB-nek. Mindössze annyi történt, hogy olyan egyetemen szerzett diplomát, amelyet az orosz védelmi minisztérium, az atomenergiáért felelős minisztérium, a szovjet űrügynökség és a KGB szponzorált. És annyi köze volt még az állami szervekhez, hogy két évig dolgozott a védelmi minisztériumban programozóként.

Kaspersky Wikipédián található életrajza szerint az FSB Akadémia (korábbi nevén Dzerzsinszkij Akadémia) Kriptográfiai, Távközlési és Matematikai Tudományos Intézetében szerzett diplomát.

Itt tanult Kaspersky: az FSB (egykori Dzerzsinszkij) Akadémia

A japán partner akcióját pedig nem azért állították le, mert akkor mentek a globális piacra, 2007-ben  ugyanis már globális cégként működtek – írta.

Nem állnak meg a hírügynökség megállapításai a személyi változások ügyében sem: minden vállalatnál van ugyanis mozgás, munkatársak elmennek, mások pedig jönnek. Egyébként a Kaspersky Lab alkalmazottainak csupán 60 százaléka orosz. A személyi változásokban pedig semmiféle olyan tendenciát nem lehet szerinte kimutatni, hogy az a titkosszolgálatokkal történő kapcsolatról szólna.

Nem létezik az a bizonyos Kondakov-levél sem. A cégvezető állítása szerint átvizsgálták az elmúlt három év archívumát, és nem találták nyomát. A másik bizonyíték a titkosszolgálatokkal kiépített személyes kapcsolatra pedig ott bukik meg, hogy a jogi igazgatónak, Igor Chekunovnak valóban volt kapcsolata a KGB-vel, csak épp 18 éves korában, sorkatonaként. Chekunovot ugyanis határőrnek sorozták, a határőrség pedig akkor a KGB alá tartozott.

A nagyvállalati ügyfeleknél kémkedő speciális egységet is elmagyarázza. Ez ugyanis a Computer Incidents Investigation Unit, amely a nagy ügyfeleknek segít abban, hogy meg tudjanak akadályozni kifinomult kibertámadásokat. Kaspersky szerint az egész állítás csúsztatás. A Bloomberg névtelen informátora ugyanis csak egy elméleti lehetőséget fogalmaz meg. De ugyanez az elméleti lehetőség fennáll bármely más gyártó, például a Google vagy a Microsoft esetében is. És egyébként se nézzék olyan hülyének, aki kockára tenne egy 700 millió dolláros üzletet ilyen akciókkal.

Tehát a tények – foglalta össze Kaspersky –, hogy "járok szaunába, felveszünk és elbocsátunk alkalmazottakat, munkatársaink 60 százaléka orosz, a jogi igazgató 18 éves korában szolgált a határőrségnél, amely a KGB része volt". A többi az újságíró agyszüleménye.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.